Sofia – stolica Bułgarii

sofia w bułgariiSofia to największe miasto w Bułgarii, które jest zarazem stolicą tego państwa zamieszkała przez 1,27 mln mieszkańców. Sofia znajduje się w zachodniej części kraju, w kotlinie u podnóża masywu górskiego Witosza. Sofia jest miastem bardzo istotnym z punktu widzenia turystyki, znajdziemy w nim wiele zabytków i miejsc, które naprawdę warto odwiedzić. Do najpopularniejszych obiektów turystycznych stolicy Bułgarii należą przede wszystkim cerkwie takie jak: Cerkiew Bojańska, świętej Niedzieli, św. Zofii, św. Petki Samardżijskiej, św. Aleksandra Newskiego, św. Mikołaja oraz rotunda św. Jerzego. Oprócz tego w Sofii warto zobaczyć zabytkowe łaźnie (pochodzenia tureckiego), meczety czy synagogi. W Sofii znajdziemy również ciekawe muzea, w tym Narodowe Muzeum Historyczne.

Synagoga w Sofii

Synagoga znajdująca się w Sofii jest jedną z największych synagog w Europie i największą na Bałkanach. Maksymalnie może pomieścić 1300 osób. Historia tej synagogi sięga początków XX. wieku, kiedy to w 1903 rozpoczęto przygotowania do budowy. Oficjalnie budowa rozpoczęła się w listopadzie 1905 roku, gdzie wmurowany został kamień węgielny. Synagoga została zaprojektowana przez Friedricha Grünangera, znanego austriackiego architekta. Friedrich wzorował się na synagodze sefardyjskiej, które znajduje się w Wiedniu. Budowa synagogi w Sofii została zakończona we wrześniu 1909 roku, w ceremonii otwarcia synagogi brał udział sam car Bułgarii, Ferdynand I Koburg. Od 1992 roku w synagodze otwarte zostało Żydowskie Muzeum Historyczne, gdzie możemy obejrzeć wystawę związaną z Holocaustem i historią bułgarskich Żydów. Pomimo swoich olbrzymich rozmiarów do synagogi na nabożeństwa przychodzi regularnie około 60 osób.

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego znajdujący się w stolicy Bułgarii, Sofii to wczesnochrześcijańska rotunda zbudowana w czerwonej cegły. Kościół ten jest jednym z najstarszych budynków w Sofii, z tego też powodu jest jednym z najważniejszych zabytków w Bułgarii. Kościół św. Jerzego został wybudowany w IV wieku n.e. przez Rzymian. W XII-XIV wieku kościół został ozdobiony oryginalnymi freskami. Za czasów panowania Imperium Osmańskiego rotunda służyła jako meczet, po upadku Imperium Osmańskiego budynek stał się cerkwią połączoną z muzeum. W dzisiejszych czasach Kościół św. Jerzego jest wspaniałą atrakcją turystyczną znajdującą się na tyłach hotelu Sheraton.