Lourdes

Lourdes we Francji

Od II połowy XIX wieku jest to jeden z najbardziej znanych ośrodków kultu Maryjnego na świecie. Co roku, w okresie od marca do października, przybywa tu 6 milionów pielgrzymów. Wśród nich są ludzie obłożnie chorych, na których cierpienia współczesna medycyna nie zna lekarstwa, a mimo to po wizycie w Lourdes wiele osób cudownie wyzdrowiało.

To niewielkie miasto w Pirenejach zasłynęło objawieniami, do których doszło w 1858 roku. Matka Boska ukazała się osiemnaście razy 14 – letniej Bernadetcie Soubirous. Od tego czasu miasto jest miejscem nieustannych pielgrzymek. Co roku w okresie od Świat Wielkanocnych do Wszystkich Świętych przyjeżdża tu 700 specjalnych pociągów, a na międzynarodowym lotnisku Tarbes – Ossun – Lourdes ląduje 400 samolotów.

Miejscem kultu jest Grota skalna Massabielle znajdująca się nad miejscową rzeką. W wykutej skale ustawiono figurę Matki Bożej zrobioną dawniej z białego i niebieskiego wosku, a obecnie z białego marmuru z Carrary. Pod nią znajdują się kule i wota dziękczynne, dające świadectwo licznych cudów i uzdrowień. Z boku Groty znajdują się krany z uzdrawiającą, cudowną wodą oraz małe baseny, w których mogą się kąpać pielgrzymi. Należy przy tym podkreślić, że wydarzenia w Lourdes zostały oficjalnie potwierdzone przez Kościół Katolicki, a Bernadetta Soubirous została wyniesiona na ołtarze w 1925 r. i kanonizowana w 1933 r.

W pobliżu Groty Objawień wybudowano neobizantyjską Bazylikę Różańcową, którą konsekrowano w 1889 roku.Nieco wcześniej powstała strzelista, neogotycka Bazylika pw. Niepokalanego Poczęcia. W Lourdes istnieje też ogromna podziemna bazylika Piusa X, która podobno może pomieścić 20.000 ludzi.

Tak naprawdę jedynym godnym zobaczenia zabytkiem, który nie ma nic wspólnego z objawieniami i religią, jest zamek z XIV wieku. Znajduje się on na stromym skalnym zboczu i strzeże wejścia do doliny. Przez pewien czas należał do Anglii, później jednak został francuskim więzieniem. Obecnie mieści się tam Muzeum Pirenejskie, w którego zbiorach znajdują się okazy fauny pirenejskiej, uprzęże, narzędzia pasterskie i rolnicze. Duże wrażenie robią fajansy z Samadet. Jeden z działów traktuje o historii alpinizmu. Z kolei w zamkowych ogrodach rozmieszczono kilka różnych modeli domów, które występują w tutejszych górach. W Lourdes znajduje się również Muzeum Figur Woskowych, w którym na pięciu piętrach przedstawiono najważniejsze sceny z życia Jezusa i Bernadetty Sourbirous.

Będąc w Lourdes warto też odwiedzić dolinę Vallée de Gavarnie, która jest poprzecinana wodospadami i strumieniami. Latem w miasteczku Gavarnie przebywa wielu turystów i pielgrzymów, dla których jest to jeden z przystanków na drodze do sanktuarium w Santiago. W samym centrum Pirenejów znajduje się nieskażony ludzką działalnością region Bigorre. Jego kotliny, strumienie i szczyty objęte są ochroną Parku Narodowego Pirenejów Francuskich.

Jako ciekawostkę warto dodać, że jedynym miastem partnerskim Lourdes jest Częstochowa.