Nuweiba

Nuweiba w egipcie

Położenie

Wschodnia część Półwyspu Synaj między Górą Synaj a Zatoką Aqaba. 150 km na północ od Sharm el Sheikh i 70 km od granicy egipsko-izraelskiej.
29°01′ N 34°40′ E

Najbliższe lotniska

Sharm el-Sheikh International Airport w odległości ok 150 km. Drugie po Kairze najbardziej ruchliwe lotnisko w Egipcie. Regularne połączenia do Kairu, Hurghady, Luxoru, Alexandrii. Regularne loty czarterowe do Londynu (Gatwick), Włoch, Niemiec, Irlandii, Szwajcarii i Polski.

Historia

Nuweiba znaczy tryskające źródła z języka arabskiego. Można powiedzieć, że miejscowość jest podzielona na trzy części. Część północna to Tarabin,znajduje się tam płytka zatoka oraz ruiny tureckiego portu. We wnętrzu ruin znajduje się studnia,która niegdyś służyła jako źródło świeżej wody. Centrum miasta jest zbudowane wokół dawnej Moshav Neviot, które powstało w czasie okupacji Izraelskiej w 1971 roku. Północną część miasta zamieszkuje plemię Trabin natomiast południową Muzeina. Miasto wielokrotnie odwiedzane jest przez turystów. Znajduje się tam port zwany inaczej Muzeina. Niegdyś było to miejsce letnich wypadów dla plemienia Muzeina pełne oaz,z czasem kiedy zyski z handlu morskiego były coraz większe, w ich miejscu wybudowano budynki mieszkalne,sklepy i szkoły. Port został zmodernizowany już w 1985 roku.

Nuweiba słynęła jako miasto dla podróżników niezależnych, jej idealne położenie oraz piękna natura przyciągała turystów. Wkrótce piękne tereny znalazły własnych inwestorów, zaczęły powstawać zespoły hotelowe, turystyka zaczęła kwitnąć.

Współcześnie Nuweiba przyciąga do siebie mnóstwo turystów i podróżników, którzy szukają niezapomnianych wrażeń. Można zaznać beduińskiej gościnności oraz poznać nową kulturę.

Atrakcje turystyczne

Niewątpliwie największą atrakcją Nuweiby są wydmy egipskie, które idealnie współgrają z pięknymi plażami oraz rafami koralowymi. Wydmy podzielone są na dwie części: dużą i małą. Small Duna jest większym stopniu zagospodarowana przez hotele, natomiast część północna (duża) nadal urzeka swoim uroczym,romantycznym wyglądem. Tutaj jedyną formą zamieszkania są prowizoryczne bungalowy, które dają możliwość oglądania przepięknych widoków. Panują tu idealne warunki dla tych którzy chcą spędzić swoje wakacje w pięknym i spokojnym miejscu.

Dla wieli duża atrakcją jest możliwość popływania z delfinem w Mizeli. Jest to mała wioska leżąca na południe od portu. Inną rozrywką jest Kolorowy Kanion, leży on około 20 km od Nuweiby.

Rezerwat Przyrody Aby Galum, jest to wspaniały teren podwodnych safari.

Bazary, centra handlowe

Będąc w Nuweibi można znaleźć banki oraz mnóstwo restauracji i supermarketów. Dodatkowo ciągle powstają nowe. Znajduje się tam niewielka piekarnia,w której można zakosztować świeżego chleba pita. W pobliskim parku znaleźć można małe bazarki i sklepiki z warzywami.