Hurghada – centrum kultury starożytnej

El_GounaNajpiękniejszym miejscem dla nurków i miłośników wodnych rewelacji, gdzie spotkamy się z krystalicznie czystą wodą, kolorowymi rafami i bogatym podwodnym życiem jest Hurghada. Jest to idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek w pełnym egipskim słońcu, które oferuje wiele niezapomnianych wrażeń. W Hurghadzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Międzynarodowe lotnisko w Hurghadzie (HRG). Obsługuje ono regularne loty do m. in. Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Austrii, Niemiec i Rosji. Istnieją również loty czarterowe do Polski.

Hurghada jest najbardziej popularnym kurortem w kraju. Składa się z trzech części: centrum (Dahar), nowa (Sakalla) oraz hotelowe (Village Road). Każda z nich charakteryzuje się odmiennym klimatem. Stara część, czyli Dahar słynie z pachnących przyprawami wschodu bazarków, na których można znaleźć oryginalne pamiątki i biżuterię. Jeżeli będziemy chcieli nabyć którąś z rzeczy, należałoby zorientować się jakie ceny obowiązują. Nowa część czyli Sakalla znana jest jako centrum rozrywki. Ciągnie się ono wzdłuż jednej ulicy. Turyści mogą korzystać z rozrywek jakie oferują im puby, kafejki czy dyskoteki. Po zmroku miejsce tętni życiem. W części hotelowej (Village) znajduje się paręset hoteli.

W Hurghardzie jest wiele pięknych hoteli a każdy posada swój prywatny kawałek plaży, dlatego korzystanie z innej jest odpłatne. Jedne z najpiękniejszych raf koralowych, bogate życie podwodne oraz wiele wraków statków z II wojny światowej to wszystko co możesz zobaczyć nurkując w Morzu Czerwonym, są to największe atrakcje tego miejsca.. Można również odbyć rejs łodzią podwodną. W Hurghardzie nie ma czasu na nudę, gdyż jest to jedno z najwspanialszych miejsc w Egipcie.

Robiąc zakupy w sklepach Hurghardy i nie tylko trzeba uważać, ponieważ sprzedawcy bardzo często po wyglądzie i zachowaniu klientów podawają wyższą cenę produktu, niż jest ona w rzeczywistości (nawet o 100%), dlatego warto się targować lub rezygnować z zakupu, gdyż sprzedawca w wielu przypadkach wyjdzie za Tobą zgadzając się na ustaloną przez Ciebie cenę. Największy targ znajduje się w starej części Hurghardy – Daharze. Można tam znaleźć śliczne pamiątki (np. papirus czy fajkę wodną), bogato zdobioną biżuterię oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

Dawniej Hurghada była wioską rybacką, dziś jest drugim, największym kurortem turystycznym Egiptu. Otoczona jest wodami przepełnione jest klubami, dyskotekami, pubami i restauracjami. Jedną z większych atrakcji jest z pewnością stara, arabska część miasta. Hurghada polecana jest szczególnie turystom, którzy interesują się starożytnością, stąd bowiem, łatwiej dostać się na przykład do Luksoru. Udając się w głąb lądu, odkryjecie tajemnicze świątynie egipskich bogów i piramidy faraonów.

Oprócz wycieczek fakultatywnych w Hurghadzie można korzystać z bardziej ekstremalnych uciech. Są tu bowiem świetne warunki do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu.

Kierując się w stronę Makadi Bay traficie do zakątka – najpiękniejszej zatoki tego regionu. Fauna i flora tego miejsca sprawiają, że jest ona prawdziwym rajem dla płetwonurków pragnących odkrywać tajemnice podwodnego świata. Egipt ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę hotelową, to dotyczy również Hurghady. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, duże kompleksy hotelowe specjalnie dla najmłodszych gości, przygotowują szereg atrakcji, by wypoczynek udany był także dla nich.

Hurghada to miasto które tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Jak w żadnym innym miejscu w Egipcie, każdy hotel jest wyposażony w dyskotekę, dodatkowo ciągle powstają nowe kluby i centra rozrywki, które przyciągają setki przyjezdnych.

Tradycyjne egipskie jedzenie w Hurghadzie można zasmakować w takich restauracjach jak: Felfela, El Arabi oraz Masri.

Polecane restauracje rybne to: Fish House, Morgan, El Mina, El Joker, El Zaky oraz Star Fish.

Do zabawy zachęcają nas liczne kluby takie jak:Papa’s Bar, Bonanza i Alibaba. Jeśli chodzi o dyskoteki,najpopularniejsze to: Calipso, Papa’s Beach i Kalabush.

Hurgharda charakteryzuje się wspaniałymi plażami o złocistym piasku. Korzystanie z nich jest nieco utrudnione ponieważ są one prywatne,więc jedynie wyznaczona część plaży jest do naszej dyspozycji. Jednak większość linii brzegowej należy do hoteli. Z tych plaż można korzystać odpłatnie, przeważnie kosztuje to ok. 12 PLN.

Możliwe jest korzystanie bez żadnych opłat z plaż publicznych. Trzeba w takich miejscach pamiętać o odpowiednim ubiorze ponieważ z takich plaż korzystają również mieszkańcy kraju. Niedopuszczalne jest bikini czy krótkie szorty, gdy obok spacerują kobiety od stóp do głów zakryte czadorami.