Bułgarskie parki narodowe

Bułgaria jest krajem bardzo bogatym w roślinność, co sprawia, że na jej terenie nie możemy narzekać na brak parków narodowych czy krajobrazowych. Łącznie lasy oraz parki stanowią około 34 procent powierzchni kraju. Do najbardziej znanych parków narodowych w Bułgarii należy zaliczyć Park Narodowy Riła, Park Przyrodniczy Sinite kamyni oraz chyba najbardziej znany Park Narodowy Pirin.

Park Narodowy Riła został utworzony stosunkowo niedawno, bo w 1992 roku, i jest największym tego typu obiektem na terenie Bułgarii. Swoim zasięgiem obejmuje skalisty łańcuch górski, a także obszar lasów iglastych oraz mieszanych, które zajmują 30 procent całej powierzchni parku.

Park jest bardzo bogaty w roślinność, rozróżniamy tutaj ponad 1200 różnych gatunków roślin, z czego wiele z nich jest roślinami endemicznymi (tzn. występują tylko na tych terenach). Riła bogata jest także w faunę, występuje tutaj ponad 150 różnych gatunków kręgowców, a także wiele rodzaji ryb, gadów i płazów.

Riła park narodowyPark Przyrodniczy Sinite kamyni jest istnym rajem dla speleologów, którzy fascynują się jaskiniami, a także dla osób lubiących podziwiać piękne górskie krajobrazy. W tym przepięknym miejscu, które powstało w 1981 roku znajdujące się tutaj skały uformowały się w przepiękne kształty tworzące niesamowite widoki.

Na terenie parku znajduje się rezerwat Kutełka, mający na celu ochronę rzadkich gatunków zwierząt, w tym tak znanych jak orzeł królewski czy puchacz.

Na terenie parku znajdziemy niespełna tysiąc gatunków roślin, a także wiele ciekawych gatunków zwierząt.

Park Narodowy Pirin został założony w 1962 roku, początkowo funkcjonował pod nazwą Park Narodowy Wichrenu, a swoją obecną nazwę otrzymał w 1974 roku. Miejsce to zostało wpisane na listę świtowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku.

Park jest jednym z najbardziej popularnych miejsc tego typu wśród turystów przybywających na wakacje do Bułgarii. Można tutaj dostać się autobusami np. z Sofii, które kursują do mniejszych miejscowości położonych w okolicy parku.