Abu Simbel

Abu Simbel w egipcie Egipcjanie tworzyli swoje państwo już wieki temu, w czasach starożytności. W obecnych czasach większość z nich wyznaje Islam, jednak setki lat temu panowała tutaj zupełnie inna religia, oparta na niezwykle ciekawej i obszernej mitologii. Jak w każdym wyznaniu, starożytni Egipcjanie musieli posiadać różne miejsca kultu i świątynie, wznoszone ku czci ich bogów. Jedną z najsłynniejszych budowli tego typu w Egipcie jest Abu Simbel – imponujący kompleks świątyń, położony w południowej części kraju nad Jeziorem Nasera.

Kompleks składa się z dwóch świątyń wykutych w skale. Obie powstały ok. XIII w. p.n.e., przypuszczalnie z inicjatywy ówczesnego faraona, Ramzesa III. Pierwsza z nich, mniejsza, poświęcona jest egipskiej bogini piękna – Hathor. Już przed zgłębieniem się w jej wnętrze wita nas 6 potężnych posągów, z których dwa przedstawiają Nefertari – królową Egiptu oraz żonę budowniczego świątyni, a pozostałe samego władcę Ramzesa. W środku tej niezwykłej budowli znajduje się pomieszczenie służące do odprawiania modłów. Tak jak w przypadku większości egipskich świątyń, wsparte jest ona na ozdobnych kolumnach. Na ścianach znaleźć można liczne malowidła ukazujące wielu bogów z egipskiego panteonu.

Jeżeli mniejsza świątynia z kompleksu Abu Simbel pozostawia po sobie tak niezapomniane wrażenie, to ciężko sobie wyobrazić, jak wspaniałą i zdumiewającą budowlą musi być ta druga, większa. I faktycznie, podobnie jak w przypadku pierwszego obiektu, także i tutaj od razu rzucają się posągi, strzegące wejścia. Tutaj jednak mierzą one ponad 20 metrów wysokości i przedstawiają wyłącznie Ramzesa II. Pomiędzy nimi znajdują się jednak kolejne, mniejsze z wizerunkami krewnych władcy – jego matki, żony oraz potomstwa. Samo sanktuarium poświęcone jest dwóm bogom słońca – Amonowi oraz Horachte, oraz Ptahowi – patronowi sztuki i rzemiosła. Wnętrze świątyni, jak przystało na tego typu miejsce, jest bardzo okazałe i ozdobne. Znaleźć tutaj można liczne płaskorzeźby, które przedstawiają wizerunki bogów, a także samego Faraona. Władca przedstawił się tutaj w sposób wyjątkowo chwalebny, ukazując m.in. swój udział i zwycięstwo w bitwie pod Każesz – kilka scen z tego wydarzenia oglądać można właśnie na owych reliefach. Do niezwykle interesujących faktów na temat świątyni należy pewne zjawisko, które jest dowodem doskonałych umiejętności architektonicznych Egipcjan. Dwa razy do roku – 19 lutego i 21 października o świcie posągi bogów Horachte, Amona oraz Ramzesa oświetlany jest przez promienie słoneczne. Ptah natomiast wiecznie pozostaje ukryty w cieniu.

Abu Simbel jest doskonałym przykładem architektury egipskiej i namacalnym śladem bogatej przeszłości tego kraju. Pomimo tego, że jest położona dosyć daleko od stolicy i innych większych miast, nie przeszkadza jej to w byciu jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów w Egipcie. Nic dziwnego – okazałość i rozmach obu świątyni skutecznie przyciągają każdego