Ras Sudr

Ras Sudr w egipcie

Położenie

Wschodnia część Półwyspu Synaj nad Zatoką Sueską. 80 km od Kanału Sueskiego. Ras As Sudr to przemysłowe miasto, które łączy centralną część Egiptu z Półwyspem Synaj. Drugie po El Tor najważniejsze miasto w rejonie Zatoki Sueskiej.

29°60 ‚ N 32°56’ E

Najbliższe lotniska

Sharm el-Sheikh International Airport w odległości 300 km. Drugie po Kairze najbardziej ruchliwe lotnisko w Egipcie. Regularne połączenia do Kairu, Hurghady, Luxoru, Alexandrii. Regularne loty czarterowe do Londynu (Gatwick), Włoch, Niemiec, Irlandii, Szwajcarii i Polski.

Historia

Ras Sudr zaczynało swoją karierę jako mało nadbrzeżne miasteczko, znanym tylko z lokalnych atrakcji takich jak żeglarstwo. Jednak zaczął się prężnie rozwijać dzięki napływu kapitału, dlatego miasto szybko stało się sławne wśród turystów. Z czasem stało się kurortem turystycznym. Powstały sklepy, hotele, prywatne wille żyjące w symbiozie z tradycyjnymi polami campingowymi.

Ras Sudr jest kurortem cieszącym się popularnością szczególnie wśród Egipcjan,ponieważ do Kairu to zaledwie półtora godziny jazdy. Idealne miejsce dla osób posiadających mało czasu, mogą wiele zwiedzić i doświadczyć mnóstwo atrakcji na Półwyspie Synaj. Znajdziemy tu cisze i spokój, nie musimy się martwić o tłumy turystów.

Jak większość egipskich miast jest podzielone na część północną i południową. Północna część to centrum turystyczne składające się z Ras Masalla, South Oyoun Moussa i Ras Dehaisah. Natomiast bardziej komercyjna część południowa cały czas się rozwija.

Atrakcje turystyczne

Ras Sudr jest niewątpliwie idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych,a wszystko to dzięki dobrej pogodzie oraz sprzyjającemu powiewowi wiatru,dodatkowym atutem są piaszczyste plaże,błękitna laguna, krystaliczna woda. Dla fanów windsurfingu kurort oferuje Club Mistral, który posiada 50 desek i 80 pędników (3–9 m). Organizuje kursy windsurfingowe na trzech poziomach trudności: Beginner, Intermediate, Advance. Zaś dla fanów kitesurfingu kurort oferuje centrum kitowe Club Mistral posiada 20 desek i 60 kitów ( 4 – 18 metrów). Organizuje kursy na czterech poziomach trudności: Beginner, Intermediate, Advanced, Expert.

Inną atrakcją są źródła Mammamat Pharaouna,zlokalizowane są w południowej części Ras Sudr, niedaleko gór. Składa się ona z dwóch części: jaskini faraona i samych źródeł. Źródło znajduje się prawie 25 metrów wgłąb jaskini,tam temperatura źródeł dochodzi nawet do 75 stopni. Woda powszechnie znana ze swoich właściwości leczniczych, w szczególności jeśli chodzi o choroby skóry, kości i stawy.