Podgora – perła na Riwierze Makarskiej

Podgora jest portowym miasteczkiem leżącym w Riwierze Makarskiej, mieszczącym się 12 kilometrów na południowy-wschód od centrum całego regionu – Makarskiej. Miasto usytuowane jest nad brzegiem Adriatyku, u stóp masywu górskiego Biokovo. Ze wszystkich stron otacza je cudowna śródziemnomorska przyroda – wokół rosną w ciszy i spokoju sosny, oraz drzewa oliwne.

Podgora liczy sobie 1500 mieszkańców, zaś jej gospodarka opiera się w szczególności na turystyce, która zaczęła tu rozkwitać wraz z biegiem czasu. Mieszkańcy, pomijając przemysł turystyczny, utrzymują się z rybołówstwa, a także sadownictwa (w szczególności oliwki, winogrona i figi).
Turystów przyciągają do Podgory ciepły klimat, piękne kamieniste plaże i urocze morskie zatoczki. Miasto jest najbardziej atrakcyjne dla urlopowiczów w okresie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Króluje tu krystalicznie czysta woda Morza Adriatyckiego i lazurowe niebo, co dzień witające turystów piękną słoneczną pogodą.

Pierwsze pisemne wzmianki o Podgorze pojawiają się w dokumentach z roku 1571. O mieście wspomina się w tym czasie, gdyż znajdowało się ono pod protekcją Wenecji, niedługo po klęsce Turków w bitwie o Lewant.
W 1962 roku w Podgorze miało miejsce trzęsienie ziemi, które zmusiło mieszkańców do przeniesienia się z Goraja Podgora na wybrzeże. Wciąż można znaleźć pozostałości kościołów zniszczonych w czasie kataklizmu, zachowały się także resztki budowlanej struktury tej części miasta.

Podgora w chorwacjiOd niepamiętnych czasów życie w Podgorze koncentrowało się wokół morza, nawet wtedy gdy wioska mieściła się bliżej gór, by osłaniać się przed napaściami piratów i innych najeźdźców. Po wydarzeniach związanych z trzęsieniem ziemi, kontakty mieszkańców z Adriatykiem dodatkowo się wzmogły.
Miasto cieszy się długą tradycją życia nadmorskiego, miało także duży wkład w marynarkę wojenną. W czasie drugiej wojny światowej, w roku 1942 zostały tu założony oddział marynarskiej partyzantki.

Istnieją dwie główne międzynarodowe trasy do Riwiery Makarskiej, a w tym do samej Podgory. Pierwsza z nich wiedzie przez Austrię i Węgry, a kończy się na Zagrzebiu i Splitcie. Druga zaś ciągnie się z Włoch do Rijeki, a potem kieruje się do Splitu.

Jeśli pragniemy dostać się do miejscowości Podgora samochodem, powinniśmy wiedzieć, jakie drogi przebiegają najbliżej miasta, oraz które z nich są najwygodniejsze dla kierowcy. Podgora, tak samo jak większość miasteczek Riwiery Makarskiej znajduje się na trasie magistrali adriatyckiej, zwanej Jadranską Cestą. Droga ta wiedzie od Rijeki po sam Dubrownik, jest to całe 600 kilometrów trasy. Podróż tą krętą szosą pozwala na podziwianie najpiękniejszych chorwackich krajobrazów.
Istnieje także autostrada wiodąca z Zabrzegi do Splitu. Oba te miejsca dzieli 375,5 kilometra co daje około 3 godzin jazdy samochodem. Płatności za przejazd tą autostradą pobierane są w zależności od odległości jaką chcemy przebyć, a także typu pojazdu, którym podróżujemy. Autostrada ta została otwarta w roku 2005.
Rozpoczęte zostały także prace przy budowie autostrady ze Splitu do Dubrownika. Nie jest ona jeszcze ukończona, jednak w grudniu 2008 roku został otwarty jej 40 kilometrowy segment.

Aby dostać się do Podgory, lub innych miejscowości Riwiery samochodem lub by odbywać jednodniowe zmotoryzowane wycieczki, możemy wypożyczyć pojazd w Makarskiej. Większość firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów ma sowich przedstawicieli właśnie w Makarskiej. Podróż autem daje turyście poczucie wolności i niezależności, dzięki niemu możemy sami planować podróże i zwiedzanie według indywidualnych potrzeb.
Wypożyczalnie samochodów znajdują się niemal we wszystkich większych miastach Chorwacji. W każdej agencji wypożyczania pojazdów turysta zostanie zaopatrzony w pożyteczną mapę kraju, która pomoże mu się zorientować, jaką drogę powinien obrać chcąc dostać się do wybranego miejsca.

Zwiedzanie

W Podgorze można zaleźć ciekawe miejsce o równie intrygującej historii. Mieszczą się tu dwa nowo postawione kościoły – św. St Jure oraz Bezgriješno Začeće Blažene Djevice Marije, w który wbudowane zostały barokowe elementy starej świątyni. W pobliżu nowej budowli stoją także nagrobne płyty z XV i XVI wieku.
Nad osadą znajduje się gotycki kościół św. Stjepana. Można w nim znaleźć rzymski napis z 1446 roku, wspominający świętego.

