Istria – półwysep na granicy trzech krajów

półwysep IstriaNasi rodacy tłumnie odwiedzają Istrię, głównie z tego powodu, że znajduje się ona najbliżej od naszych granic, co szczególnie dla mieszkańców województw południowych jest bardzo atrakcyjną opcją w porównaniu do wyjazdów nad Bałtyk. W tym samym czasie mogą dojechać do Porecia, co do Kołobrzegu, wybierają więc Istrię i ciepłe morze, co nie powinno nikogo dziwić, zwłaszcza, że cenowo oferty wyjazdu, w tym ceny atrakcyjnie usytuowanych hoteli w Istrii, również są porównywalne.

Turystyczne atrakcje Chorwacji są nie do przecenienia, chociaż wiele osób od Istrii woli Dalmację ze względu na jej krajobrazy i mniejszy wpływ Włoch, wyraźnie widoczny na półwyspie. Ja lubię całą nadmorską Chorwację, zarówno tę istryjską, gdzie do mojego męża mówią po włosku, uważając chyba, że ma taką włoską urodę, jak i dalmacką, z górami nad morzem.

Myślę jednak, że nasi rodacy trochę nie doceniają urody Istrii, widząc tylko jej plaże, campingi i apartamenty. A Istria to również piękne miasteczka nadmorskie, te znane, jak Rovinj i Poreć, ale i te rzadziej odwiedzane, jak Vrsar, czy miasteczka po drugiej stronie półwyspu, wspaniały Labin, snobistyczna nieco, ale przepiękna Opatija. A przede wszystkim Istria to nie tylko morze, ale również miejscowości wewnątrz półwyspu, które są znacznie rzadziej zwiedzane przez rodaków, a przez to zupełnie niedoceniane. Jeżeli jednak spróbujecie trochę zboczyć z utartych szlaków turystycznych, zobaczycie gościnne istryjskie wioski, zajrzycie do miasteczka na górze- Motovuna, wypijcie kawę na ryneczku w Pazin, a na pewno zachwycicie się tak samo jak ja Istrią.

Istria należy do miejsc często odwiedzanych przez polskich turystów ze względu na bliską odległość, ale i bardzo dobre warunki do wakacyjnego odpoczynku. Półwysep posiada wszystko, czego może oczekiwać turysta: bardzo dobrą infrastrukturę, wspaniałe zabytki, równie doskonałą kuchnię i wakacyjny klimat, który zawdzięcza łagodnemu klimatowi i dużej ilości dni słonecznych w roku. Te zalety doceniają również żeglarze, którzy od lat chętnie pływają po ciepłych i przejrzystych wodach Adriatyku. Istria i Dalmacja posiadają bardzo dobrą bazę, mariny są świetnie przygotowane na przyjęcie jachtów i żaglówek, nic dziwnego, że czartery jachtów Chorwacja cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród miłośników żeglowania.

Na wodach Adriatyku i w marinach coraz częściej można także zobaczyć polskie bandery, na Istrię dojazd samochodem jest bezproblemowy, samolotem można dolecieć do Splitu lub Zadaru lub dalej do Dubrownika. Wieczorami żeglarze tradycyjnie już schodzą na ląd, by cieszyć podniebienie wspaniałymi owocami morza, które grillowane czy panierowane w wykonaniu istryjskich restauracji są naprawdę wyśmienite. Samo żeglowanie natomiast pośród wysp i wysepek Adriatyku i uroczych zatoczek bez plażowiczów jest zawsze ogromnie urokliwe i dostarcza niezapomnianych wspomnień z rejsu. Miłośnicy zabytków także mają tutaj coś dla siebie- rzymski amfiteatr w Puli, bizantyjska bazylika w Poreciu czy Rovinj przypominająca klimaty Wenecji to miejsca, które każdy powinien odwiedzić w swoich wędrówkach po Istrii. Czarter jachtów i żaglówek w Chorwacji to doskonały pomysł na niezapomniane wakacje lub krótszy wypad wiosenny, zwłaszcza, że rejsy wiosną pozwalają na zwiedzanie miasta.

W jaki sposób najłatwiej poznać tradycje i obyczaje danego kraju? Obcując z jego mieszkańcami podczas tradycyjnie obchodzonych świąt i imprez folklorystycznych, ukazujących ich ducha. A mieszkańcy Istrii, podobnie jak pozostali Chorwaci, obchodzą święta i różnego rodzaju uroczystości w sposób wyjątkowo tradycyjny, pełen tańców, śpiewu i wina.

Turyści mają okazję zetknąć się z chorwackim folklorem choćby podczas obchodzenia Dnia Rybaka, który różnie przypada, w zależności od miejsca, zwykle jednak w okresie wakacji. Nie są to imprezy komercyjne, przeznaczone są dla mieszkańców, z towarzyszeniem ludowych kapel, chórów, poczęstunkiem, ale turyści zawsze są gościnnie przyjmowani przez organizatorów. Jest to również okazja do spróbowania lokalnego wina, rakiji, małży lub ryb morskich. Takie imprezy są organizowane w Vrsar, pięknym nadmorskim miasteczku Istrii, najpierw na początku sezonu rybackiego, by połowy, z których wielu mieszkańców żyje, były jak najbardziej udane, potem z kolei w pełni sezonu, jako Festiwal Gastronomii, impreza większego formatu, trwająca do późnych godzin.

Natomiast inne śliczne nadmorskie miasteczko –Lovran proponuje kolejne turystyczne atrakcje Chorwacji, mianowicie Festiwal Szparagów, odbywający się wiosną, więc jedynie turyści, którzy w tym czasie zwiedzają Istrię, mogą skorzystać z możliwości przyjrzenia się prezentowanemu folklorowi. Festiwal trwa kilka dni, podczas których w lokalnych restauracjach serwuje się dzikie szparagi, na zakończenie festiwalu odbywa się impreza, podczas której zostaje przyrządzony ogromny, o średnicy dwóch metrów, omlet ze szparagami. Na potrawę zużywa się 1000 jaj i 30 kg szparagów, które później są konsumowane w postaci tego pysznego z pewnością przysmaku. Oczywiście, imprezie towarzyszy wieczorna zabawa na powietrzu. Na pocieszenie turystom , którzy będą w okolicach Lovranu w czerwcu, pozostaje Festiwal Czereśni, impreza podobnego typu, chociaż już bez ogromnego omletu.