Bułgaria – podstawowe informacje o kraju

bułgaria na mapieBułgaria leży na północnym-wschodzie Półwyspu Bałkańskiego,nad Morzem Czarnym. Bułgaria graniczy z takimi państwami jak: Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia i Turcja.

Pod względem powierzchni Bułgaria jest 102 państwiem na świecie, pod względem liczby ludności zajmuje miejsce 96. W Bułgarii mieszka ponad 7 mln. obywateli, 83,9% z nich to Bułgarzy, najliczniejszą mniejszość etniczną stanowią Turcy – 9,4%. Większość wyznaniową stanowią w Bułgarii wyznawcy prawosławia – 84%, 12,2% mieszkańców Bułgarii to muzułmanie, katolicy i protestanci stanowią zaledwie jeden procent mieszkańców. Stolica Bułgarii to Sofia, w niej i całej Bułgarii obowiązuje waluta narodowa – lewa. Jedna lewa to sto stolinek. Największe miasta Bułgarii to po Sofii, Plowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora i Plewen.

Język urzędowy to bułgarski. Pozostałe języki używane w Bułgarii to turecki,romski. Można także porozumieć się po rosyjsku,angielsku albo niemiecku.

Bułgaria jest krajem wielu rozrywek,idealne miejsce dla osób lubiących się bawić. Do białego rana można szaleć w dyskotekach i klubach nocnych. Są bardziej nowoczesne od polskich i przede wszystkim dużo tańsze.
Z roku na rok turystyka rozwija się w tym kraju coraz lepiej,budowane są nowe hotele oraz modernizowane już te istniejące.

Idealne miejsce dla osób lubiących spacery po plaży po złocistym piasku,klimat jest idealny. Chcąc bardziej aktywnie spędzić czas można poddać się zwiedzaniu cudów tego kraju,aby móc poznać dokładniej jego historię.
Oczywiście nie można nie zasmakować tradycyjnej bułgarskiej kuchni, w restauracjach na pewno znajdzie się wiele różnych przysmaków dla każdego.

W miejscowościach nadmorskich czeka na nas wiele atrakcji jak nowe centra rozrywkowe, aquaparki,puby oraz bary.
Chcąc spędzić czas wolny na plaży można skorzystać ze sprzętu turystycznego który oferują nam wypożyczalnie. Na pewno nikt nie będzie się nudził jest wiele rozrywek wodnych takich jak żeglarstwo,windsurfing,parachuting i dużo innych a to wszystko na wodach Morza Czarnego. Dla osób chcących z spędzić czas aktywnie na lądzie polecam boiska do gry w siatkówce plażowej, korty tenisowe, a nawet pola golfowe.

Podróżowanie po kraju

Udając się na wycieczkę po kraju można skorzystać z przejazdu pociągiem. Taki przejazd oferują nam Bułgarskie Koleje Państwowe. Wyróżnia się kilka składów otóż ekspres,pospieszny i osobowy. Wyruszając z Sofii do Burgasu,przejazd odbywa się przez Karłowo lub Gorną Oriachowicę. Natomiast gdy z Sofii chcemy dojechać do Ruse,trasa biegnie przez Plewen i Górną Oriachowicę. Na trasie Sofia-Płodiw połączenia są raczej liczne. Na trasach Sofia-Burgas i Sofia-Warna można wykupić miejsce w wagonie sypialnym lub kuszetkę za dopłatą 3000lewów do ceny biletu zwykłego. Chcąc skorzystać z tego środka transportu należy wcześniej dokonać rezerwacji.

Można również poruszać się autokarem dalekobieżnym do miejsc do których pociągiem nie można dotrzeć. Z Sofii można dotrzeć do takiego miejsca jak Rilski Monastyr, z Trojanu do Płowdiwu,natomiast z Burgasu do Warny. Bilet można zakupić w kasie. Na dłuższych trasach możemy skorzystać z przewoźników prywatnych. Chcąc wybrać się w podróż nocą należy z wyprzedzeniem wykupić bilet, ponieważ może brakować miejsc.

Chcąc zobaczyć wody Morza Czarnego można wybrać się w rejs statkiem. Jeżeli chcemy żeby nasz wycieczka była bardziej atrakcyjna możemy skorzystać z połączeń wodolotowych przez takie miejscowości jak Warna,Nesebyr,Pomori,Burgas i Sozopol. Na Dunaju również są połączenia wodne od Ruse do Widina. Ciekawą atrakcją jest wycieczka hydrobusem,odbywa się ona na trasie Warna-Bałczik i Nesebyr-sozopoł.