Wycieczki

Istnieje możliwość odbycia wielu interesujących, jednodniowych wycieczek z Podgory do okolicznych miejscowości i zakątków chorwackiego wybrzeża. Spójrzmy jakie cudowne miejsca czekają na wizytę turystów:

• Imotski – jest to średniowieczne miasto, znajdujące się blisko Breli, na terenach góry Biokovo. W okolicy znaleźć można wspaniałe pola krasowe i piękne winnice. Zaledwie 40 kilometrów od Breli mieści się to piękne miejsce o niezwykłej atmosferze. Tereny te znane są także z niezwykłych, błękitnych i czerwonych jezior.
• Medjugorie – jest to sławne sanktuarium, leżące w odległości 70 kilometrów od Breli.
• Omis – to średniowieczne miasteczko mieszczące się nad zapierających dech w piersiach kanionem. To zaledwie 20 kilometrów od Breli. Wycieczkę odbyć można promem lub autobusem.
Kultura i rozrywka

W lecie na scenie znajdującej się w Podgorze odbywają się liczne pokazy filmów kinowych, a także dodatkowe imprezy i wydarzenia kulturalne. Miasto posiada także salę kinową i bibliotekę.
W czasie letniego sezonu w Podgorze odbywa się wiele wystaw, wydarzeń muzycznych i pokazów. Niektóre z nich mają miejsce w ogrodach lub na tarasach hotelowych, jeszcze inne odbywają się w porcie. W programie letnich imprez znajdziemy koncerty rocka oraz muzyki klasycznej i tradycyjnej, występy grup tanecznych i przedstawienia teatralne (np. dla dzieci).

Podgora – kwatery prywatne, przykłady:

• Dom LABUD 1 i 2
Właścicielem obydwu domów jest Vela Petar. Pierwszy z nich znajduje się na ulicy I.G.Kovačića 10, a drugi Marka Marulića. Budynki znajdują się w odległości 100 metrów od plaży. W skład oferty obu domów wchodzi sześć apartamentów. Każdy z nich zaopatrzony jest w toaletę i aneks kuchenny oraz balkon. W trzech większych kwaterach znajdują się po dwa pokoje sypialniane i osobne pomieszczenie z kuchnią.

• Pensja  Nola
Właścicielem jest Marijo Nola, budynek zaś znajduje się na ulicy I.G. Kovačića 34, 250 metrów od plaży. W skład oferty wchodzą 4 apartamenty, posiadające wspólnie 8 łóżek. Na terenie pensji znajduje się także jadalnia. Możliwy jest dostęp do sieci Internet.

• Pensjonaty rodzinne
W Podgorze znajduje się także wiele pensjonatów prowadzonych przez prywatne rodzi, przyjrzyjmy się kilku przykładom:
– 400 metrów od kamienistej plaży w Podgorze znajduje się rodzinny pensjonat pozwalający na skorzystanie z noclegu wraz ze swoim psim pupilem. Przez turystów obiekt oceniany jest na cztery gwiazdki. Maksymalnie może tu nocować 8 osób
– Kolejny z przykładowych pensjonatów znajduje się w centrum Podgory, zaledwie 150 metrów od najbliższej restauracji. Maksymalna ilość osób, która może tu nocować to 26. Zakwaterowanie w tym rodzinnym domu pozwala na korzystanie z miejsca do obiadowania, oraz grilla.

Do Riwiery Makarskiej możemy łatwo dostać się komunikacja międzymiastową, w tym autobusem. Aby dostać się do miejscowości Podgora autokarem, powinniśmy zapoznać się z lokalizacją dworców autobusowych w większych miastach Chorwacji, które mają rozwiniętą sieć komunikacyjną nawet z mniejszymi miejscowościami wypoczynkowymi.
Podgora leży blisko głównej drogi adriatyckiej, ciągnącej się między Splitem a Dubrownikiem, toteż dojazd autokarem nie stanowi tu żadnego problemu.

Dojazd z innych miast w Chorwacji

• Makarska
Makarska jako turystyczne i gospodarze centrum Riwiery Makarskiej, posiada liczne połączenia z mniejszymi miejscowościami regionu. Dworzec autobusowy mieści się w Makarskiej przy ulicy Ante Starčevicia, niedaleko postoju taksówek. Odjazdy do miasta Podgora autokarem odbywają się dwa razy dziennie, o godzinie 8. i 11. przed południem. Makarską od Podgory dzieli zaledwie 12 kilometrów.

