Nil – rzeka bogów

rzeka nilCzy Egipt istniał by gdyby nie jedna z największych rzek świata? Egipcjanie swoje egzystowanie zawdzięczają właśnie tej rzece i na pewno żaden nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niej. Świadczy o tym również, stare egipskie powiedzenie: „Egipt darem Nilu” Jest ona symbolem życia i nieśmiertelności.

W starożytności nil był istotną drogą transportu ponieważ ludzie przewozili po jego wodach wszelkie potrzebne do życia środki, jak materiały potrzebne do pracy i życia. Nil był ważnym elementem dostarczającym żywność mieszkańcom, użyźniając glebę czym umożliwiał wzrost roślin uprawnych, dostarczał ryb oraz cennej trzciny papirusowej.

Warto również wspomnieć o blado-fioletowych kwiatach – hiacyntach rosnących i często zarastających cały nurt rzeki, co powoduje blokadę transportu rzecznego. Aby go odblokować należy użyć odpowiednich środków chwastobójczych na herbicydów.

Egipcjanie co roku składali ofiary z prośba do boga Hapi, który według ich religi za pomocą dzbana decydował o powodzi i suszy, a zarazem o wielkim głodzie spowodowanym złym kątem trzymania tego dzbana. Innym bogiem kojarzonym z Nilem jest Ozyrys, którego życie i śmierć symbolizuje odradzanie się Nilu. Łącząc Ozyrysa z Izydą- Ziemią, Egipcjanie porównują do związku wody z glebą.