Dostępny jest również własny środek transportu jakim jest samochód. Taka podróżowanie nie należy do najbardziej komfortowych,drogi nie są najlepsze, jeśli chodzi o autostrady to jest ich zaledwie trzy w całym kraju. Innym minusem są słabo oznakowane drogi,trzeba bardzo uważać aby nasz pojazd nie został skradziony.

Waluta i ceny w Bułgarii

1 lewa(BGL)=100 stotinek

Akceptowaną walutą jest także euro(EUR).
Jeżeli chcemy wymienić walutę należy skorzystać z kantorów. Stare pieniądze można wymienić jedynie w banku.
Akceptowane karty:Cirrus,VISA,Master Card,Maestro.

Jakie są ceny w Bułgarii?
Bułgaria nie jest krajem drogim. W porównaniu do Polski wiele cen jest porównywalnych, ale wiele jest o 20-30 procent niższych niż w naszym kraju. Dotyczy to zarówno zakupów takich jak jedzenie, napoje, jak również noclegów. Dlatego kraj ten jest bardzo dobrą alternatywą dla wypoczynku nad Morzem Bałtyckim.

Jeśli chodzi o same ceny w barach czy restauracjach, to za sałatkę szopską zapłacimy około 8 zł, za pizzę około 15-17, a główne danie w restauracji to wydatek około 20 złotych.

Podsumowując wyjazd do Bułgarii na wakacje nie jest drogi, szczególnie jeśli wykupimy wycieczkę w biurze podróży, gdzie nie musimy martwic się o szukanie noclegu czy transport do Bułgarii, który przeważnie odbywa się autokarem, co nie jest wielkim wypadkiem przy zorganizowanej wycieczce.

Religia

Dominującą grupą wyznaniową w Bułgarii są prawosławni 88%. Pozostałe wyznania to muzułmanie 9% i katolicy 1%.

Położenie

Bułgaria leży na północnym-wschodzie Półwyspu Bałkańskiego,nad Morzem Czarnym. Bułgaria graniczy z takimi państwami jak: Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia i Turcja.

Kultura

Udając się do Bułgarii na pewno znajdziemy wiele ciekawych zabytków. Jednym z nich jest Cerkiew Bojańska. Umiejscowiona jest na przedmieściach Sofii,dodatkowo składa sie z trzech budowli. Cerkiew wschodnia powstała w X wieku. Za przykład malarstwa średniowiecznego stanowią freski z 1259 roku. Cerkiew Bojańska jest idealnym wzorem najlepiej zachowanych zabytków sztuki średniowiecznej w Europie Wschodniej.

Wskazane jest zwiedzić Rezerwat Przyrody Srebyrna. Jest to naturalny Rezerwat, występuje w postaci słodkowodnego jeziora. Brzegi jeziora stanowią głównie wylęgarnię blisko 100 gatunków ptaków. Można spotkać takie gatunki ptaków jak:pelikany dalmatyjskie, ślepowrony szare, ibisy kasztanowate praz węrzechy.

W następnej kolejności naszego zwiedzania powinien się znaleźć zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie. Powstał z dolinie Rusenskiego Łomu w północno-wschodniej części Bułgarii. Wykształcił się zespół cerkwi wykutych w skale cerkwi,kaplic,klasztorów oraz celi. Zobaczyć tam można malowidła ścienne,które pochodzą z XIV wieku. Zastosowano w nich ciekawą technikę artystyczną.

Obyczaje ludowe odgrywają ważną rolę w podtrzymywaniu narodowej tradycji. Wiele miast obchodzi uroczyście swoje własne święta, którym towarzyszy muzyka i parady. Wśród świąt tego kraju odnajdziemy:
– Trefon Zarizan – to nic innego jak święto wina, które obchodzone jest w całej Bulgarii. Odbywa się ona co roku, 1 lutego albo 14 lutego. Zależne jest to od nich kalendarza juliańskiego. Z tym świętem związanych jest wiele barwnych tradycji, np. wybory ‘’winnego cara”,
– Międzynarodowy festiwal jazzowy – to festiwal, który ma miejsce na początku sierpnia w Bońsku. Podczas niego odbywają się licznego koncerty,
– Kukerski Igri – święto to odbywa się w okolicach Nowego Roku. Przygotowywują je jedynie mężczyźni, którzy specjalnie na tę okazję konstruują drewniane, różnobarwne maski i tańcząc w miastach i wsiach przeganiają złe moce,
– Łazaruwane – w trakcie tego święta młode panny, wystrojone i przyozdobione kwiatami, wizytują domy, zagrody i pola odprawiając rytualne tańce w celu zapewnienia urodzaju,
– Surowakane – w czasie tego święta uczestnicy ubrani w maski i stroje ludowe odtwarzają dawne tańce, przeganiając złe duchy i gwarantując pomyślność w nadchodzącym roku.

