Chorwackie parki narodowe

Chorwackie parki narodowe Jednym z czynników, dla których warto wyjechać na wakacje do Chorwacji są jej parki narodowe, można bez żadnych wątpliwości powiedzieć, że Parki Narodowe w Chorwacji należą do jednych z najpiękniejszych w tej części europy. Na terenie kraju znajduje się osiem parków narodowych, ze słynnymi Jeziorami Plitwickimi na czele.

Park Narodowy Jeziora Plitwickie położony jest w środkowej części kraj, około 20 kilometrów od wybrzeża oraz 140 kilometrów od stolicy Chorwacji – Zagrzebia. Jego główną atrakcję stanowi 16 krasowych jezior, które są połączone ze sobą wodospadami. Całość tworzą dwa kompleksy położone na różnych wysokościach. Jeziora Plitwickie są jedną z atrakcji turystycznych Chorwacji, park odwiedzany jest przede wszystkim przez turystów udających się na wypoczynek do Chorwacji własnym samochodem, nic dziwnego, gdyż leży on niedaleko trasy prowadzącej na wybrzeże Morza Adriatyckiego.

Park Narodowy Kornati, to drugi z bardziej znanych parków w Chorwacji. Składa się na niego archipelag ponad 150 wysp płożonych na Adriatyku. Archipelag jest podzielony na Kornaty Górne oraz Kornaty Dolne, gdzie można podziwiać piękno dziewiczej przyrody – zarówno flory jak i fauny. To właśnie bogactwo roślinności spowodowało, że w 1980 roku postanowiono o założeniu tutaj parku narodowego.

Park Narodowy Krka został założony w 1985 roku, zajmuje obszar ponad 100 km2 i skupia się wokół rzeki Krka pomiędzy miejscowościami Trosenj w głębi lądu, a popularnym Szybenikiem, gdzie rzeka uchodzi do morza. Główną atrakcją turystyczną jest tutaj siedem wodospadów, z czego największy z nich – Skradinski buk ma wysokość 45 metrów.

Park Narodowy Mljet – w praktyce jest to wyspa położona niedaleko południowego wybrzeża Chorwacji, na wysokości Dubrownika. Większa część wyspy jest porośnięta gęstym lasem sosnowym, co sprawia jakby wyrastała prosto z otchłani morza.

Park Narodowy Wysp Briońskich – znajduje się w północnej części Chorwacji niedaleko wybrzeża Istrii. Jest to grupa 15 niewielkich wysp, gdzie oprócz rezerwatu przyrody można zwiedzać ruiny pochodzące jeszcze z czasów rzymskich i bizantyjskich.

Park Narodowy Paklenica – położony jest w terenie górzystym w górach Velebit. Główną atrakcją są tutaj dwa wąwozy oraz liczne jaskinie.

Dwa pozostałe, mniej znane parki, to Risnjak oraz Park Narodowy Welebitu Północnego.

Poza wymienionymi powyżej miejscami w Chorwacji znajduje się także dziesięć parków krajobrazowych oraz około 100 rezerwatów przyrody.