Dominikana – podstawowe informacje o kraju

flaga dominikanyDominikana to państwo leżące na Morzu Karaibskim, graniczące z Haiti. Stalicą kraju jest Santo Domingo. Dominikana to bardzo dobrze rozwijający się kraj pod względem turystycznym. Wiele małych i dużych, ekskluzywnych hoteli położonych wzdłuż plaży, na wzgórzach lub w miastach, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas jednej z jego wypraw, miało to miejsce w 1492 roku.

Powierzchnia kraju wynosi 48,734 km2, długość linii brzegowej wynosi 1288 kilometrów, a długość granicy z Haiti to 275 kilometrów.

Dominikana jak i cała wyspa, na której się znajduje, leży na granicy dwóch akwenów wodnych – od północy oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, natomiast od południa Morza Karaibskiego. Południowe wybrzeże jest niskie, i to właśnie tam znajdziemy długie, piękne piaszczyste plaże oraz większość popularnych kurortów turystycznych. Północne wybrzeże jest przeważnie wysokie, klifowe, znajdziemy tam nieliczne plaże.

Tereny na których leży Dominikana charakteryzują się urozmaiconym ukształtowaniem. Większa część kraju to obszary górzyste, wyżyny i przedgórza. Obszary nizinne występują w mniejszości, przeważnie na południu kraju.

Sieć rzek na Dominikanie jest dość gęsta, stąd kraj ten nie narzeka na niedobory wody pitnej, z drugiej s trony przejawia się to bardzo bogatą florą oraz fauną. Rzeki są raczej krótkie i niewielkie, przeważnie są to górskie strumyki. Najdłuższymi z nich są Yaque del Norte oraz Yuna. Pierwsza płynie przez niespełna 400 kilometrów, druga przez około 300 kilometrów. Obie mają swoje ujście na północy kraju, wpadając do Atlantyku.

Dzięki dobremu nawodnieniu flota na Dominikanie jest bardzo różnorodna. W terenach wilgotnych, na nizinach czy stokach gór rosną lasy tropikalne. Występują w nich takie egzotyczne drzewa jak palmy, heban czy mahoń. Wysokie partie terenu porośnięte są głównie przez lasy sosnowe.

Tereny dzisiejszej Dominikany zostały zamieszkiwane przez Tainów. Był to pierwszy lud indiański, na który natknął się Krzysztof Kolumb podczas odkrywania ameryki. Dominikana, a dokładniej w tamtych czasach wyspa Hispaniola została okryta przez Kolumba w 1492 roku, gdzie zbudowano dzisiejsze miasto Santo Domingo, będącym najstarszą osadą europejską w tej części świata.

Przez kolejne setki lat na wyspie panowało niewolnictwo oraz rządy zarówno hiszpańskie jak i francuskie. W 1804 roku miały miejsce walki powstańcze na zachodzie wyspy, po których wyodrębniło się oddzielne państwo – dzisiejsze Haiti. W walkach tych był akcent poski, brały w nich bowiem udział Legiony Polskie we Włoszech, które zostały zesłane na wyspę Hispaniola przez Napoleona. Z całej armii większość żołnierzy zginęła, zmarła ze względu na choroby tropikalne, a część osiedliła się tam na stałe. Tylko nieliczni wrócili do Europy.

Kolejne lata nie przynosiły spokoju, Dominikana znajdowała się pod okupacją wojsk haitańskich. I wprawdzie w 1844 roku ogłoszono jej niepodległość, to w kolejnych latach Dominikana musiała walczyć znowu zarówno z wojskami Haiti, jak i z Hiszpanami. Początek XX wieku to czas okupacji Dominikany przez wojska amerykańskie. Sprawa zaczęłą się zmieniać dopiero od 1961 roku, kiedy to prezydentem Dominikany został Joaquín Balaguer.

Urlop na Dominikanie praktycznie nie obejdzie się bez słońca, gdyż jest ono bardzo ciepłe i rzadko schowane za jakąkolwiek chmurką. Znajdują się tam piękne plaże, gdzie mnóstwo orzechów kokosowych na wschodnim wybrzeżu. Warto zanurzyć się w przejrzystych wodach Sousa Beach lub posurfować na Playa Dorada czy Boca Chica. Kraj słynie z bardzo przyjaznej i wesołej ludności, gdyż nie ma dla nich czasu na zmartwienia. Słynną również z ogromnej gościnności. Zawsze mili i pogodni Najpopularniejszą muzyką w kraju jest „merengue” i „bachata”, są one bardzo ważnym elementem życia codziennego Dominikańczyków. Muzyka rozbrzmiewa w każdym choćby najmniejszym zakątku państwa; na ulicach, w domach, kawiarniach.

