Piramidy i Sfinks – największe atrakcje Egiptu

egipska piramida cheopsaCzym są piramidy egipskie i jaką tajemnice skrywają? Na to pytanie jest wiele teorii. Najbardziej znanymi egipskim piramidami, to trzy wielkie piramidy w Gizie. Są to grobowce trzech faraonów czwartej dynastii. Największa z nich to piramida Cheopsa, kolejna nieco mniejsza, stojąca pośrodku to piramida Chefrena, trzecia należy do wnuka Cheopsa Mykerinosa. Te trzy niezwykłe piramidy, jak zauważyli naukowcy odzwierciedlają układ trzech gwiazd z gwiazdozbioru Oriona.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że dusza nadal żyje po śmierci człowieka, dlatego ciało zmarłego chowali z całym jego bogactwem myśląc, iż przyda mu się to w innym świecie. Tajemnice, jakie skrywane są do dziś dzień pod osłoną piramid, fascynują i kuszą wielu współczesnych badaczy. Ciągle nie rozszyfrowaną tajemnicą jest kto tak naprawdę zbudował te potężne budowle i czy starożytni Egipcjanie posiadali jakąś nieznaną nam wiedzę do stworzenia tak precyzyjnego dzieła jakim są piramidy. Jedną z teorii na ten temat jest, iż w budowie pomagali im legendarni Atantydzi, inna zaś twierdzą, iż piramidy zbudowała nieznana cywilizacja, która później opuściła Ziemię.

Sfinks symbolizuje mądrość, władzę i potęgę faraona. Egipskie sfinksy były płci męskiej i najczęściej przedstawiały twarze faraonów –postać leżącego lwa z twarzą człowieka. Sfinks z Gizy to postać faraona Chefrena, pozbawiona nosa. W Egipcie panuje legenda, iż sfinks ten spełnia wyśnione życzenia. Te ogromne i liczne posągi stały na straży grobowców.