Wyspa Vis

Vis w chorwacjiWielu turystów odwiedzających każdego roku Chorwację kusi piękne wybrzeże Morza Adriatyckiego, które obfituje w cudowne i czyste plaże a także urocze, niewielkie nadmorskie miasteczka. Kraj ten posiada również wiele wysp, które cieszą się nie mniejszą popularnością niż tereny leżące w kontynentalnej części państwa. Jedną z nich jest Vis, prawdopodobnie najbardziej tajemnicza i bogata kulturowo wyspa należąca do Chorwacji.

Vis zamieszkana była już tysiące lat temu. Najstarsze zachowane budowle i fortyfikacje pochodzą z VIII wieku p.n.e., chociaż pewnym jest, że człowiek był tu obecny już dużo wcześniej. Losy wyspy lepiej znane są od IV wieku p.n.e., kiedy została ona skolonizowana przez Greków. W kolejnych stuleciach wyspa uzyskała niezależność, stając się znaczącym organizmem państwowym w tym regionie. Po kilku wojnach z okolicznymi królestwami, Vis w 47 r. p.n.e. stała się częścią Imperium Rzymskiego. W granicach tego kraju wyspa była jedną z najważniejszych baz morskich oraz portów handlowych na całym Morzu Adriatyckim. Niestety, po upadku Imperium Vis przeszła w ręce Cesarstwa Bizantyjskiego, i wraz z innymi pobliskimi wyspami stała się niemal zapomnianym terytorium, leżącym na uboczu tego wielkiego państwa. W pierwszym wiekach średniowiecza została zasiedlona przez Słowian, głównie Chorwatów. Ze względu na swoje znaczenie dla lokalnego handlu, szybko stała się obiektem pożądania Chorwacji oraz Wenecji. Na początku XVI wieku cała Dalmacja wraz z leżącymi u jej wybrzeży wyspami stała się własnością Wenecji. Pod jej panowaniem Vis odzyskała swoją rolę ważnego portu morskiego, była jednak kilkakrotnie napadana przez piratów oraz przeciwników Wenecjan, m.in. Turków. W pierwszych latach XIX wieku, w czasie wojen napoleońskich, wyspa najpierw została zajęta przez Austriaków, szybko jednak stała się obiektem walk pomiędzy Francją a Wielką Brytanią. Po zakończeniu konfliktu Vis ponownie znalazł się w posiadaniu Austrii. W XX wieku, po zakończeniu I wojny światowej znalazła się w granicach nowo powstałego państwa – Jugosławii. Pozostawała w nich aż do początku lat 90, kiedy uznana została za część niepodległej Chorwacji.

Burzliwa historia wyspy pozostawiła tutaj wiele śladów. Jej stolica, miasto noszące taką samą nazwę – Vis, jest prawdziwym skarbcem zabytków, które na przestrzeni wieków budowane były rękoma różnych narodów. Obecnie Vis nie została jeszcze na dobre „odkryta” przez turystów, co tylko dodaje jej niepowtarzalnego uroku i klimatu. Jest to więc pod każdym względem świetnie miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji