Opatija

Opatija-w-chorwacjiChorwacja przyciąga do siebie wieloma atrakcjami turystycznymi, jedną z nich jest klimat nadmorski przyjazny dla wielu schorzeń, dodający sił i witalności każdemu, kto zdecyduje się na odpoczynek w tej części basenu śródziemnomorskiego. We wschodniej części półwyspu istryjskiego położona jest Opatija, uzdrowisko słynące z atmosfery luksusu i elegancji. To tutaj już w dziewiętnastym wieku przyjeżdżali możni Europy, by wypocząć „u wód”, do dzisiaj miejscowość znana jest ze swojego mikroklimatu przez cały rok, nawet zimą. Opatija to popularne uzdrowisko letnie i zimowe położone na półwyspie Istria w Chorwacji nad Zatoką Kvarneską. Miasteczko liczy sobie zaledwie 8 tysięcy mieszkańców, jednak w sezonie uliczki zapełniają się turystami z różnych stron świata, co nie znaczy, że nie można znaleźć wolnego miejsca na pobliskich plażach. Opatija słynie z pięknej roślinności i malowniczych plaż. W tle miejscowości wznoszą się zielone wzgórza, tutejszy klimat od wieków uważany jest za uzdrowicielski, turyści ściągają do Opatiji już od 1844 roku, kiedy to został wybudowany pierwszy pensjonat turystyczny – Willa Angiollina wybudowana przez Iginio Scarpa. Centrum miasta jest długa na 12 kilometrów promenada otoczona przez liczne puby, kawiarenki i restauracje. Do miasteczka przylega także park, po którego zacienionych alejkach można spacerować w nieskończoność, park spowija mnóstwo egzotycznych roślin a w centrum znajduje się stary amfiteatr oraz kościół św. Jakuba. Warte zobaczenia się też pozostałości opactwa bendyktynów i stara XVIII i XIX zabudowa ulic miasta.

Miasteczko Istrii gościło wielu znanych Polaków, tutaj Henryk Sienkiewicz świętował otrzymanie nagrody Nobla, a marszałek Piłsudski i Witkacy korzystali z uzdrawiającej mocy klimatu morskiego. Obecnie Opatija również jest modnym miejscem, do którego przybywa wielu zamożnych turystów, można tu spotkać osoby znane z pierwszych stron gazet. Podczas spacerów po uliczkach miasteczka będziemy podziwiali piękne pałace z dziewiętnastego wieku, zbudowane przez wiedeńską arystokrację. Jako uzdrowisko Opatija oferuje luksusowe hotele, centra SPA i wellness, gdzie można nabierać sił po całym roku pracy, oferta skierowana jest jednak głównie do bardziej zamożnej klienteli.

Pozostali turyści z przyjemnością skorzystają z możliwości kąpieli na kilku plażach miasteczka, a także oferty dla nurków. Opatija to znane centrum nurkowe z długą tradycją, zwłaszcza, że wody Adriatyku w tych okolicach zapewniają przez wiele miesięcy w roku dużo podwodnych atrakcji. Turystyczne atrakcje Chorwacji w Opatiji to przede wszystkim możliwość uprawiania wielu sportów wodnych, na czele właśnie z nurkowaniem, ale i żeglowaniem czy surfowaniem na desce. Miłośnicy bujnej przyrody śródziemnomorskiej także nie będą zawiedzeni, poczynając od wspaniałych palm w centrum miasta, rosnących wzdłuż przepięknej promenady Lungomare, która ciągnie się ponad jedenaście kilometrów. Uroku promenadzie dodają pałace i wille z dziewiętnastego wieku, które obecnie są luksusowymi hotelami, a także drzewa laurowe i kasztany, które dają cień podczas spacerów w upalne popołudnia.

W Opatiji koniecznie trzeba odwiedzić Park świętego Jakova z wieloma gatunkami roślin sprowadzanych z różnych zakątków świata i najstarszym zabytkiem miasteczka- kościołem świętego Jakova z dzwonnicą. Na terenie miasteczka są również inne parki, do których warto zajrzeć, by podziwiać wszędzie bujną śródziemnomorską roślinność, jak choćby Angiolina z piękną willą wewnątrz parku. W okolicy Opatiji znajduje się park przyrody Ucka z wieloma gatunkami ptaków, których nigdzie więcej nie spotkamy, co może być nie lada gratką dla ornitologów- amatorów. W parku Ucka warto wspiąć się na górę Vojak, by stamtąd podziwiać widok na cały niemal półwysep Istrii, wyspy północnego Adriatyku, Wenecję w oddali, a także włoskie Alpy. Widok niezapomniany i na pewno warto go uwiecznić na pamiątkę.