Rawda i Włas

Rawda w bułgarii Rawda leży w środkowej części wybrzeża Bułgarii, pomiędzy Burgasem a Nesybyrem. Najbliższe lotniska to Burgas Airport, 8007 Bourgas. Znajduje się 10 km na północny – wschód od miasta Burgas.W pobliżu Rawdy położone są najbardziej cenione bułgarskie kurorty – 2 km od Nessebar oraz 4 km od Słoneczny Brzeg. Rawda jest jednym z bardziej popularnych kurortów bułgarskich, na turystów czekają tu wszystkie udogodnienia i atrakcje jakie może oferować miejscowość nadmorska. Czas można spędzić na tutejszych boiskach, kortach, basenach. Hotele oferują całą gamę atrakcji, od sprzętu wodnego po spa. Mimo dużej popularności i dużej ilości przyjezdnych w Rawdzie łatwo da się odnaleźć niezatłoczoną, odsuniętą od zgiełku plażę. Dla tych, którzy gustują w ulicznym gwarze polecamy tutejsze knajpki, kawiarnie a wieczorem dystkoteki. W miejscowych restauracjach można zjeść lokalne specjały i spędzić czas w miłej atmosferze. Dla spędzających wakacje w Bułgarii z całą rodziną, radzi się skorzystanie z odległych o zaledwie 4 km. plaż w Słonecznych Piaskach, są one o wiele płytsze i bezpieczniejsze dla maluchów. Atutem Rawdy są niskie jak na bułgarskie kurorty ceny. Rawda to także nie zapomniane wspomnienia z obcowania z przyrodą, warto przejść się wieczorem i docenić piękno i urok Bułgarii o zmierzchu.

Udając się do Rawdy, turyści znajdą mnóstwo atrakcji takich jak boiska do gry w siatkówkę plażową, kompleksy basenów oraz korty tenisowe. Czas spędzić można bardzo aktywnie, dodatkowo do naszej dyspozycji są plaże, są one bardzo dobrze zagospodarowane, na ogół znajdują się przy kompleksach hotelowych.

Wieś Włas położona jest w podnóżu Starej Planiny. Święty Włas prawdopodobnie został zbudowany przez trakijskie plemię Larysów z II wieku p.n.e. Wedle znalezionych świadectw historycznych z tego okresu miejscowość nosiła imię Larysa, natomiast dotychczasową nazwę otrzymała w XI wieku n.e. Podczas niewoli tureckiej miejscowość nosiła inną nazwę- Klasztor. Otrzymała ją z powodu licznych klasztorów znajdujących się w pobliżu. Ponownie odzyskała swoją nazwę po zjednoczeniu Bułgarii w 1886 roku.