Historia Egiptu

Historia EgiptuWiększość obecnie istniejących narodów może pochwalić się ciekawą i bogatą historią – dla jednych są obszerne opowieści, sięgające setki lat wstecz, dla innych to zaledwie kilka pokoleń. Istnieją również kraje, których historia obejmuje odległe i tajemnicze wieki, i których początków istnienia należy szukać gdzieś w tajemniczych, starożytnych czasach. Jednym z takich państw jest Egipt, który już kilka tysięcy lat temu stworzył własną cywilizację i kulturę, której ślady obserwować możemy do dzisiaj.

Egipcjanie niemal od zawsze dużym stopniu swoje życie uzależniali od Nilu, i to właśnie wokół tej rzeki skupiało się ich osadnictwo przed wiekami, co nie uległo dużej zmianie w dzisiejszych czasach. Dzięki niej rozwinęło się rolnictwo i hodowla, co pozwoliło na stworzenie jednego z najstarszych imperiów świata. Historię starożytnego Egiptu podzielić można na kilka okresów, z których każdy odznaczał się sporym rozwojem terytorialnym i kulturowym – z pewnością wielu ludzi owe czasy kojarzy wyłącznie z piramidami i faraonami, jest to jednak jedynie niewielka część dorobku tego narodu. Ok. 30 roku p.n.e. kultura Egipska uległa ekspansji innego imperium, jakim był Rzym. Przyjmuje się, że czasy starożytne dla tego pastwa kończą się w roku 395, kiedy to po podziale Cesarstwa Rzymskiego na dwie części, znalazł się on pod wpływem zupełnie nowej, szybko rozwijającej się religii, jakim było chrześcijaństwo.

Przez kolejne wieki Egipt znajdował się w granicach wielu potężnych imperiów. W średniowieczu nastąpił bardzo ważny proces islamizacji tego kraju, który od tej pory zaczął silnie identyfikować się z kulturą arabską oraz przyjął islam jako swoją religię. W 1517 r. został podbity przez Imperium Osmańskie, które objęło panowanie nad tymi ziemiami na przeszło trzy wieki. Następnie był przejmowany również przez Francję oraz Wielką Brytanię, by wreszcie, w 1922 r. ogłosić się niepodległym krajem z królem na czele. Reszta XX wieku to liczne wojny i rewolucje. W 1952 r. obalona została monarchia, a w miejsce królestwa powstała Republika Arabska – od lat 40. Egipt, wraz z innymi krajami arabskimi, toczy wojnę przeciwko Izraelskiemu rozwojowi w tym regionie. W celu ochrony i umocnienia kultury islamu w 1958 r. z połączenia Syrii i Egiptu powstała Zjednoczona Republika Arabka, która jednak w pierwotnej formie przetrwała do 1961 r., a dziesięć lat później powrócono do dawnej nazwy Egipskiej Republiki Arabskiej. Współczesna historia nie była zbyt łaskawa dla tego kraju, zsyłając na niego wiele wojen, toczonych głównie z Izraelem. Mimo kilku bolesnych porażek, naród egipski nie utracił swojej kultury ani poczucia jedności.

Historii żadnego kraju nie da się streścić nawet w jednej książce, natomiast w przypadku państwa takiego jak Egipt potrzebowalibyśmy zbioru ksiąg, jakiego nie powstydziłaby się Biblioteka Aleksandryjska. Nie mniej, warto jest się w nią zgłębić, gdyż można w ten sposób poznać dzieje jednej z najstarszych cywilizacji świata, której potomkowie przetrwali do dzisiaj i kontynuują tradycje swoich przodków. Co więcej, pozostałości z najodleglejszych jej dziejów przetrwały do dzisiaj, i można je bez problemu zobaczyć – Egipt jest krajem jak najbardziej bezpiecznym i przyjaznym dla turystów, którzy bardzo chętnie go odwiedzają. Jeżeli więc ktoś szuka miejsca do spędzenia wakacji, w którym można spokojnie wypocząć oraz poznać i poczuć niezwykle ciekawą historię, Egipt jest bardzo dobrym rozwiązaniem.