Marsa el Alam

Marsa el Alam w egipcie Położenie

Najdalej wysunięty na południu kurort nad Morzem Czerwonym. Położony 130 km na południe El Quseir i 270 km na południe od Hurghady.
25° 04′ N 34° 54′ E

Najbliższe lotniska

Marsa Alam International Airport powstałe w 2003 r obsługuje loty do miejsc położonych w południowej części Morza Czerwonego. Lotnisko oferuje regularne połączenia z Wielką Brytanią, Niemcami, Holandią, Irlandią, Włochami i Austrią. Obsługuje 600 pasażerów na godzinę, w przyszłości ma ich być 2 500.

Historia

Marsa el Alam swoje początki wiązała jako mała wioska rybacka,położona w Egipcie na zachodnim brzegu Morza Czerwonego. Niewątpliwie wśród turystów wzrosło zainteresowanie tym regionem,jednakże prawdziwy rozwój miasto to może zawdzięczać wybudowanemu w 2003 r. międzynarodowemu lotnisku. Aktualnie można powiedzieć,że Marsa el Alam stosunkowo nie jest odkryta,biorąc pod uwagę inne kurorty. Dochód jest bardzo dobrze prosperowany,przeznacza się go na nowe hotele, przedsięwzięcia związane z wypoczynkiem i rozrywką. Wielu obserwatorów w przeciągu kilku lat widzi w tym miejscu godnego rywala dla Sharm el Sheikh i Hurghady.

Miasto zamieszkują przede wszystkim rybacy, pasterze i górnicy. Pustynne okolice traktowane były za źródło złota,szmaragdów i kamieni półszlachetnych. Mieszkańcy Marsa el Alam podzieleni są na dwa plemiona: Al Ba Abda i Al Basharya. Przebywają tutaj praktycznie od czasów starożytnych. Al Ba Abda aktualnie używają języka arabskiego, natomiast Al Bashraya posługują się własnym dialektem Tebdawi lub Badawit.

Marsa Alam wyróżnia się swoim położeniem,jest nieco oddalona od innych kurortów, a od popularnej Hurghady dzieli ją cztery godziny. Dlatego jest to niewątpliwie idealne miejsce aby zaznać spokoju i relaksu.

Atrakcje turystyczne

Czekają dodatkowo na nas złociste piaski, laguny, przejrzysta woda i dziewicze rafy. Są to idealne warunki do uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Kurort został zauważony przez wielbicieli kite surfingu, panują tam wspaniałe warunki.

Marsa el Alam otacza cudowna pustynia, która oferuje wiele miejsc archeologicznych. Jest możliwość jej zwiedzenia biorąc udział w zorganizowanych safari. Chcąc swobodnie zwiedzić tereny linii brzegowej, warto wypożyczyć samochód. Można wtedy dojrzeć Góry Morza Czerwonego oraz przebyć wiele mil. Podczas takiej wycieczki, jest duże prawdopodobieństwo, że spotkamy przynajmniej jedno z dzikich zwierząt np. gazele. Warto wziąć udział w safari na wielbłądzie lub na górskim rowerze.

Dodatkowo możemy znaleźć wiele szkół nurkowania o różnym poziomie trudności, które organizują wyprawy płetwonurkowe. Do najbardziej interesujących należą safari wrakowe, podczas którego zwiedzane są wraki statków. W Marsa el Alam nieobce są wysublimowane atrakcje wodne takie jak nurkowanie z delfinami. Rafa Samadai w kształcie podkowy znajduje się zaledwie kilkaset metrów od Marsa el Alam. Ta cudowna laguna nazywana jest także domem delfinów, dlatego że można tam zobaczyć ponad sto delfinów. Warto doświadczyć zabawy z nimi.

Rekomendowane miejsca

Marsa Alam jest wyjątkowym miejscem, jest tak położona że Pustynia Arabska spotyka się z Morzem Czerwonym. Dla przyjezdnych jest to raj, piękne palmy, urocze lasy namorzynowe oraz cudowne wybrzeże gdzie znajdują się najpiękniejsze na świecie rafy koralowe. Trzeba wspomnieć że jest tu idealne miejsce dla wielbicieli sportów wodnych, dzięki wielu nieodkrytym do tej pory miejscom do nurkowania. Możemy zobaczyć takie zwierzęta jak delfiny, krowy oraz żółwie morskie czy rekiny , w ich środowisku naturalnym. Miejsca takie jak Rafa Elphinstone, Dom Delfinów, Fury shoals, Zebargad czy Daedlus przyciągają nurków z całego świata.

Marsa el Alam posiada jedną z najpiękniejszych, odosobnionych plaży w Egipcie otoczonych palmami, i krystalicznie czystą wodą. Grzechem byłoby nie zobaczyć tego miejsca,które ma nam tak wiele do zaoferowania.