Miejsca warte zobaczenia w Chorwacji

miejsca_chorwacjiChorwacja to państwo z krystalicznie czystymi wodami morskimi, miastami wartymi zobaczenia, piaszczystymi plażami i licznymi atrakcjami turystycznymi. Ze względu na to, ten piękny kraj znajduje się na celowniku wielu turystów nie tylko z Europy ale też i z innych kontynentów.

Pogoda dopisuje tutaj przez cały rok. Gorące słońce nagrzewa złote piaski plaż, a deszcze nie padają zbyt często dając podróżnikom możliwość bezstresowego spędzenia urlopów. Bogactwo muzeów zachęca do zapoznania się z historią tego kraju. Stolica tego państwa oferuje nam piękną starówkę, którą można spacerować godzinami i pobliskie sklepiki, w których możemy kupić tradycyjne rękodzieła.

Atrakcjami turystycznymi są liczne zabytki i wykopaliska. Istnieją bowiem dowody na to, że w Chorwacji ludzie mieszkali już w epoce paleolitu. Natomiast w mieście Pula odnajdziemy budowle stworzone przez rzymian w pierwszym wieku przed naszą erą. Są to między innymi amfiteatr, świątynia cesarza Augusta oraz budowle rzymskie w innych miastach takie jak łuk triumfalny czy ruiny całego rzymskiego miasta.

Chorwacja przyjęła chrzest na przełomie VI i VII wieku co wpłynęło na kulturę i sztukę tego Kraju. Między innymi w miejscowości Porec znajduje się chyba najpopularniejszy zabytek okresu panowania bizantyjskiego – bazylika świętego Eufrazjana.

Warto zwiedzić również historyczne miasto Trogir wybudowane pod wpływem kultury rzymskiej, weneckiej oraz bizantyjskiej. Miasto to łączy różne style budownictwa tworząc tym samym atrakcyjne, zróżnicowane widoki. Centrum tego miasta otoczone jest do tej pory przez zabytkowe mury obronne.

Chorwacja to wakacyjny raj dla romantyków, żeglarzy, nudystów i tych, którzy spędzać czas nad morzem i w morzu. Wspaniały klimat przez cały rok gwarantuje świetną zabawę niezależnie od miesiąca wyjazdu. Ludzie przyjeżdżają tutaj by zwiedzać renesansowe miasteczka i dobrze bawić się na rozległych plażach.

W krajobrazy Chorwacji na stałe wpisały się niesamowicie piękne wodospady. Dostarczają one turystom spragnionym wspaniałych widoków niezapomnianych wrażeń estetycznych. Najpopularniejsze wodospady objęte zostały opieką państwa w ramach Parków Narodowych, pozwala to na ochronę naturalnej przyrody i udostępnienie zwiedzającym bez ryzyka zniszczeń. Część Parków posiada nienaruszoną przez człowieka faunę i florę.

W Parku Narodowym Krka założony został wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Największą atrakcją tego Parku Narodowego są malownicze wodospady. Każdy z siedmiu wodospadów powstał naturalnie bez udziału człowieka. Największy z nich posiada aż siedemnaście kaskad, na których bardzo efektownie załamuje się spadająca z góry woda tworząc bajkowe widoki. Wspomniany wodospad nazywa się Skradinski buk, ma on około 45 metrów skał, po których spływa krystalicznie czysta woda tworząc bajkowe widoki. Wodospady można podziwiać ze specjalnie przygotowanych dla turystów kładek, mostów i punktów obserwacyjnych rozłożonych w najciekawszych punktach widokowych. W samej rzece Krka, na której powstały wodospady żyje wiele gatunków ryb. Między innymi tych bardzo rzadko występujących na całym świecie. Wstęp do Parku Narodowego jest płatny, w sezonie możemy spodziewać się wejściówki w cenie 90 Kn czyli około 40 zł. Zniżki mają studenci oraz emeryci, dzieci wchodzą za darmo.

Warto również zobaczyć Park Narodowy Jezior Plitwickich. Znajduje się w nim 16 jezior połączonych ze sobą w efektowny sposób licznymi wodospadami. W tym zaliczonym do światowego dziedzictwa UNESCO parku należy na siebie uważać ponieważ wśród ciemnych bukowych i jodłowych lasów możemy natknąć się na dzikiego niedźwiedzia brunatnego.

W pobliżu wodospadów nie będzie problemów również z noclegiem i wyżywieniem. Wielu tubylców oferuje kwatery prywatne dla zmęczonych zwiedzaniem turystów. Okoliczne miasteczka pełne są pubów i restauracji, w których można spokojnie i smacznie zjeść.