Split
W Splitcie znajdziemy lotnisko, co pozwoli nam połączyć podróż samolotem z bezpośrednim dojazdem autobusem do wybranego miasta. Spod lotniska kierują się autokary miejskie, które podwiozą turystę niemal pod same drzwi dworca autobusowego.
Dworzec autobusowy w Splitcie mieści się w centrum miasta, blisko portu i stacji kolejowej. Aby wykupić bilet autokarowy musimy udać się do samego dworca, nie jest możliwe zrobienie tego on-line przez Internet. Jednak dworzec jest otwarty do późnych godzin, znajduje się tu także biuro rzeczy znalezionych.
Split posiada świetne połączenie komunikacyjne z Makarską. Podróż ze Splitu do centrum Riwiery Makarskiej zajmuje około 1 ¼ godziny. Z samej zaś Makarskiej z łatwością dostaniemy się do Podgory autokarem.  Istnieją także bezpośrednie kursy ze Splitu do Podgory.
Split znajduje się w odległości 65 kilometrów od Podgory.

Dubrownik
Z Dubrownika startuje codziennie 13 autobusów do Splitu. Pojazdy poruszają się trasą nadbrzeżną, dzięki czemu mają postoje w Breli, Baskiej Vodzie i Makarskiej. Dworzec autobusowy w Dubrowniku to potężna, nowoczesna budowla znajdująca się 2,5 kilometra od centrum miasta.
Dubrownik dzieli od Podgory 170 kilometrów

Podgora – wille,  przykłady

• Vila Pasko
Apartamenty willi Pasko mieszczą się na wprost morza w pięknej Podgorze. Budynek znajduje się zaledwie 10 metrów od plaży i 100 od samego centrum miasta.
W skład oferty wchodzi 13 kwater, w tym apartamenty 2+1 i 2+2, oraz pokoje dla 2 osób. W sześciu z apartamentów znajduje się klimatyzacja. Do wyboru mamy kwatery od 25 do 32 metrów kwadratowych. Przykładowy pokój posiada telewizję satelitarną i balkon z widokiem na morze, oraz zarezerwowane dla turysty miejsce parkingowe. Pokoje mają od 8 do 25 metrów kwadratowych.

• Vila Janko
Należy do tego samego właściciela co w Vila Pasko, Budynek również mieści się w odległości 10 metrów od plaży, zaś zaledwie 80 od centrum miasta. Posiada własny parking.
W skład oferty wchodzą dwa apartamenty 2+1 i 2+2. Mają one kolejno 25 i 32 metry kwadratowe, Obydwa posiadają klimatyzację, telewizję satelitarną, oraz balkon z widokiem na morze. Możliwe jest wykupienie dodatkowego łóżka.

• Villa Boric
W skład oferty wchodzą dwa budynki z apartamentami ‘Ivan” oraz ‘Lidija’. Pierwszy z nich mieści się na wprost morza, drugi od centrum Podgory dzieli zaledwie kilkuminutowy spacer.
W apartamencie ‘Lidija’ dostępne są cztery kwatery, posiadające kuchnię, sypialnię (jedną lub dwie) i odbiornik telewizyjny. Są przeznaczone dla grup od 4 do 6 osób. Większe z apartamentów są wyposażone w klimatyzację.
Apartamenty ‘Ivan’ proponują do wyboru 3 kwatery, z sypialnią (lub sypialniami), kuchnią, holem, klimatyzacją i odbiornikiem telewizyjnym. Przeznaczone są dla grup od 4 do 6 osób.

Podgora – apartamenty, przykłady

• Apartamenty Mira Lazović Mrsić
Budynek mieści się przy ulicy I. Sisarića 10, 150 metrów od plaży. Oferta obejmuje dwie kwatery. Pierwsza z nich składa się z dwóch pokoi, łazienki i balkonu. W apartamencie znajdują się dwa podwójne łóżka i jedno pojedyncze, szafa, a także wyposażony aneks kuchenny i odbiornik telewizyjny. Drugi apartament posiada trzy pokoje, każdy z podwójnymi łóżkami i szafą, dwie łazienki z prysznicem i wanną, oraz trzy balkony. W osobnym pomieszczeniu znajduje się w pełni wyposażona kuchnia wraz z lodówką i piekarnikiem, oraz odbiornik telewizyjny. Na większym z balkonów znajduje się także obudowany kamieniem kominek.
Dla gości rezerwowane są miejsce na parkingu.

• Apartamenty Justina Vela
Wszystkie apartamenty w willi Justina Vela posiadają klimatyzację i (oprócz jednego) pełne wyposażenie wraz z telewizją satelitarną. Dla wszystkich gości rezerwowane są miejsca na parkingu. W skład oferty wchodzą cztery kwatery dla grup od 4 do 5 osób. Każdy z nich posiada łazienkę, aneks kuchenny (lub osobne pomieszczenie na kuchnię) i balkon.

• Apartamenty Roko
Budynek, stojący przy ulicy Branimirova obala 43, w którym mieszczą się apartamenty należy do Alena Krzanica. Oferta dla turystów obejmuje trzy kwatery, od 50 do 100 metrów kwadratowych, przeznaczonych dla grup od 3 do 5 osób.
Każdy z apartamentów wyposażony jest w klimatyzację i ogrzewanie, posiada także dostęp do telewizji satelitarnej. Każda kwatera posiada kuchnię z lodówką i pralką. Istnieje możliwość zameldowania się wraz z domowym zwierzęciem.
Apartamenty są otwarte dla gości także w czasie trwania sezonu zimowego.