Kuchnia

Bułgarska kuchnia nie jest tak rozpowszechniona w Polsce jaki inne,jest to kuchnia bałkańska. Dla mieszkańców tego kraju posiłki odgrywają ważną rolę,jada się je w gronie rodzinnym ale i także szerszym. Podając obiad zaczyna się od przyrządzenia świeżej sałatki, do tego podaje się kieliszek rakiji. Kolejnym podawanym posiłkiem jest czorba czyli zupa. Popularnym zwyczajem jest konsumując danie główne,popijać je winem. Na końcu podaje się pyszny przysmak jakim jest deser,jest to nasączone ciasto najczęściej syropem,można wyróżnić baklawe,trigune czy kadaif.

Przyrządzając zupy podawane powinny być no zimno i ciepło,muszą być gęste i odpowiednio pikantne. Jeśli chodzi o dania mięsne,to nie dodaje się do nich tłuszczu ponieważ powinny być przyrządzane z młodych i tłustych mięs. Do przysmaków kuchni bułgarskiej należy zapiekanka znana jako musaki,sporządza się ją z warzyw i ryżu. Przyrządzając mięso smaży się je na ruszcie, robi się tak z wszystkimi gatunkami mięsa.

Bułgaria znana jest z takie produktu jak jogurt który posiada wiele odmian takich jak owczy, krowi czy mieszany. Jeśli chodzi o napoje alkoholowe to bardzo popularne jest wśród mieszkańców tego kraju wino czerwone takie jak Chardonnay,Galatea i Misket. Mocniejszymi alkoholami jest śliwowa oraz rakija,dla smakoszy piwa znajdzie się kilka rodzajów jak np Zagorka,Astika i Szumensko. Można również zasmakować takich napoi jak soki owocowe,przyrządzane z moreli, brzoskwiń lub śliwek. Innym tradycyjnym napojem jest kawa turecka lub espresso. Warto spróbować napoju przyrządzanego z prosa,kukurydzy i drożdży, znany jako boza.

Klimat

Bułgarię charakteryzują różne strefy klimatyczne. Klimat umiarkowany kontynentalny można zaobserwować na Równinie Naddunajskiej aż po północne stoki Bałkanów. W innej części kraju bo w samym centrum występuje klimat umiarkowany przejściowy,natomiast na południu kraju góruje klimat śródziemnomorski przejściowy.

Temperatura kształtuje się następująco,na południu i w centrum kraju podczas sezonu letniego temperatura wynosi od 23-28 stopni,natomiast podczas zimowych miesiąców w tym samym rejonie temperatura waha się od 1-4 stopni. Na północy kraju można zaobserwować większe temperatury w okolicach 2 stopni wzwyż. Podczas zimy jest chłodno i wilgotnie za to lata są gorące lecz suche. Wiosna charakteryzuje się klimatem bardziej kontynentalnym,natomiast jesienią można spotkać się z dużą ilością opadów.
Suma opadów w ciągu roku na południu kraju wynosi 650 mm, w centralnej części kraju 550 mm, na północy 600 mm,największe opady występują na obszarach górskich, 1200 mm.
Wody Morza Czarnego są wyjątkowo ciepłe w lipcu bo aż 29 stopni,natomiast nieco chłodniejsza jest od września do czerwca,wynosi wtedy 23 stopnie.

Wycieczki do Bułgarii są idealnym pomysłem zarówno w miesiącach zimowych jaki letnich.

 

Parki narodowe i lasy Bułgarii

35% powierzchni Bułgarii pokrywają tereny lasów oraz parków narodowych. Ze względu na górzyste tereny, lasy w Bułgarii są różnorodne. Na wysokościach 700-1000 metrów spotykamy przede wszystkim lasy dębowe, lasy bukowe i bukowo-jodłowe znajdują się na wysokości powyżej 1000 metrów aż do 1700 metrów. Na najwyższych piętrach w górach, w okolicach wysokości 2000 metrów znajdują się przede wszystkim lasy świerkowe, hale górskie oraz kosodrzewina. W Bułgarii można spotkać kilka głównych typów ekosystemów: lasy iglaste, bukowe, dębowe, łąki górskie, ekosystemy morskie oraz unikatowe dla Bułgarii zbiorowiska na piaszczystym i wapiennym wybrzeżu Morza Czarnego.