Bardzo popularną grą na Dominikanie jest „Domino”, młodzi ludzie najczęściej interesują się baseball’em, natomiast wśród mężczyzn emocje wywierają „walki kogutów”. Walki kogutów to jedna z największych rozrywek, szczególnie wśród dorosłych mężczyzn na Dominikanie. Odbywają się one prawe w każdej wsi, a właściciele kogutów to często bardzo zamożni ludzie. Walka odbywa się na małej arenie wysypanej piaskiem. Dwa koguty stają naprzeciwko siebie gotowe do walki. Przed walką ptaki są dokładnie myte oraz ogolone na części piersiowej, by móc ocenić odniesione rany. Maja bardzo dobrze wyszlifowane pazury oraz doczepia im się dodatkową ostrogę ze skorupy żółwia na jedna z łap. Przygotowując koguty do walki drażni się je, aby zwiększyć ich agresywność. Walka trwa nie dłużej niż 20 minut, w czasie jej trwania koguty atakują się wzajemnie, często kończy się to śmiercią jednego z ptaków. Najważniejsze jednak w walce są stawki, wnoszone przez publiczność. Zakłady często dochodzą do ogromnej kwoty, nawet do kilku tysięcy dolarów. Publiczność ustawia się w rzędach według wniesionej stawki. Przód zarezerwowany jest dla tych którzy obstawiają najwyżej.

Oprócz tego, iż jest to bardzo zyskowny i opłacalny biznes, walki kogutów to również bardzo nietypowy sport, który przez wielu uważany jest za potworność. Warto wybrać się do tego kraju i spędzić niezapomniane i cudowne wakacje.Dominikana ku zaskoczeniu wielu osób to jednak biedny kraj, pełno tam tzw. slumsów i brudnych zakątków. Mimo wszystko mieszkańcy są szczęśliwi i przyzwyczajeni do takiego trybu życia, gdyż jest to dla nich zwykła codzienność.

Pogoda na Dominikanie

Wprawdzie Dominikana znajduje się w pewnej odległości od równika, to zalicza się do państw lezących w strefie klimatu równikowego. Klimat ten charakteryzują wysokie temperatury przez cały rok, oraz dość nieregularne i najczęściej intensywne opady deszczu.

Średnie temperatury miesięczne na Dominikanie praktycznie przez cały rok przekraczają 20 °C, co oznacza, że kraj ten jest idealnym miejscem na wakacje przez 12 miesięcy w roku.

Najwyższe temperatury na Dominikanie występują w miesiącach letnich, takich jak lipiec czy sierpień, kiedy to przekraczają 32 °C. Wtedy też mamy doczynienia z porą deszczową, co w praktyce przejawia się przez występowanie bardzo intensywnych, ale i krótkotrwałych opadów deszczu, bardzo silne wiatry oraz możliwość wystąpienia huraganów. Dlatego też planując wyjazd na wakacje na Dominikanę najlepiej zdecydować się na miesiące jesienne, zimowe lub wiosenne.

Najniższe temperatury spotkamy w miesiącach od stycznia do kwietnia, jednak nawet wtedy w środku dnia nie spadają one poniżej 20 °C.

Wspomnieliśmy o możliwości występowania huraganów, rzeczywiście występują one na wyspie lecz bardzo rzadko. W przeciągu ostatnich 80-ciu lat nawiedziły Dominikanę zaledwie 11 razy. Tutaj należy dodać że kraj jest bardzo dobrze przygotowany by przeciwstawić się ewentualnemu nadejściu tego niszczącego żywiołu. Największe zagrożenie występowaniem huraganów ma miejsce od czerwca do listopada.

Oto jakie są średnie miesięczne temperatury na Dominikanie w poszczególnych miesiącach roku:

 • styczeń – 29
 • luty – 29
 • marzec – 30
 • kwiecień – 30
 • maj – 31
 • czerwiec – 31
 • lipiec – 32
 • sierpień – 32
 • wrzesień – 31
 • październik – 31
 • listopad – 31
 • grudzień – 30