Miejsca warte zobaczenia na Dominikanie

wieża Torre del HomejaneJedną z bardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym krajów Ameryki Środkowej jest Dominikana. Jest to państwo, które znajduje się na części wyspy Haiti, w jego wschodniej części, która z kolei należy do archipelagu Wielkich Antyli. Całe terytorium państwa rozdzielone jest czterema pasmami górskimi, z których największe to Kordyliera Środkowa, której najwyższym szczytem jest Duarte. Na południu znajduje się z kolei przybrzeżna nizina, Seibo. Rozwinęła się tu dość pora sieć rzeczna. Podrównikowy klimat jest bardzo wilgotny. Szatę roślinną stanowią w głównej mierze lasy równikowe.
Pierwotną ludnością na wyspie była ludność Indian. Pod koniec XV wieku stała się kolonią Hiszpańską. Hiszpanie zaczęli wykorzystywać tutejszą ludność do pracy na licznie stworzonych plantacjach. Potem zaczęto do tego sprowadzać także specjalnie Murzyńskich niewolników. W XVII wieku ziemie zostały zajęte przez Francuzów. Na początku XIX wieku Dominikana została wyzwolona i stałą się osobnym państwem. Jednak na początku XIX wieku państwo uzależniło się pod względem ekonomicznym od Stanów Zjednoczonych. Historia Dominikany wiąże się także z licznymi wojnami domowymi, które spowodowane były władzą totalitarną. Często doprowadzało to do zmiany władzy, co z kolei prowadziło do załamywania się gospodarki. Nie oznacza to jednak, że niemożliwy był rozwój w kraju turystyki, która jest dziś jednym z głównych źródeł zarobku Dominikany. Warto tu poznać min. kultur i sztukę, która jest bardzo ciekawa i mieszana. Duży wpływ mieli na nią Hiszpanie, zwłaszcza na architekturę. Szczególnie widać to w budownictwie sakralnym, ale także w budownictwie prywatnym, zwanym kolonialnym. Z kolei literatura stałą się mieszanką miejscowych tradycji plemion indiańskich, a także hiszpańskiej kultury.
Oczywiście Dominikana leży na wyspie, dlatego nie należy omijać tu licznych plaż, które są jednym z symboli kraju. Dodatkowym atutem jest szeroka infrastruktura zabytkowa.

W Santo Domingo warto zobaczyć min. liczne zabytki z XVI wieku. Należą do nich min. wieża Torre del Homejane, a także katedra z bogatym skarbcem, która jest jednym z ulubionych miejsc odwiedzania turystów. W San Francisco i San Domingo znajdują się także liczne zabytki sakralne, które przez lata były wbudowywane przez Hiszpanów. Znajduje się tu także arsenał, pałac wicekróla, kościół Jezuitów. Na wybrzeżach morza Karaibskiego znajduje się rozwinięta sieć ośrodków turystycznych. Dzięki temu mamy możliwość skorzystania z ośrodków, które mają sporą ilość atrakcji i udogodnień. Ta na pewno sprawi, że nasz wypoczynek na plaży będzie jeszcze bardziej udany. Ośrodki znajdujące się bezpośrednio przy plaży dają możliwość schronienia się, kiedy słońce będzie zbyt mocno paliło. Cały kraj jest bardzo przyjazny dla turystów, są oni tu traktowani jak prawdziwi goście. Na wyspie nie ma żadnych problemów politycznych, ani społecznych. Dzięki czemu możemy cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.

Dominikana to jeden z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych rajów morza Karaibskiego.