Góry w Bułgarii

Ponieważ powierzchnia Bułgarii to w 60% wyżyny i góry, to miłośnicy górskich krajobrazów z pewnością będą zachwyceni. W Bułgarii wyróżniamy 3 główne masywy górskie: Riła, Pirin oraz Stara Płanina. Największym szczytami wymienionych masywów górskich są: Musała (2925 m n.p.m.), Wichren (2915 m n.p.m.) i Botew (2376 m n.p.m.). Musała jest największym szczytem nie tylko w całej Bułgarii, ale i na Półwyspie Bałkańskim. Wędrówkom po górach w Bułgarii towarzyszą wspaniałe krajobrazy. Najpopularniejszym z nich jest Siedem rilskich jezior, których widok wywiera wielkie wrażenie nawet na doświadczonych górskich podróżnikach. Będąc na wycieczce w Bułgarii koniecznie należy zwiedzić przynajmniej jeden z masywów górskich.

Co warto zobaczyć w Bułgarii?

Jeździec z Madary

Jeździec z Madary jest średniowiecznym reliefem naskalnym, wpisanym w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyny zabytek tego typu w Europie. Mieści się blisko wsi Madara we wschodniej Bułgarii. Relief ten, który jest wykuty w pionowej skale na wysokości ok. 23 m i pokazuje jeźdźca oraz podążającego za nim psa.

zabytek ten przypomina triumfalne sceny reliefowe znane z irańskiej tradycji artystycznej. Greckie inskrypcje leżące wkoło reliefu opowiadają o czynach władców bułgarskich i istotnych zdarzeniach w czasie pomiędzy VIII a IX wiekiem. Inskrypcje jak i również drobne detale, utrwalone na reliefie potwierdzają datowanie zabytku oraz protobułgarskie pochodzenie reliefu. Zważywszy na rozszerzającą się erozję zabytku (relief został wykuty w piaskowcu), w Madarze prowadzone są obecnie prace konserwatorskie i zabezpieczające. Dla fanatyków tego rodzaju rzeczy jest to coś niezwykłego. Jeżeli należysz do nich to koniecznie musisz to zobaczyć. Nie zwlekaj tylko jedź do Madery.

Tracki grobowiec

Kolejny zabytek Bułgarii warty zwiedzenia to Tracki grobowiec z Kazanłyku. Co to w ogóle jest? To nic innego jak murowany tracki grobowiec kurhanowy z okresu hellenistycznego. Znajduje się on w północnej części miasta Kazanłyk, w środkowej części Bułgarii. Grobowiec ten to element wielkiej nekropolii, znajdującej się blisko starożytnego trackiego miasta Seuthopolis. Istnieje takie prawdopodobieństwo, że należał on do jakiegoś władcy bądź wielmoży trackiego, który został pochowany w nim wraz z żoną. Jak został odkryty ten grobowiec? Przez czysty przypadek, który zdarzył się 19 kwietnia 1944 roku, kiedy to żołnierze rozkopywali wzgórze w czasie tworzenia szańców.

Podstawowa komora grobowa jest okrągła i ma średnicę 2,65 metrów. W jej skład wchodzą cegły, które są przykryte kopułą na wysokości 3,25 m. W nim odkryto tylko pewną liczbę małych rzeczy, co mówi o tym, że został on ograbiony już w starożytności.

Jednakże największą wartość pokazują malowidła na ścianie. Pierwszy fryz w komorze grobowej przedstawia wielką ucztę, w której uczestnikami jest mąż i żona. Prawdopodobnie chodzi tutaj uroczyste pożegnanie zmarłego męża przez żonę .

Strandża

Strandża jest łańcuchem górskim, znajdującym się w południowo-wschodniej Bułgarii. zajmuje on wschodnią część historycznej Tracji. Łańcuch ten ma kształt nieregularnego trójkąta, którego najdłuższy bok stanowi zachodnie wybrzeże Morza Czarnego na odcinku od Zatoki Burgaskiej prawie do Bosforu. Znaczna część łańcucha – ta centralna i południowa – mieści się w granicach Turcji. Na wschodzie Strandża graniczy bezpośrednio z Morzem Czarnym, na południu zaś opada w Nizinę Ergene, a na zachodzie płynnie przechodzi w pasmo Wzgórz Derwenckich.

