El Tur (At Tur)

El Tur (At Tur) w egipcie

Położenie

Stolica administracyjna Synaju południowego. Pomiędzy Suezem a Sharm el Sheikh na skrzyżowaniu dróg między klasztorem Św. Katarzyny a Dahabem.
28°14′ N 33°37′ E

Najbliższe lotniska

Sharm el-Sheikh International Airport w odległości ok 100 km. Drugie po Kairze najbardziej ruchliwe lotnisko w Egipcie. Regularne połączenia do Kairu, Hurghady, Luxoru, Alexandrii. Regularne loty czarterowe do Londynu (Gatwick), Włoch, Niemiec, Irlandii, Szwajcarii i Polski.

Historia

El Tur swoje początki wiąże jako miasteczko kupieckie, które posiadało dostęp do Morza Czerwonego. Historia miasta jest bardzo długa,istotne znaczenie wywarła dla faraonów. Powstało centrum handlowe, komunikacyjne i transportowe cennych surowców mineralnych, jak chociażby słynne minerały turkusowe.

W III wieku miejsce to zasiedliły liczne skupiska chrześcijan prześladowanych przez islam. Poszukiwali oni bezpiecznego schronienia. W VII wieku Raithu pełniło funkcję portu dla statków wiozących wyznawców islamu do Arabii Saudyjskiej. Miejsce to stanowiło obszar kwarantanny w trakcie odbywanych pielgrzymek. Wówczas świetność Raithu zmalała, stało sie małą wioską nazwaną Al Tor. Nazwa wywodzi się od góry Dżabal at- Tur. Aktualnie El Tur jest stolica Południowego Synaju.

Kultura

Miasto nie jest tak dobrze rozbudowane jak inne,ale posiada w swoim skromnym dobytku: port,banki,kilka budynków administracji państwowej i budynki mieszkalne. El Tur jest nietknięty przez turystyczny przemysł co jest jego dużą zaletą. Natomiast At-Tur to mieszanka kultur,zamieszkują go wspólnie muzułmańscy beduini i chrześcijanie z Synaju. W mieście można zobaczyć klasztor oraz kościół prawosławny z godnym zwiedzenia grobem świętego Grzegorza. W El Tur znajduje się tylko jeden hotel, Mosses Bay, który jest umiejscowiony nad Zatoką Sueską kilka minut od miasteczka.

Rekomendowane miejsca

Udając się do El Tur na pewno nie będziemy rozczarowani, zagwarantowana gościnność mieszkańców oraz spokój. Wysoka kultura,która nie pozwala na jaką kolwiek dyskryminacje innego wyznania czy pochodzenia. Taką tolerancję możemy zawdzięczać wielowiekowemu współżyciu muzułmańskich beduinów i chrześcijan z Synaju w zupełnej harmonii.
Mieszkańcy odróżniają się,widać różnicę między Arabami z Sharm El Sheikh – nie upominają się o bakszysz, nie narzucają swoich usług.
Jest to niewątpliwie idealne miejsce aby wypocząć, od zgiełku,hałasu oraz tłumów turystów. Dodatkowym atutem jest piękne słońce, ciepła woda oraz możliwość uprawiania sportów wodnych jak windsurfing.