Wybrzeże Morza Czarnego

Wybrzeże Morza Czarnego  w bułgariiPraktycznie cały ruch turystyczny w Bułgarii jest skoncentrowany na wschodzie kraju, na wybrzeżu Morza Czarnego. Tu tutaj znajdują się wszystkie znane i popularne kompleksy wypoczynkowe, jak Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, czy Burgas i Warna.

Sezon turystyczny trwa tutaj od maja do września, kiedy to na wakacje do Bułgarii przybywają dziesiątki turystów zarówno z Polski, jak i z innych państw jak Rosja czy Wielka Brytania. W ścisłym sezonie aby dostać się na wybrzeże Bułgarii, korzystamy z portów lotniczych w miejscowościach Burgas oraz Rawda, z których turyści są rozwożeni autokarami do swoich hoteli. Oczywiście pomijamy tutaj wycieczki autokarowe do Bułgarii.

Najbardziej znane kurorty wypoczynkowe jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg są miejscem bardzo tłumnie odwiedzanym, ze względu na swoją dużą popularność oraz liczbę hoteli. Stąd nie jest to najlepsze miejsce, jeśli szukamy spokojnego miejsca do wypoczynku. Jednak bez problemu na bułgarskim wybrzeżu możemy znaleźć miejsca, gdzie turystów prawie nie ma, są to np. regiony położone na północ od miejscowości Albena, jednak minusem tych miejsc jest brak infrastruktury hotelowej oraz zaplecza turystycznego. Ciekawą alternatywa jest tutaj niewielka i klimatyczna miejscowość Bałczik, w której nie spotkamy tłumów turystów, a infrastruktura jest na podstawowym, zadowalającym poziomie.

Nie inaczej ma się sytuacja pomiędzy miejscowościami Warna (największa miejscowość nad Morzem Czarnym) oraz Burgas, gdzie w miejscowościach turystycznych spotkamy zarówno dobrą infrastrukturę, jednak także w sezonie wielu turystów.

Ciekawą miejscowością jest położony na półwyspie Nesseber, którego stara część została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. To sprawiło, że miasto bardzo szybko stało się popularne wśród turystów, a w jego nowej części powstało wiele nowoczesnych hoteli.