Cypr – podstawowe informacje o kraju

cypr flaga Informacje o kraju

Cypr jest wymarzonym miejscem dla osób szukających wodnych atrakcji. Nurkowanie jest wspaniałym sposobem na zobaczenie wielu gatunków kolorowych ryb ,jeżowców,rozgwiazd oraz ukwiałów. Dodatkową atrakcja są jaskinie, ,tunele,wraki a nawet kawałki starożytnej porcelany. Inne dyscypliny sportów wodnych to narty wodne i lot na spadochronie motorówką.

Dla bardziej wybrednych są pola golfowe,można z nich korzystać przez cały rok dzięki łagodnemu klimatowi. Innymi atrakcjami mogą być aquaparki oraz rejsy promem. Podczas sezonu letniego otwarte są parki wodne. rzez cały sezon są organizowane rejsy wycieczkowe do Izraela,Syrii i Libanu,Egiptu i wyspy greckie.

Ciekawa atrakcją dla turystów,jest zasmakowanie życia w cypryjskich wioskach, przyjezdni maja możliwość zamieszkania w takiej wiosce,dzięki temu może poczuć prawdziwy klimat wyspy.

Przyroda zachwyca miłośników piękna. Nietypowe kwiaty,uwodzące swoimi kolorami i różnorodnością. Takie wspomnienia zostają na długo w pamięci.

Klimat

Charakterystyczny klimat dla regionu jakim jest Cypr to podzwrotnikowy śródziemnomorski. Sezon letni jest gorący natomiast zimy nie są dokuczliwe,wręcz łagodne. Najwięcej opadów notuje się w zimie,średnia roczna suma wynosi 500 mm. Jedynym miejscem gdzie można zaobserwować śnieg jest masyw Trodoos. Na obszarach górski temperatura wynosi 12 stopnia natomiast w centrum kraju jest nieco cieplej aż 19 stopni,jest to średnia roczna temperatur. W sezonie zimowym temperatura kształtuje się następująco od 10-12 stopni natomiast latem jest dużo cieplej i wynosi ona od 26-28stopni.
W ciągu roku jest raczej sucho tylko w od grudnia do marca można zaobserwować niespodziewane opady deszczu.

Czas na wakacje na wyspie jest idealny przez cały rok. W lecie temperatury sięgają do 30 stopni,sezon letni trwa od czerwca do września. Dla wielbicieli górskich wycieczek jesień to odpowiednia pora roku na wakacje. Zima na Cyprze jest deszczowa ale również słoneczna i ciepła. Od grudnia do marca trwa sezon narciarski w górach Troodos.

Ludność

Populacja Cypru wynosi 758 363 osób. Przyrost naturalny 0,6%.

Religia

Główną grupą wyznaniową na Cyprze są prawosławni, pozostałe to sunnici i maronici.

Kultura

Podczas zwiedzania wyspy koniecznie trzeba zobaczyć zdobione Kościoły regionu Troodos. Znajdują się tam skupiska kościołów i klasztorów całego dawnego Cesarstwa Bizantyjskiego. Dziesięć zabytków wpisano na Listę Światoergo Dziedzictwa. Zaczynając od malutkich kościołów,których budownictwo wiejskie współgra z dekoracją, na listę wpisano także klasztory takie jak św. Jana Lampadistisa. Zdobione są malowidłami ściennymi które obrazują wzór malarstwa bizantyjskiego na wyspie.

Innym ciekawym miejscem jest Choirokoitia. Znane jako stanowisko neolityczne, bardzo ważne stanowisko prahistoryczne we wschodniej części Morza Śródziemnego. Bardzo ważne znaczenie miały wydobyte na tym terenie ruiny oraz zabytki. Stanowisko to zostało spenetrowane jedynie częściowo, więc jeszcze liczni będą mieli okazję odkryć wiele ciekawych rzeczy.

Zwyczaje

Ryszard Żółtaniecki, znany jako socjolog,dyplomata oraz zastępca dyrektora Instytutu Dyplomacji w Collegium Civitas. W latach 1991-1996 był ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji i na Cyprze. Niegdyś był dyrektorem Instytutu im. Adama Mickiewicza. W latach 1980-19881 visiting scholarv University of Florida w Gainesville. Egzystował jako aktywny działacz Solidarności. W 1990 roku działał jako dyrektor Departamentu Polityki Kulturalnej i Naukowej w MSZ. Jego kolejne funkcje to: doradca ministra spraw zagranicznych, wicedyrektor Departamentu Promocji i Informacji w MSZ oraz dyrektor Departamentu Polityki Kulturalno-Naukowej.

