Safadża (Safaga)

Safaga w egipcie

Położenie

Zachodnie wybrzeże Morza Czerwonego. 50 km na południe od Hurghardy.
26°44′ N 33°56′ E

Najbliższe lotniska

Międzynarodowe lotnisko w Hurghadzie (HRG) ok. 50 km na północ od Makadi Bay. Obsługuje ono regularne loty do m.in. Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Austrii, Niemiec i Rosji. Istnieją również loty czarterowe do Polski.

Historia

Początki istnienia Safagi nie są do końca znane. Wielu próbuje ją dostrzec w jej nazwie. Safaga oznacza „przywiana piaskiem”. Jest jednym z najstarszych portów portów morskich znajdujących się na Morzu Czerwonym. W początkach XX wieku stała się istotnym ośrodkiem eksportu fosforytów.

Safaga swoje początki wiązała jako małe miasteczko portowe, lecz jej nie bywały rozwój doprowadził że stała się kurortem turystycznym. Do zaoferowania dla swoich turystów ma wiele hoteli oraz center rozrywki. Do tego miejsca przyciąga swoimi pięknymi plażami, lazurową zatoką oraz źródłami mineralnymi.

Na obszar przybrzeżny składają się liczne zatoczki, a Safaga położona jest w największej z nich. Stanowi ona naturalną barierę przed dużymi falami. Dodatkowo port służy jako przystań na drodze pielgrzymów z Arabii Saudyjskiej.

Atrakcje turystyczne

Miasto może poszczycić się idealnym klimatem zarówno w lecie jak i w zimie. Niektóre z miasteczek turystycznych są zaopatrzone w centra odnowy biologicznej, które oferują zabiegi na bazie morskiej wody, błota z rafy koralowej wspomagające walkę z reumatyzmem, łuszczycą i innymi chorobami. Safaga wyróżnia się swoimi czarno piaskowymi plażami, które są idealnym miejscem na relaksujący wypoczynek. Woda morska znana jest z dużego zasolenia, bogactwa minerałów, które korzystnie wpływają na skórę.

Jest to także świetna perspektywa jeśli chodzi o wycieczkę wgłąb Wschodniej Pustyni,gdzie można zobaczyć granitowe masywy Góry Klaudiusza oraz cudowne widoku na Luksor.

Wokół miejscowości znajdują się liczne miejsca do nurkowania na rafie oraz na wrakach Salem Express, który zatonął w 1999 roku oraz drewniany wrak statku z XVIII wieku. Najlepsze warunki do nurkowania znajdziemy na: Tobia Island, Tobia Kebir, Ras Aby Soma, Shab Sheer, Panorama Reef, the Wali oraz Abukafan.