Santorini

Santorini w grecjiPołożenie

Wyspa położona na Morzu Egejskim, należąca do Archipelagu Cyklad. Około 200 km od wybrzeża Grecji kontynentalnej.
36°24′ N 25°24′ E

Najbliższe lotniska

Małe lotnisko Santorini. Znajduje się blisko plaży Monolithos, 8 km na południowy wschód od miasta Fira. Obsługuje regularne połączenia z Atenami (Olympic Airways i Aegean Airlines). Czas podróży z Aten do Santorini wynosi ok. pół godziny.

Historia

Początkowo wyspa nosiła nazwy: Kallisti, Strongili i Thira. Dopiero w XIII wieku otrzymała nazwę ku czci Św. Ireny. W czasach starożytnych wyspa była zamieszkiwana przez cywilizację, która był przedstawicielem najprawdopodobniej kultury minojskiej. Niestety w tym pewnym okresie wystąpiło mnóstwo katastrof naturalnych co doprowadziło do zniszczenia zabytków. Wyspę prześladowały trzęsienia ziemi, wstrząsy były tak silne że doszło do zburzenia odległego o 70 km pałacu Knossos na Krecie. W tym czasie osadnicy postanowili wyemigrować z wyspy. W dalszym ciągu nieszczęść wybuchł wulkan znajdujący się na wyspie. Doprowadził on wywołania tsunami o wielkości 200 metrów, natomiast on zapadł się 400 metrów pod powierzchnię morza. Santorini była utożsamiana z Atlantydą, ze względu na dużą ilość występujących tam nieszczęść. Przez przeszło 500 lat wyspa była niezamieszkiwana. Dopiero osiedlili ją greccy Dorowie.
Santorini uznawana jest za najpiękniejszą wyspę archipelagu Cykladów. Urzeka zarówno pięknym krajobrazem jak i architekturą. Nazwa wywodzi się od greckiego słowa circle co znaczy koło. Długość Santorini to jedynie 27 km, kształtem przypomina półksiężyc. Wyspa została zaanektowana przez Grecję w 1912 roku. Aktualnie na Santorini kwitnie turystyka, głównymi miejscowościami wypoczynkowymi są: Fira, Oia, Akrotiri, Emporio, Faraos, Megalochori, Pyrgos i Perissa.

Atrakcje turystyczne

Santorini swym krajobrazem przyciąga romantyków, jest on unikalny. Urzekną nas wysokie klify oraz plaże pokryte czarnym,wulkanicznym piaskiem. Jest to barwna wyspa, składa się z wulkanicznych skał o feerii kolorów przechodzących od czerwieni do czerni.

Turystów na wyspę przyciągają także takie widoki jak: małe biało-niebieskie domki i kościoły, uprawy winorośli i owoców kontrastujące z surowymi zboczami wulkanicznymi. Pomimo napływu turystów, pośpiech tu nie istnieje. Życie tutaj płynie spokojnie.

Podobno to właśnie na Santorini są najpiękniejsze zachody słońca, kiedy to chowa się za wulkanem. Wspomniane widoki oraz spokój wyspy sprawiają, ze od czterech lat jest to najmodniejsze miejsce ceremonii ślubnych.

Santoryn słynie także z lokalnie produkowanego wina. Jednakże krzewy winne uprawiane są jako pnące,ale jako wolno rosnące których pędy rozpościerają się po ziemi,co umożliwia lepsze wykorzystanie wilgoci porannej rosy.

O zachodzie słońca na ścianach białuch budynków odbija się czerwony kolor słońca dlatego wyspa nazywana była kiedyś Wyspą Wampirów.

Klasztor Profitis Ilias jest najwyższym wzniesieniem wyspy. Na zboczu tej góry leży bardzo malownicza wioska Pirgos,natomiast na drugą stronę grzbiet schodzi do pięknego cypla Mesa Vouno, który oddziela Kamari i Perissę,gdzie znajdują się ruiny starożytnej Thiry.

Rekomendowane miejsca

Wielka, centralna laguna ma kształt prostokąta o wymiarach 12 km na 7 km. Jest otoczona przez wysokie na 300 metrów klify z trzech stron, czwartą stanowi Morze Śródziemne. W środkowej części laguny woda ma aż 400 m głębokości i stanowi spokojną przystań dla przybywających łodzi.

Santorini ze względu na swoją niedużą wielkość nie ma tak wiele miejsc do plażowania jak inne wyspy. Najciekawsze plaże mają do zaoferowania niespotykany krajobraz wulkaniczny.

Najciekawszą i najsławniejszą plażą na wyspie jest Czerwona Plaża, znajduje się ona w pobliżu miasta Akrotira. Możemy tu zobaczyć charakterystyczny dla tego rejonu czerwony piasek i skały pochodzenia wulkanicznego świetnie kontrastujące z błękitem laguny. Kolejną ciekawą plażą jest Karami, położona na wschodnim wybrzeżu wyspy. Oprócz niespotykanego w naszej szerokości geograficznej czarnego piasku, ma nam do zaoferowania mnóstwo tawern i kawiarni na otwartej przestrzeni.

Plaża Oia leży w północnej części wyspy. Ma piękne położenie,na samym skraju klifu. Można tam zobaczyć najpiękniejszy zachód słońca.

Kolejną,godną polecenia plażą jest Perissa. Umiejscowiona jest w sąsiedztwie skalnego masywu Mesa Vouno. Również tu występuje ciekawy, czarny, wulkaniczny piasek. Ze względu na bliskość gór jest to spokojne miejsce, którego nie odwiedzają tłumy turystów.