Afrodyta,w starożytności była boginią miłości i piękna. Współcześnie dla mieszkańców Cypru jest znakomitą ambasadorką. Legenda głosi,że wyłoniła się z fal i morskiej piany w Petra To Ramiou,które znajduje się niedaleko Pafos. Od tego czasu upamiętniana była na rysunkach,malowana oraz rzeźbiona. Jej cudowny posąg znaleziony w Soli i eksponowany w Cypryjskim Muzeum Archeologicznym w Nikozji stał się symbolem wyspy. Jej postać znajduje się na wszelkich plakatach promujących Cypr. Reprezentuje wyspę nawet w kanałach CNN i Euronews. Wiele obiektów na wyspie nosi jej nazwę,stała się prawdziwym promotorem wyspy.

Bezpieczeństwo

Na wyspie nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością Mieszkańcy są nastawienie bardzo pozytywnie do turystów i obcokrajowców. Nie występują żadne wyjątkowe normy prawne i zwyczajowe mogące spowodować sytuacje konfliktowe. Zdarzają się czasem kradzieże podczas dużego napływu turystów,najczęściej zanotowano incydenty na bazarach oraz w domach towarowych.

Nie występują żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie wymaga się także żadnych szczepień. Możliwe jest bezpłatne korzystanie ze szpitali. Jeśli chodzi o leczenie, to udzielane jest odpłatnie i nie należy do najtańszych.
Jeżeli będziemy chcieli uzyskać zwrot pieniędzy należy zachować wszystkie rachunki. Warto pamiętać, aby zawsze prosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku. Zalecane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia,lecz nie ma takiego obowiązku.

Numery alarmowe:
Policję,straż pożarną można wezwać dzwoniąc pod numer 199 lub112.

Podróżowanie po kraju

Najlepszym sposobem podróżowania po wyspie jest przejazd autobusem. Sieć połączeń autobusowych jest bardzo rozległa,rozciąga się po całej wyspie. Dodatkowo można skorzystać z kursów minibusów i taksówek wieloosobowych, dzięki nim szybko dostaniemy się do wybranego miejsca w dodatku za niską cenę,zwykłe taksówki są dużo droższe. Nie ma możliwości podróżowania po wyspie pociągiem. Duża część turystów decyduje się na wypożyczenie własnego środka transportu. południowej części Cypru opłaty za przejazd są niższe niż na południu.

Wiele przyjezdnych decyduje się na własny pojazd jakim jest samochód. Jest to chyba jeden z najlepszych sposobów zwiedzenia całej wyspy.

Można wypożyczyć motorowery w nadmorskich kurortach. Nie warto nimi wyjeżdżać dalej niż na plażę. Na północy działa niewiele wypożyczalni motorowerów i skuterów. Można na nie trafić wyłącznie latem w centrum Kyrenii.

Innym sposobem poruszania się po wyspie jest rower. Jest to idealne rozwiązanie dla osób lubiących górskie wycieczki. Rowery górskie możne kupić w Limassolu i południowej Nikozji a wypożyczalnie działają w miasteczku Platres które uważa się za główny kurort regionu Troodhos. Trzeba bardzo uważać na drogach szybkiego ruchu.

Ceny

Kawa-1,50-3,50 CYP
Woda mineralna1,5l-1,00-2,00CYP
Piwo 0,5l-1,50 CYP
Hamburger-ok 1,20 CYP
Pizza-od 3,20CYP
Butelka wina-2,50-6CYP
Piwo w pubie-od 1,00CYP
Kolacja w tawernie-5,00-10,00CYP
lunch-4,5CYP
obiad-od 10CYP

Wymiana waluty

Strefa grecka:1 funt cypryjski(CYP)=100 centów
Strefa turecka:1 lira turecka(TRL)=100 kurus

Walutę można wymienić w każdym banku, również w hotelach oraz w punktach wymiany na lotniskach i portach.

Ambasada Polski

Ambasada RP Kennedy Avenue12/14, Office 302,1087 Nicosia,Cyprus tel.(00357)22753784 fax.(00357)22751981

Wydział Konsularny Kennedy Avenue 12/14, Office 302,1087 Nicosia,Cyprus tel.(00357)22668415 fax.(00357)22668419

Generalny Konsulat Honorowy RP w Limassol Loukis Papaphilippou,42 Ayias Fylaxeos Str.,3rd floor,Apt.307,3025 Limassol,Cyprus. Tel.(00357)25343448 fax(00357)25359108