Najpopularniejsze miasta w Bułgarii

 • Albena – Albena jest nowoczesnym kurortem wypoczynkowym, znajdującym się niespełna 30 kilometrów od miejscowości Warna. Miejscowość jest położona w bardzo ekologicznej okolicy, od strony lądu otaczają ją bowiem gęsto zalesione wzgórza.bułgarskie miasta
 • Burgas – Burgas znajduje się we wschodniej części Bułgarii, bezpośrednio nad Morzem Czarnym, a dokładniej nad Zatoką Burgaską. Historia miasta sięga XVIII wieku, kiedy to w miejscu obecnego kurortu znajdowała się czternastowieczna warownia Pirgos. Obecnie pod względem wielkości Burgas jest czwartym miastem w Bułgarii i jednocześnie bardzo popularnym kurortem wypoczynkowym.
 • Nesseber – Nesseber (Nezeber, Nesebyr) to bajeczne i zabytkowe miasto znajdujące się w obwodzie Burgas nad Morzem Czarnym w sąsiedztwie Burgas oraz Pomorie – znanych miejscowości wypoczynkowych w Bułgarii.
 • Pomorie – Pomorie jest niewielkim, dość nowym kurortem wypoczynkowym w Bułgarii, leżącym na wybrzeżu Morza Czarnego. Blisko stąd do innych, większych kurortów wypoczynkowych, jak burgas, Nessebar czy Sozopol.
 • Ravda (Rawda) – Rawda jest niewielki, 20-to tysięcznym miasteczkiem na wybrzeżu Morza Czarnego, leży w środkowej części zachodniego wybrzeża, pomiędzy miejscowościami Burgas i Nesseber w bliskiej odległości od Słonecznego Brzegu.
 • Słoneczny Brzeg – Słoneczny Brzeg jest obok Złotych Piasków jednym z bardziej znanych kurortów wypoczynkowych w Bułgarii. Położony jest na wybrzeżu Morza Czarnego, niespełna 30 kilometrów od Burgas czy Pomorie.
 • Sofia – Sofia jest stolicą Bułgarii i jednocześnie największym miastem w kraju. Znajduje się w zachodniej części kraju, w kotlinie Sofijskiej, nad rzeką Bojańską. Miasto posiada bardzo bogatą historię, zostało założone przez Rzymian.
 • Warna – Warna jest trzecim pod względem wielkości miastem w Bułgarii, zamieszkuje je około 350 tysięcy mieszkańców. Jest także znanym kurortem turystycznym, a to wszystko dzięki lokalizacji nad Morzem Czarnym..W listopadzie 1444 roku pod Warną odbyła się bitwa pomiędzy oblegającą miasto armią węgierską, którą dowodził król polski i węgierski Władysław III (zwany także jako Warneńczyk) z wojskami tureckimi, które z kolei dowodził sułtan Murada II. Walka zakończona została klęską wojsk chrześcijańskich i śmiercią polskiego króla. Podczas kolejnych stuleci Warna była należna do Imperium Ottomańskiego Od 1878 roku jest w granicach Bułgarii. W latach 1949 – 1956 nazywana była jako Stalin.

  Zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć to między innymi:
  – resztki konstrukcji rzymskich,
  – fundamenty bazylik z V i VII wieku,
  – pozostałości fortyfikacji bizantyjskich z VI wieku,
  – zabytki architektury tureckiej,
  – dwa trackie kurhany grobowe.

 • Złote Piaski – Złote Piaski są chyba najpopularniejszym i najbardziej znanym kurortem wypoczynkowym w Bułgarii. Początki Złotych Piasków, to 1957 rok, kiedy to zdecydowano się na budowę luksusowego kurortu. W chwili obecnej do dyspozycji turystów znajduje się ponad 100 hoteli o różnym standardzie wypoczynku