Reims

Reims we Francji

Będąc we Francji nie sposób ominąć Reims – średniowiecznej rezydencji królewskiej oraz wyłącznego miejsca koronacji francuskich monarchów. W dodatku z tego miasta pochodzą jedne z najlepszych szampanów na świecie.

Reims leży w południowej Francji, w Szampanii. W starożytności stanowiło centrum życia belgijskiego ludu Remów. W 290 r. utworzono tu biskupstwo, a następnie arcybiskupstwo. Jak już wspomnieliśmy, we wczesnym średniowieczu była to rezydencja królów frankijskich, która następnie przeszła we władanie arcybiskupów. W latach 1179 – 1825 tylko w Reims odbywały się koronacje kolejnych monarchów. Nic zatem dziwnego, że obecnie szczególnie chętnie odwiedzanymi miejscami są katedra Notre – Dame i Pałac Tau.

Gotycka katedra powstała na miejscu spalonej w 1210 r. świątyni i od razu urzekła swoim pięknem mieszkańców Reims. Niestety, z jej pierwotnego wyglądu nie zachowało się wiele oryginalnych elementów, gdyż podczas II wojny światowej była celem licznych ataków. Jej ponowne odbudowanie stało się możliwe za sprawą darowizny od Rockefellera.

Świątynia imponuje swoimi rozmiarami, ma bowiem 138 m długości i 38 wysokości. Jednym z jej najbardziej znanych elementów jest średniowieczny, uśmiechnięty anioł. Równie popularny jest XV – wieczny zegar astronomiczny, na którym o pełnych godzinach pojawiają się figurki postaci z Biblii. Przykładowo pierwsza grupa przedstawia Hołd Trzech Króli, a druga – scenę ucieczki do Egiptu. W nawie głównej koniecznie trzeba obejrzeć rzeźby opowiadające historię Zwiastowania i Nawiedzenia. Z kolei po lewej stronie przedstawiono scenę Prezentacji Chrystusa w Świątyni. Jest to jedno z niewielu zachowanych wyobrażeń Św. Józefa trzymającego gołębie.

Charakterystyczne dla katedry Notre – Dame są również zewnętrzne mury, które udekorowano rzeźbami ustawionymi w niszach. Umieszczono je w idealnym porządku: po prawej stronie znajdują się figury nawiązujące do Jana Chrzciciela, a po lewej – do Matki Bożej.

W przypadku Pałacu Tau (ewentualnie Tao) interesujące jest pochodzenie jego nazwy. Wzięło się one od pierwotnego kształtu lasek biskupich, które z wyglądu przypominały literę „T”. Do tego też kształtu nawiązuje plan pałacu.

Obecny budynek powstał w 1690 r. turyści mogą podziwiać zbiory ze skarbca katedry (niektóre z nich są unikatami na skalę światową), część oryginalnych rzeźb pochodzących z dawnej świątyni oraz pamiątki po kolejnych koronacjach. Dla zwiedzających dostępna jest m.in. Sala Tau, w której odbywały się uroczystości po zakończeniu koronacji.Równie interesująca jest Sala Goliata, gdzie znajdują się ogromne rzeźby, m.in. św. Pawła. Na uwagę zasługuje również ponad 5 – metrowy posąg Goliata z maczugą.

Poza tym w Reims warto zwiedzić ruiny gallo – rzymskiego amfiteatru, Bramę Marsa oraz ratusz pochodzący z XVIII wieku. Na uwagę zasługują także liczne muzea i opactwo, w którym przechowywane są gobeliny St. Remi.