Orlean we Francji

Orlean we Francji

Istnieje kilka postaci, które na trwałe zapisały się na kartach historii Francji. Jedną z nich jest Joanna d’Arc, słynna dziewica orleańska.

To właśnie w Orleanie znajduje się muzeum poświęcone tej niezwykłej kobiecie. Kopia domu świętej znajduje się przy Placu Generała de Gaulle’a. Oryginalny budynek został zniszczony w wyniku bombardowań w 1940 r. Obecnie odbywają się tutaj projekcje poświęcone powstaniu w Orleanie w 1429 roku; wyodrębnione też pomieszczenia na stroje z epoki Joanny d’Arc. Doskonałym uzupełnieniem ekspozycji jest dział poświęcony maszynom wojennym.

Z postacią świętej związany jest także Plac du Martroi, na którym w samym jego centrum wznosi się XIX – wieczny posąg Joanny d’Arc, siedzącej na koniu. Na cokole umieszczono płaskorzeźby przedstawiające sceny z jej życia.

W mieście istnieje też wiele zabytkowych kościołów. Na uwagę podróżnych zasługuje z całą pewnością katedra Ste. Croix, której budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jej budowę dokończył król Henryk IV, co miało być dowodem wdzięczności dla orleańczyków za to, że udzielili mu pomocy w walce z przeciwnikami.

Miłośnicy świeckich obiektów powinni wstąpić do Hôtel des Créneaux, w którym dawniej mieścił się ratusz i Muzeum Sztuk Pięknych. Obecnie jest to siedziba konserwatorium. Dzisiejsze Musée des Beaux – Arts mieści się placu Świętego Krzyża. Kolekcjonuje obrazy, rzeźby i grafiki od czasów średniowiecznych aż do współczesnych. Do cenniejszych dzieł zalicza się m.in. obrazy Correggia, François Bouchera, Świętego Tomasza Velasqueza, autoportret Jeana Chardina oraz Święto Gloanec Paula Gauguina.

W Orleanie znajduje się także inne muzeum, które co prawda nie zostało poświęcone sławnej kobiecie, ale zlokalizowano je w budynku, gdzie dawniej mieszkała Diana de Poitiers, księżna de Valentinois. Była ona jedną z najbardziej znanych i wpływowych kochanek Henryka II Walezjusza. Obecnie w jej domu mieści się Muzeum Historyczne i Archeologiczne gromadzące grafikę ludową, wyroby rzemiosła oraz kolekcję cennych brązów gallo – rzymskich, znalezionych w okolicach miasta.

Orlean był bowiem w starożytności osadą celtyckiego plemienia Karnutów. Nosił wtedy nazwę Cenabum. Kiedy w 52 r. p.n.e. doszło do powstania przeciwko Rzymianom, rozwścieczony Cezar kazał zburzyć miasto. Odbudował je dopiero cesarz Aurelian (III w.) i nadał mu nazwę Civitas Aureliani. Kolejne wieki były już nieco spokojniejsze, chociaż miasto znajdowało się najpierw pod panowaniem Franków, a następnie Kapetyngów. Podczas wojny stuletniej stanowiło istotny ośrodek oporu przeciwko wojskom brytyjskim. Współczesny Orlean jest miastem różnorodnym, nastawionym nie tylko na turystykę, ale i dalszy rozwój przemysłu spożywczego (np. winiarskiego), maszynowego, chemicznego, skórzanego i odzieżowego. Ze względu na swoje położenie w centrum kraju i nad Loarą, stanowi niezwykle istotny węzeł komunikacyjny.