Split – miasto muzeów

Split w chorwacjiSplit jest największym i najważniejszym miastem Dalmacji Środkowej oraz drugim co do wielkości w Chorwacji. To nadmorskie miasto przyciąga każdego roku tysiace turystów zagranicznych. Mieszkańcy nazywaja je „stolicą Dalmacji”. Split zachwyca historycznym miastem, wspaniałą atmosferą , bogatą ofertą atrakcji turystycznych oraz niezapomnianymi zachodami słońca. Dawny Pałac Dioklecjana, to właśnie zabytkowe centrum miasta, które obowiązkowo należy zobaczyć, spędzając wczasy w Splicie. Ponadto Split jest nazywany miastem muzeów, które zachwyca nawet największych miłośników historii. Miasto oferuje również dobrze rozwiniętą bazę noclegową, wśród której znajdziesz przytulne domki letniskowe oraz komfortowe apartamenty wakacyjne. Wybierz się na wczasy do Splitu, który jest świetnym punktem wypadowym do różnorodnych wycieczek po regionie. Krystalicznie czysta woda sprawia, że są tutaj doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Wieczorem warto wybrać się do pobliskich restauracji, aby skosztować kuchni chorwackiej, bądź spędzić miły wieczór w jednym z tutejszych klubów nocnych.

Miejsce w którym znajduje się obecnie miasto zamieszkane było już za czasów starożytnych Greków. Po zajęciu tych terenów przez Rzym Split stał się jedną z najważniejszych tutejszych osad, przez długi okres będąc miejscem, w którym wypoczywali i spędzali czas władcy Imperium Rzymskiego. Wraz z upadkiem tego państwa miasto „odziedziczyło” Cesarstwo Bizantyjskie. W średniowieczu stało się ważnym portem morskim, przez co kilkakrotnie zdobywane było przez różne państwa, chcące przejąć nad nim kontrolę. W końcu udało się tego dokonać Wenecji, która wówczas posiadała mnóstwo posiadłości w tej części Europy. W rękach Wenecjan Split pozostawał od XV do końca XVIII wieku. W XIX wieku wraz z dużą częścią Półwyspu Bałkańskiego znalazło się w granicach Austro – Węgier. Po I wojnie światowej władzę nad tymi terenami przejęli mieszkający tutaj Słowianie, tworząc Jugosławię. Po jej rozpadzie w 1991 roku Split włączony został do Chorwacji.

Pomimo tego, że Split jest drugim co do wielkości miastem w całej Chorwacji, posiada charakterystyczny klimat cichego, nadmorskiego miasteczka. Jedną z najstarszych tutejszych budowli jest ogromny pałac, zbudowany w III wieku przez rzymskiego cesarza Dioklecjana. Służył on głównie jako willa, do której władca przyjeżdżał w celach wypoczynkowych. Pałac zachowany jest w dobrym stanie, chociaż upływające wieki już odcisnęły na nim swoje piętno. Nie jest on jedynym śladem, jaki w Splicie pozostawił po sobie Dioklecjan. Musiał on bardzo upodobać sobie to miasto, gdyż zbudował tutaj nawet swoje mauzoleum. Zachowały się również liczne świątynie pierwotnie poświęcone rzymskim bogom, które przez wieki zmienione zostały na chrześcijańskie kościoły. Również w średniowieczu Split został wzbogacony o wiele budowli, będącym odzwierciedleniem ówczesnej europejskiej kultury.

Dalmacja jest uważana za najpopularniejszy region w całej Chorwacji, zaś Split zawiera w sobie niemal wszystkie rzeczy, które stanowią piękno tej krainy. Warto zatem zacząć podróż po niej od tego właśnie miasta, co stanowić może przedsmak tego, czego można się tutaj spodziewać.

Split jest ważnym centrum przemysłowym, handlowym, turystycznym i komunikacyjnym Chorwacji, w Splicie znajduje się także jeden z większych portów Morza Adriatyckiego. Split – miasto pamiętające czasy najazdów rzymskich i Bizancjum jest niezwykle ciekawe pod względem zachowanych świadectw historii. Najbardziej znane zabytki Splitu to pałac cesarza Dioklecjana z III wieku naszej ery, świątynia Jupitera – po Rzymianach przerobiona w VIII wieku na chrześcijańskie baptysterium. Godnym uwagi obiektem jest także XV wieczny kościół św. Franciszka oraz liczne muzea, między innymi archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze i Historii Morskiej. Split posiada obszerną bazę noclegową, restauracje serwują tu najwyśmienitsze potrawy kuchnii chorwackiej, spacer nadmorskimi deptakami, widok pobliskiego portu oraz promienie zachodzącego słońca potrafią zapaść w pamięć. Split to duże miasto więc o rozrywkę nie trudno, liczne dyskoteki, bary i puby pozwalają bawić się do rana w tym pięknym mieście. Tradycyjnie organizowane są liczne festiwale i imprezy np. z okazji 7 Maja – dnia św. Dominika, w październiku odbywa się Split summer festival – międzynarodowy festiwal teatralny. Możemy mieć pewność, że jadąc do Splitu w sezonie nie będziemy się nudzić.