Aleksandria

Aleksandria w egipcie W państwie takim jak Egipt niemal nie da się określić, które miejsce jak najbardziej atrakcyjne dla miłośników turystyki i historii – istnieje po prostu mnóstwo takich obiektów, które trzeba zobaczyć. Jednym z takich miejsc jest miasto Aleksandria, w którym zobaczyć można nie tylko kulturę egipską i arabską, ale też ślady innych, starożytnych cywilizacji.Miasto to położone jest w północnej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Zamieszkuje je ok. 4 mln mieszkańców, dzięki czemu jest jednym z największych miast w Egipcie, i równocześnie niezwykle ważnym ośrodkiem przemysłowym. To tutaj mieści się największy egipski port, bardzo dobrze rozwinięte są również wszelkie inne formy przemysłu. Miasto to, pomimo ogromnego znacznie gospodarczego, bardziej pełni rolę ośrodka turystycznego – dzięki swojej bogatej historii i licznych obiektach, których data powstania sięga do dalekiej starożytności.

Aleksandria została założona w 917 roku p.n.e. przez Aleksandra Macedońskiego, od którego to imienia wzięła swoją nazwę. Wielu naukowców uważa jednak, że osady ludzkie istniały w tym miejscu już prawie 2,5 tysiąca lat wcześniej. Bardzo szybko po założeniu stała się ona stolicą Egiptu, i równocześnie jednym z największych portów na Morzu Śródziemnym, a także bardzo ważnym ośrodkiem naukowym i kulturowym. To tutaj powstała Biblioteka Aleksandryjska, największa biblioteka w całym starożytnym świecie. Po zdobyciu całego kraju przez muzułmanów, całe miasto uległo nieco zniszczeniu, podupadło i straciło na znaczeniu na rzecz Kairu, który powoli przejął rolę największego ośrodka kulturalnego w Egipcie. W 641 r. spalona została słynna Biblioteka, która odbudowana została dopiero w XX wieku, chociaż w nieco innej formie. Miasto przez kolejne wieki wciąż ściśle powiązane jest z historią całego Egiptu, i ponownie jak całe państwo, przez lata było pod obcym panowaniem – rzymskim, arabskim, osmańskim, a nawet francuskim i angielskim. W końcu jednak, w XX wieku, ponownie znalazło się w granicach niepodległego Egiptu.

Do najciekawszych zabytków miasta zaliczyć można słynne katakumby, liczne słynne, starożytne świątynie, oraz oczywiście Bibliotekę Aleksandryjską. Niestety, pierwotny budek nie przetrwał do czasów dzisiejszych, jednak Nowa Biblioteka Aleksandryjska z powodzeniem pełni swoją rolę. Zawarte w niej zbiory ksiąg są ogromną atrakcją dla wszystkich naukowców i miłośników historii.

Aleksandria należy do jednych z najatrakcyjniejszych miejsc Egiptu, a w przypadku państwa o tak bogatej przeszłości, stwierdzenie to może naprawdę wiele znaczyć. Liczne badanie archeologiczne potwierdzają bardzo długi czas jej istnienia, co zresztą widać gołym okiem dzięki obecności mnóstwa starożytnych budowli i obiektów. Wszystko to sprawia, że miasto to jest tak samo popularne wśród turystów jak Kair czy też słynne piramidy. Tak też, wybierając się do Egiptu, warto zadbać o to, aby znalazło się ono na liście miejsc, które planujemy odwiedzić.