Chamonix Mont Blanc

Chamonix Mont Blanc we Francji

Narciarze powinni się koniecznie wybrać do francuskiego Chamonix. To tu znajdują się liczne trasy zjazdowe, które z całą pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników białego szaleństwa. Dodatkowo można też zwiedzić muzeum poświęcone narciarstwu alpejskiemu. Oprócz rozmaitego sprzętu do wspinaczek, znajdują się tam dokumenty i listy z pierwszej udanej wyprawy Jacquesa Balmata na Mont Blanc.

Chamonix jest stolicą Alp Francuskich, leżącą u wylotu tunelu pod Mont Blanc na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Miasto usytuowane jest na dnie wąskiej, płaskiej doliny, przez którą przepływa rzeka Arve. Z jednej jej strony ciągnie się masyw Airguilles Rouges, a z drugiej masyw Mont Blanc, z którego do granic Chamonix spływają potężne dwa lodowce: Bossons oraz Mer de Glace (tzw. Morze Lodu).

Na okoliczne szczyty prowadzi wiele wyciągów. Szczególnie oblegany jest wjazd najwyższą kolejką linową w Europie na Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.). Rozciąga się stąd niezapomniany widok na masyw Mont Blanc, Monte Rosa oraz Matterhorn. Chętni mogą zejść do letniej bazy narciarskiej Vallée Blanche, z której zjazd trwa około 4 – 5 godzin i może się odbywać jedynie w towarzystwie przewodnika. Turystom polecamy także wjazd kolejką gondolową, a potem linową na szczyt Le Brevent znajdujący się na wysokości 2525 m. Szczególną popularnością cieszy siępodróż kolejką zębatą do jeziora lodowcowego na Mer de Glace. Na lodowcu można stanąć od strony Aiguille Verte i Aiguille du Dru. Między majem a październikiem można go też obejrzeć od środka (temp. w środku wynosi od –2 do –5 st. C).

W okolicach Chamonix znajduje się ponad 160 km tras zjazdowych i 42 km tras biegowych dla narciarzy średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Najtrudniejsze, a jednocześnie najbardziej znane są: Charles Bozon, Combe de la Charlanon, Col Cornu, Combe Lachenal, Index oraz drugi zjazd Grand – Montets. Z Argentiere można się dostać do ośrodków przeznaczonych dla zaawansowanych narciarzy: Les Chosalets i Les Grands Montets, w którym znajduje się teren z half – pipem dla snowbordzistów. Oczywiście, przygotowano także trasy dla początkujących narciarzy. Na szczególną uwagę zasługują zjazdy: Planpraz, Le Tour, Le Brevent oraz trasy w sektorze Balmé. Latem można uprawiać saneczkarstwo niedaleko télésiege des Planards, ewentualnie pojeździć na nartach po lodowcu Pointe Helbronner.

W Chamonix funkcjonuje biuro informacji turystycznej i Dom Górski. Biura udostępniają broszury z informacjami o schroniskach, wyciągach narciarskich, oferują usługi przewodników i sprzedają karnety narciarskie (najpopularniejszy jest Cham’ski ważny na wszystkie wyciągi w dolinie, upoważniający do spędzenia jednego dnia we włoskim Courmayeur oraz do bezpłatnych przejazdów komunikacją autobusową w regionie Chamonix). Należy też podkreślić, że sprzęt narciarski i deski snowboardowe można wynająć w nie tylko w wypożyczalniach, ale i w… sklepach. W dodatku na dowolny okres czasu.