Larnaka

Larnaka na cyprze

Położenie

Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru.
34°55′N 33°38′E

Liczba mieszkańców

77000

Najbliższe lotniska

Port lotniczy Larnaka (LCA), jest to główne lotnisko Cypru, znajduje się ok 7 km od Larnaki.

Informacja turystyczna

Przy placu Democratic Square, naprzeciwko hotelu Sun Hall, tel.: 24 1/5 43 22.

Historia

W czasach starożytnych nazwa miasta określana była jako Kition, założyli je feniccy koloniści w XII wieku p.n.e., jednocześnie pełniło funkcję najstarszej fenickiej kolonii. Stanowiło również ostoję na skolonizowanym głównie przez Greków starożytnym Cyprze. Miejscowość jest również sławna dzięki pochodzącemu z niej greckiemu filozofowi starożytnej Grecji, znany jako twórca stoicyzmu- Zenon z Kition.
Dotychczasowa nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa Iamaks, które oznacza grób. W XVII wieku Larnaka egzystowała jako centrum handlowe, była także siedzibą europejskich konsulatów.

Zabytki

Do najważniejszych zabytków Larnaki można zaliczyć XVII- wieczny fort, który mieści się na zachodnim końcu cypryjskiej promenady. Współcześnie znajduje się w nim muzeum średniowiecza. Kolejnymi ciekawymi zabytkami są: Choirokoitia, znana jako najstarsza neolityczna osada na wyspie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, klasztor Stavrovouni, jeden z najstarszych i położonych w niezwykłym miejscu monastyrów na Cyprze,a także sławny kościół Angeloktisti. Znajdziemy także mnóstwo innych zabytków, które świadczą o atrakcyjności tego miejsca. Koniecznie trzeba do nich zaliczyć kościół Agia Feneromeni, który został wzniesiony na skalnej grocie, a datowany jest na VIII wiek przed Chrystusem. Dodatkowo można zobaczyć XVIII- wieczny akwedukt znajdujący się na przedmieściach miasta.

Kultura

Larnaca ma do zaoferowania dwa muzea: Muzeum Archeologiczne regionu Larnaka, które zawiera przyciagającą uwagę kolekcje od okresu neolitycznego do czasów rzymskich oraz Muzeum Pierides, znane jako najstarsze prywatne muzeum, zbudowane przez Dimitriosa Pieridesa. Zachowały sie tutaj dzieła należące do Pieridesa. Przed muzeum można zachwycać się współczesnymi rzeźbami greckimi i cypryjskimi. W Granicach Miejskich Ogrodów w Larnace warto wybrać się do Miejskiego Muzeum Historii Naturalnej, gdzie przechowywane są okazy owadów, ptaków i innych zwierząt występujących na Cyprze.

Atrakcje turystyczne

Przez amatorów jachtów z całego świata odwiedzany jest port.

Warto również zobaczyć:
Hala Sultan Tekesi zbudowana ku upamiętnienia ciotki proroka Mahometa.
Pozostałości starożytnego państwa-miasta Kition.
Popiersie Kimona,które znajduje się przy nadmorskiej promenadzie.
Akwedukt Kamares-jest to piękny XVIII wieczny akwedukt który był używany do 1930 roku.
Klasztor Żeński Agios Minas-jest to XV wieczny klasztor z kościołem,gdzie zakonnice oprócz sprawowania kultu zajmują się malowaniem ikon.

Restauracje

W pobliżu morza znajdziemy mnóstwo tawern, kawiarenek oraz kafejek, można tam posiedzieć w miłej atmosferze.

Rekomendowane miejsca

Polecane plażę nad zatoką Larnaki.