Sharm el Sheikh – perła Egiptu

Sharm el Sheikh_plazaSharm el-Sheikh to region określany mianem Perły Egiptu, znajduje się u podnóża Gór Synaj i jest fascynującym miejscem tego kraju. Miejsce jest ważne szczególnie dla Chrześcijan, ponieważ na szczycie tej góry, Mojżesz otrzymał od Boga Tablice Dziesięciu Przykazań.
Położenie Sharm el Sheikh spodoba się każdemu. Krajobraz wykreowało Morze Czerwone i Góra Synaj. Otoczenie stanowią parki narodowe i rezerwaty przyrody. Brzegi plaż zachwycają przepiękną rafą koralową. Najpiękniejsze z nich, można obejrzeć w okolicach Parku Narodowego Ras Mohammed. Przyjeżdżają tu amatorzy nurkowania z całego świata, by poznać tajemnice podwodnego świata. Na plażach funkcjonują dobrze rozwinięte wypożyczalnie sprzętów wodnych. Wokół tworzone są kolejne pola golfowe, korty tenisowe czy delfinaria. Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu jest safari quadem lub motocyklem. Nie mniej atrakcyjne są przejażdżki konne, czy na wielbłądzie.
Jak w całym Egipcie jest tu świetnie rozwinięta baza hotelowa. Prywatne plaże są rewelacyjnie zagospodarowane. Centrum Naama Bay jest chętnie wybieranym miejscem na nocną zabawę w klubach i barach.

Najbliższe lotnisko to Sharm el-Sheikh International Airport 20 km za miastem. Drugie po Kairze najbardziej ruchliwe lotnisko w Egipcie. Regularne połączenia do Kairu, Hurghady, Luxoru, Alexandrii. Regularne loty czarterowe do Londynu (Gatwick), Włoch, Niemiec, Irlandii, Szwajcarii i Polski.

Będąc w Sharm el Sheikh warto zobaczyć Klasztor św. Katarzyny. Znany jako najstarszy na świecie klasztor chrześcijański. Jego początki sięgają 330 roku n.e. kiedy to matka cesarza Konstantyna w miejscu Krzewu Gorejącego kazała postawić bazylikę. Nieco później bo X wieku wybudowano obok kościoła meczet. Obecnie istnieją dwie wieże chrześcijańska i muzułmańska,które są dowodem porozumienia między religiami. Klasztor w wyniku zwierzchnictwa muzułmanów nie został zamknięty, nadal jest czynny. Dodatkowo znajduje się biblioteka z rozmaitym zbiorem rękopisów.

Kolejnym miejscem podczas zwiedzania powinna być Góra Synaj,zwaną jest też Górą Mojżesza. Wg Starego Testamentu na tej górze Jahwe przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z wyrytym dekalogiem. Synaj położony jest w południowej części Półwyspu,na wysokości 2285 m n.p.m. Można tam zobaczyć piękny zachód słońca,który na długo utkwi nam w pamięci.

Muzeum Morskie, znajduje się niedaleko Hurghady. Jest to stacja naukowa oraz zespół akwariów w jednym. Można tam zobaczyć podwodne ogrody, gdzie znajdują się rzadkie okazy, kolorowe gatunki ryb i rafy koralowe. Wielkie Akwarium umiejscowione jest w północnej części Hurghady w Ad- Dahar,gdzie zobaczyć można jedyna w swoim rodzaju kolekcję fauny morskiej.

Innym ciekawym miejscem jest Park Narodowy Ras Mohammed. Znajduje się on 25 km na południe od Sharm el Sheikh. W części północnej można zobaczyć zróżnicowany teren pustynny natomiast w części północnej piękne rafy koralowe. Dużą popularnością cieszy się Obserwatorium Rekinów. Idealne miejsce dla miłośników górskich wycieczek, rowerem można dotrzeć niemal wszędzie.

Kolejnym miejscem podczas zwiedzania powinna stać się wyspa Tiran,która leży na wschód od Szarm el Sheikh. Znajduje się ona w największym przewężeniu Cieśniny Tirańskiej, która stanowi ważne połączenie dla portów jordańkich i izraelskich. Tiran zamieszkiwana jest głównie przez amerykańskich oraz egipskich żołnierzy. Niestety wstęp na Tiran jest zabroniony, lecz można podziwiać piękne rafy koralowe, które znajdują się wokół.

Nie można ominąć Shark Bay. Znajduje się tam obserwatorium rekinów, gdzie można nurkować razem z rekinami.

Chcąc udać się na bazar należy skierować się do starej części miasta jaką jest Sharm al Maja, znajdują się tam również małe restauracje. Jeśli chodzi o centrum handlowe to największym jest Old Market, który umiejscowiony jest w dzielnicy Naama Bay.