Meteory greckie

meteory w grecjiSpośród najbardziej znanych miejsc jakie podziwiają turyści przyjeżdżający do Grecji wymienić należy klasztory na Meteorach. Ten masyw skalny znajduje się niedaleko Kalapaki. Najwyższe ze skał liczą sobie 540 m n. p. m. Na ich szczytach zostały wybudowane monastyry – czyli prawosławne klasztory. Każdy z nich zajmuje oddzielną skałę. Ten niezwykły kompleks podlega szczególnej ochronie – jest bowiem wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Podobnie jak np. Tunezja wzbudza zachwyt swoimi zabytkami, dokładnie tak samo jest i z Grecją uchodzącą przecież za kolebkę zachodniej cywilizacji. Klasztory na skałach z piaskowca zaczęto budować w pierwszej połowie XIV w. Najlepszy dla nich zaś przypadł na XVI w., zaś dwa stulecia później rozpoczął się powolny ich upadek, na który złożyło się wiele czynników, w tym m. in. naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, brak właściwej konserwacji oraz brak porozumienia pomiędzy mnichami.

Powstały w sumie 24 monastyry, z których na chwilę obecną zamieszkanych jest 6 (2 żeńskie i 4 męskie). Dostać się do nich można dzięki pomostom i schodom, co jest dużym udogodnieniem, ponieważ przez bardzo długi czas możliwe było to jedynie za pomocą lin (czyli tak, jak pierwotnie). Zwiedzanie ma oczywiście swoją cenę, ale w przypadku zbytków jest tak w zasadzie wszędzie – przykładowo Tunezja ceny w tym zakresie także ustalone są na odpowiednim poziomie. Nie trzeba jednak chyba nikogo przekonywać co do tego, że takowe wydatki zdecydowanie się opłacają, bo są na świecie miejsca i obiekty, które warto zobaczyć choć raz.