Prowansja

Prowansja we Francji

Specjaliści twierdzą, że ze wszystkich regionów Francji, urokowi Prowansji najtrudniej się oprzeć. I nic w tym dziwnego, bowiem znajduje się tu największy w Europie kanion, dochodzą do tego przepiękne winnice oraz górskie zbocza.

Przez większą część roku Prowansja skąpana jest w słońcu. Intensywna zieleń roślin miesza się z błękitem nieba i czystością, pastelowych plaż. Wiele uroku dodają też spowite lekką mgiełką wapienne skały w rozmaitych kolorach. Dawniej obszar ten zamieszkiwali Ligurowie, Grecy i Celtowie. Z czasem dołączyli do nich Rzymianie, po których pozostały pamiątki w postaci akweduktów, łaźni oraz amfiteatrów. Wieki po upadku cesarstwa rzymskiego nie były łatwe dla Prowansji. Gnębili ją najeźdźcy, przechodziła też z rąk do rąk. Przez pewien czas była nawet siedzibą papieży. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że gdy w 1481 r. Prowansję przyłączono do Francji, dwa jej miasta: Awinion i Comtat Venaission pozostały pod władzą Stolicy Apostolskiej.

Prowansja zajmuje stosunkowo duży obszar. Pod względem geograficznym ciągnie się od szczytów w południowych Alpach aż do równiny Camargue, w której najbliższym sąsiedztwie znajduje się Gorges du Verdon – największy kanion w Europie. Biorąc pod uwagę położenie regionu, nie można się dziwić, że od dawna przyciągał on ludzi kultury, sztuki, biznesu i polityki. Mieszkali tu także pustelnicy i zwykli ludzie potrzebujący spokoju i odosobnienia. W Prowansji tworzyli m.in. van Gogh, Picasso i Cezanne.

Do najważniejszych miast regionu zalicza się: Lyon leżący w Dolinie Rodanu, Vienne z jego kościołem św. Piotra (to prawdopodobnie najstarsza katedra w kraju) oraz Orange z doskonale zachowanymi ruinami rzymskiego amfiteatru. Na osobne omówienie zasługuje szczególnie Avinion nazywane Miastem Papieży. Siedziba papiestwa została tu przeniesiona za czasów Klemensa V. Po nim jeszcze sześciu innych papieży rządziło kościołem z Avinion. Bez wątpienia był to złoty okres dla miasta. Fundowano wtedy liczne kościoły, klasztory i kaplice. Uniwersytet nie mógł pomieścić wszystkich studentów (a było ich w owym czasie ok. tysiąca). Pałac Papieski uległ znacznej modernizacji i przebudowie. Obecnie jego zwiedzanie rozpoczyna się od konsystorza, w którym przyjmowano monarchów, ambasadorów i kardynałów. Przykłady francuskiej sztuki średniowiecznej znajdują się w kaplicy St. Jean i St. Martial, które ozdabiał sienieński malarz Matteo Giovanetti. Na uwagę zasługują też odrestaurowane malowidła ścienne i obrazy, znajdujące się w gabinecie Klemensa VI. Oprócz Pałacu Papieskiego w Avinion warto zobaczyć romańską katedrę Notre – Dame – des – Doms, Dom Biskupi z ponad tysiącem obrazów i rzeźb, most z przełomu XIII i XIV w., imponującą cytadelę oraz liczne kościoły, klasztory i kaplice.

Na koniec należy podkreślić, że Prowansja słynie też z uprawy lawendy. To właśnie tu znajdują się liczne pola, z których kwiaty zbiera się między 15 lipca a 15 sierpnia. Co ciekawe, w Prowansji istnieją organizacje turystyczne, które organizują wycieczki lawendowym szlakiem. Zwiedza się gospodarstwa uprawiające tę roślinę oraz destylarnie.