Kair – stolica Egiptu

kair_uniwersytet

Kair to stolica oraz największe miasto Egiptu, w Kairze mieszka około 10-14 mln. mieszkańców. Kair to starożytne miasto, w którym historia dawnej świetności jest wciąż żywa. Na około roi się od zabytków dawnych czasów, świątyń islamskich, minaretów, kolorowych bazarów. Historia Kairu sięga 150 roku przed naszą erą, jednak wcześniej w pobliżu znajdowała się ówczesna stolica Egiptu – Memfis, która została założona około dwóch i pół tysiąca lat przed naszą erą. Kair leży nad życiodajną rzeką Nilu, jest położony na wielu wyspach, niedaleko delty rzeki. Kair dzieli się na część zachodnią o XIX wiecznym rodowodzie, która zostałą zaprojektowana przez francuskich projektantów, gdzie sporo jest szerokich alei i otwartych przestrzeni oraz na Kair wschodni, starszy, który cechuje gęsta zabudowa, zatłoczone i wąskie uliczki. Ciekawym miejscem, choć rzadko zapuszczają się w nie autokary z turystami jest tzw. Miasto Umarłych w Kairze. Na terenie ogromnej nekropolii mieszka około 2 milionów ubogich Egipcjan. Rodziny mieszkają w grobowcach, nagrobków używają jako stołów bądź łóżek, często doprowadzają tu prąd, utrzymują się z możliwych do wykonywania prac, zbierania śmieci itp. Miasto Umarłych na mapie turystycznej Kairu pojawia się rzadko, gdyż zwykło się uważać ten obszar za miejsce zbyt niebezpieczne . Ścieżka historyczna Egiptu krzyżuje się z Grecją, Rzymem, Anglią i Francją, w 1798 roku Napoleon podbił Egipt, jednak wojska francuskie utrzymały się tam tylko przez 3 lata. Kair, szczególnie w swoich starych dzielnicach działa niczym wehikuł czasu, warto zobaczyć jak rzeczy się miały 500 lat temu, bowiem o taką mniej więcej odległość w czasie można cofnąć się przemierzając chociażby Kair islamski. Niezapomniane przeżycia gwarantuje także wycieczka na staromiejski bazar, którego historia sięga 1382 roku, bazar jest ogromny, tłoczny i tonie w najjaskrawszych kolorach i zapachach, na około znajdują się liczne restauracje i kawiarnie oferujące dobrą kawę oraz sziszę. Wiszący Kościół świętej Marii Dziewicy to również nie lada atrakcja, którą powinno się odwiedzić będąc w tych stronach. Historia tego kościoła ortodoksyjnych Koptystów sięga 3 wieku naszej ery. Wiszący Kościół nazwę swą zawdzięcza położeniu nad wejściem do Fortecy Babilońskiej, nad którym wydaje się jakby zawisł. Meczet Ibn Tuluna to największy meczet Egiptu i jeden z największych na świecie, został on wzniesiony w IX wieku n.e, inny ciekawy zabytek to Mauzoleum Imama asz-Szafi’ego – Imam asz-Szafi uważany jest za jednego z najświętszych przedstawicieli islamu, jego grobowiec jest jednym z największych islamskich grobowców na świecie. Będąc w Kairze warto także odwiedzić Muzeum Egiptu, gdzie można podziwiać imponującą kolekcję zabytków starożytnego Egiptu. Muzeum posiada na składach ponad 130,000 eksponatów. Do Kairu regularnie organizowane są wycieczki, z większości nadmorskich kurortów.

Będąc w Egipcie, żaden prawdziwy turysta nie omieszka zapomnieć zwiedzić słynnych Piramid w Gizie, które zapierają dech w piersiach swą nadzwyczajnością i urokiem. Zanim jednak udamy się na ich zwiedzanie, warto odwiedzić Egipskie Muzeum, znajdujące się w centrum stolicy – Kairze. Jest tam wiele przedmiotów, które przybliżą nam historie Egiptu m. in. królewskie mumie, posągi faraonów, złota maska Tutanchamona, kolekcja portretów fujamskich i wiele innych, ciekawych zabytkowych pamiątek. W mieście tym turysta zagłębia się w kulturę starożytnego Egiptu, jak i pozna jego teraźniejszość. Inne znane budowle to: Wieża Kairska, meczet Ibn Tuluna czy cytadela.

Jest to jednocześnie największe miasto Egiptu, jak i całej Afryki. Kair mimo głębokiej i wciąż zaskakującej historii jest wyjątkowe również ze względu na swoją teraźniejszość i współczesne wygody. Przechadzając się po zatłoczonych uliczkach Kairu możemy spotkać wielu, próbujących namówić na zakup sprzedawców, a także innych przyjaznych Kairczyków, chętnych do rozmowy o czymkolwiek z obcokrajowcami. Największym obiektem handlowym Kairze Chan al-Chalili, gdzie kupić można dosłownie wszystko.

Podróżowanie samochodem po drogach Kairskich nie jest wskazane, ze względu na największy współczynnik wypadków na świecie, który jest spowodowany ogromnym tłokiem na drogach. Warto poruszać się innymi dostępnymi środkami transportu jak: pociąg lub metro.

Kair to największe miasto Afryki i jednocześnie centrum świata arabskiego. Miasto jest obowiązkowym punktem, który odwiedzając turyści wybierający się do Egiptu na wakacje. Znalezienie tutaj noclegu nie będzie stanowiło żadnego problemu. Ta metropolia to zaskakujące połączenie starożytnej kultury ze zdobyczami nowoczesnego świata. Kair jest centrum egipskiej sztuki, które przez to, że posiada tysiąc wieżyczek, nazywane jest „miastem tysiąca minaretów”. Jednym z ważniejszych miejsc Kairu jest Muzeum Egipskie. Jest ono skarbcem zawierającym na przykład Grobowiec Tutenchamona. W Gizie, która jest kolejnym obowiązkowym przystankiem w podróży po Kairze, odwiedzicie piramidy i dowiecie się co się w nich kryje. Piramidy te, jako jedyne spośród siedmiu cudów świata antycznego, przetrwały do dziś.