Obszar gór to ok. 10 tys. km². Najwyższy szczyt strandży Mahya Dağı ma jedynie 1031m n.p.m, czyli jej góry nie należą do wysokich. W skład tego łańcuch wchodzą trzy wyraźnie oddzielone pasma przylegające równolegle do siebie. Mimo, że są to niewielkie góry to ich miłośnicy na pewno będą zadowoleni. Widoki, jakie oferuje Strandża są nadzwyczajne. Tego nie da się opisać – to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Żadne zdjęcia czy opowieści nie oddadzą ich uroku. Miłej podróży!

Cerkiew Mądrości Bożej

Innym zabytkiem który warto zobaczyć będąc w Bułgarii jest Cerkiew Mądrości Bożej. Cerkiew ta jest świątynią prawosławną, leżącą w samym centrum stolicy Bułgarii – Sofii. Jest to miejsce, które miłośnicy tego typu zabytków muszą ”zaliczyć”.

Świątynia ta została zniszczona przez barbarzyńskich najazdów, jednak cesarz Justynian I Wielki odbudował ją, ponownie nadając jej wezwanie Mądrości Bożej. W średniowieczu znajdowała się w niej katedra, czyli siedziba lokalnego biskupa. Po podboju Bułgarii Turcy zmienili świątynię na meczet, dobudowując do niej minaret. W tej postaci pozostała ona przez kilkaset lat. Wielokrotnie była niszczona przez trzęsienia ziemi, ostatni raz w 1858 roku. Po tym ostatnim, które zburzyło m.in. minaret, Turcy nie odbudowali już meczetu przekonani, że zniszczył go gniew chrześcijańskiego Boga.

Na poły zrujnowana budowla wykorzystywana była jako skład i remiza strażacka. Po wyzwoleniu Bułgarii spod okupacji tureckiej przez jakiś jeszcze czas pozostała w tej roli, chociaż w styczniu 1878 roku odprawiono przed nią dziękczynne nabożeństwo z okazji odzyskania niepodległości, w którym wzięli udział żołnierze rosyjscy wraz z generałem Hurką.

Obzor

Obzor to miejsce, gdzie zjeżdża się wielu turystów. Znajduje się on w obwodzie Burgas na lesistych zboczach Starej Płaniny łagodnie schodzących ku piaszczystej, szerokiej plaży. Miejsce to posiada największą ilość dni słonecznych w roku na bułgarskim wybrzeżu, jak również dużą zawartość jodu w powietrzu. Leży jedynie 35 km od Słonecznego Brzegu i zabytkowego Nesebyru. Na plaży znaleźć można parasole, leżaki, jak również można przyjść z własnych ekwipunkiem i zamówić drinka.

Niestety fale czasami są dość duże, co znaczenie utrudnia pływanie turystom. Wzdłuż tej plaży ciągnie się promenada, a blisko niej znajdziemy wiele straganów,  na których można kupić tanie podróbki znanych marek ubrań. Restauracje, bary, kluby nocne, dyskoteki, kawiarnie również tam są. Ponadto miejsce to jest także dobrze dopasowane dla dzieci, które mają do dyspozycji m.in. wesołe miasteczka, place zabaw czy ogród jaskiniowców. Dla dorosłych organizowane są różnorodne wieczorki folklorystyczne. W szczycie sezonu odbywa się tu zlot motocyklistów z Bułgarii i krajów sąsiednich. Miasteczko jest niewielkie i nie ma tu takich tłumów jak w słynnych kurortach typu Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg, ale za to jest tu dużo taniej.

 

Kiedy do Bułgarii?

W Bułgarii sezon turystyczny rozpoczyna się w kwietniu i trwa mniej-więcej do października. Najwięcej turystów do Bułgarii przyjeżdża w lipcu i sierpniu dlatego też jeżeli nie lubimy spędzać wakacji w tym samym czasie, co większość turystów o wiele lepiej będzie wybrać się na wycieczkę do Bułgarii w czerwcu, a najlepiej we wrześniu. Wrzesień jest najlepszym terminem na lot do Bułgarii, albowiem jest o wiele mniej turystów na plażach, a woda w morzu jest o wiele ciepła, aniżeli w maju czy czerwcu. Lato w Bułgarii jest ciepłe i dość długie, jednakże nie można narzekać na upały, albowiem w przypadku terenów nadmorskich morska bryza obniża odczuwalną temperaturę powietrza. Lato w Bułgarii jest bardzo suche.