Bordeaux

Bordeaux we Francji

Bordeaux znane jest przede wszystkim z winorośli i doskonałych win. Mało kto jednak wie, że z miastem tym łączy się wiele interesujących historii. Jedna z nich mówi, że kiedy król chciał ukarać okolicznych mieszkańców, to nakazywał zdjęcie ze średniowiecznej dzwonnicy – zegarów i dzwonów…

Miasto leży w Akwitanii nad rzeką Garonną. W starożytności była tu osada Burdigala. Później została zajęta przez Wizygotów, Franków i Anglików. W czasie wojny w latach 1870 – 1871 oraz I i II wojny światowej była przejściowo siedzibą rządu francuskiego. Obecnie jest to istotny ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalno – oświatowy, znajdujący się w południowo – zachodniej Francji. Rozwinął się tu przemysł środków transportu, maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, chemiczny, drzewny, spożywczy, papierniczy i rafinacja ropy naftowej. W Bordeaux znajduje się jeden z najważniejszych i największych francuskich portów morskich. Jest to również ważny węzeł komunikacyjny, przebiegają tędy m.in. drogi dojazdowe: A10 Paryż – Bordeaux, A62 Bordeaux – Tuluza – Marsylia, A63 Bordeaux – Bayonne – Hiszpania. Umieszczono tu także lotnisko z licznymi połączeniami wewnątrz krajowymi, jak i międzynarodowymi.

W niespełna 230 – tysięcznym mieście istnieje ponad 20 wyższych uczelni (w tym szkoła morska i Akademia Sztuk Pieknych). Największą renomą cieszy się uniwersytet założony w 1441 roku. Obecnie podzielono go na cztery placówki, które zajmują się: – naukami ścisłymi i technologicznymi, – naukami o życiu, zdrowiu i człowieku, – naukami humanistycznymi, – naukami prawnymi i ekonomicznymi.

Na uwagę turystów zasługują głównie fragmenty rzymskich obwarowań, które datuje się na III wiek oraz liczne kościoły romańskie, gotyckie i barokowe. Najsłynniejsza jest z nich katedra św. Andrzeja, która powstała na przełomie XIV i XV wieku. Wyróżnia się ona postaciami apostołów przedstawionymi na Porte Royale oraz gotyckim wyobrażeniem Sądu Ostatecznego. Zainteresowanie podróżnych wzbudza też kościół Notre – Dame, wyróżniający się nietypową grą światła i cienia.

Szczególną popularnością cieszy się także zespół szlaków tematycznych poświęconych krążownikom. Chętni mogą zwiedzić te łodzie oraz zobaczyć na własne oczy przechowalnie broni, maszynownie, pomosty, mostki kapitańskie, kajuty oficerskie oraz kuchnie i spiżarnie. W niektórych przypadkach dozwolone jest także wspinanie na dziób i oglądanie m.in. lądowisk dla helikopterów. Na zgromadzonych zwykle największe wrażenie robią kajuty admiralskie.

Celem wycieczek są również muzea: sztuk pięknych, rzemiosła artystycznego oraz Akwitanii, w którym prezentowana jest wystawa przedstawiająca życie człowieka na tym obszarze od czasów prehistorycznych aż do współczesności.

Nie da się jednak ukryć, że największe wrażenie na turystach robią wina pochodzące z tego regionu. Najczęściej produkuje się ciężkie wina czerwone, charakteryzujące się dębowo – taninowym smakiem. Oprócz nich powstają znakomite i znane na całym świecie białe wina. Należy podkreślić, że Bordeaux jest największym okręgiem winiarskim na Ziemi zarówno pod względem areału upraw, jak i hektolitrów wytwarzanego wina.