Tuluza

Tuluza we Francji

Miłośnicy twórczości Antoine de Saint – Exupery’ego powinni koniecznie udać się do Tuluzy. Dawna stolica Langwedocji, słynąca z niezmierzonej ilości fiołków, jest także miastem silnie związanym z lotnictwem. To właśnie stąd w latach 20 – tych XX wieku, autor „Małego Księcia” i jego przyjaciel Mermoz, wyruszyli w pionierski lot pocztowy nad Afryką. Obecnie Tuluza jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, w którym swoją siedzibę posiada Airbus Industrie. Mieści się tu również centrum badań lotniczych i kosmicznych, które w znaczący sposób przyczyniło się do powstania samolotów Concorde i Airbus oraz rakiety Ariane.

Pomijając walory przemysłowe miasta, do Tuluzy warto się wybrać na przełomie lutego i marca, kiedy odbywa się tam fiołkowy jarmark. Historia sprowadzenia tych kwiatów, związana jest z żołnierzami napoleońskimi, którzy przywieźli do Tuluzy fiołki z włoskiej Parmy. Kwiaty bardzo szybko się przyjęły. Podbiły też serca perfumiarzy, kwiaciarzy i cukierników na całym świecie. Na początku XX wieku codziennie wyjeżdżał z miasta transport 600 tysięcy tych kwiatów! Niestety, liczne bakterie i grzyby zniszczyły plantacje tej roślinki. Po wielu żmudnych próbach udało się wyhodować fiołki… in vitro. Obecnie są one hodowane w szklarniach, a Tuluza słynie z uprawy jedynej na Ziemi odmiany tego kwiatka: ma on podwójne płatki o błękitnym odcieniu.

Wśród licznych uroków miasta można też wymienić kościół Les Jacobins, którego ośmiokątna wieża ze złoconymi arkadami stała się wzorem do naśladowania w całej okolicy. Innym przykładem niezwykłej budowli jest Bazylika St. Sernin. Zdaniem wielu osób to najpiękniejszy kościół w stylu romańskim znajdujący się w południowej Francji. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z IV wieku. Podobno została postawiona na miejscu wcześniejszej świątyni, w której pochowano św. Saturnina, reprezentanta Kościoła Pielgrzymującego. W Bazylice warto zobaczyć portal książąt oraz zdobienia na kolumnach, które przedstawiają historię Łazarza oraz kary grożące za grzech skąpstwa lub rozpusty.

Zwolennikom kultury świeckiej polecamy wizytę w Muzeum Sztuki Dawnej. Gromadzi ono zbiory malarzy holenderskich, flamandzkich i weneckich (np. Canaletta), przedmioty użytkowe i artystyczne, rzeźby, meble weneckie oraz renesansowe portrety. Na wyższych piętrach można też podziwiać dzieła malarzy współczesnych: XIX – i XX – wiecznych.

Interesująco prezentują się również zbiory muzeum Paul – Dupuy, które zbiera przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane od mroków średniowiecza aż do czasów współczesnych. Wśród nich znajdują się przepiękne zegary oraz zachowane w dobrym stanie wyroby gliniane i emalie limuzyńskie.

Udając się w podróż do Tuluzy, należy pamiętać, że jest to miasto tętniące życiem, które stanowi jeden z największych i najważniejszych ośrodków akademickich w kraju.