Symi

Symi w grecji

Położenie

Wyspa położona na Morzu Egejskim jako część archipelagu Dodekanezu. Znajduje się ok. 7 km od wybrzeża Turcji.

Najbliższe lotniska

Międzynarodowe lotnisko „DIAGORAS” (RHO) na wyspie Rodos. Znajduje się w Paradisi, ok 15 km na zachód od stolicy wyspy. Rocznie lotnisko obsługuje ponad 10 000 połączeń krajowych i 15 000 międzynarodowych

Informacja turystyczna

Najbliższe biuro Greckiego Towarzystwa Turystycznego EOT znajdziemy na Rodos. Róg Ethn. Makariou & Papagou 1, tel.: 02410-23655. Godziny otwarcia: 8.00-14.00.

Zabytki

Najbardziej znanym zabytkiem na Simi jest klasztor Św. Michała Archanioła. Kościół swoje początki zapisał w 1783 roku, również z tego okresu zapisało się w pamięci wiele fresków oraz drewniany ołtarz zdobiący kościół. Pieczę nad opactwem sprawuje około 30 osób,zapewniają oni bezinteresowną opiekę. Niedaleko klasztoru znajduje się urocza zatoczka, nad którą warto się udać.

Kolejnym ciekawym miejscem jest zamek rycerski. Został zbudowany za czasów ekspansji Rycerzy św. Jana. Udając się do tego miejsca,będziemy mogli podziwiać pięknie zachowane ruiny tego zabytku. Dodatkowo wyspa oferuje zwiedzenie trzynastu niewielkich kościółków, oraz mnóstwo kapliczek. Są one uwieńczeniem epoki Cesarstwa Bizantyjskiego.

Atrakcje turystyczne

Dużą atrakcją są żywe gąbki, wydobywane są z samego dna morza. Można je nabyć na lokalnych bazarach. Wyspa zwana jest Perłą Dodekanezu, ze względu na cudowne krajobrazy jakie prezentuje. przede wszystkim malownicze domki na tle gór. Simi jest bardzo spokojnym i cichym miejscem.

Na wyspie ulokowane są niewielkie kompleksy turystyczne. Możliwe jest wynajęcie pokoi hotelowych,willi lub kwater u mieszkańców wyspy. Mieszkańcy są bardzo przyjaźni, szybko poczujemy się jak u siebie. Miejsce odwiedzane jest przez turystów co rok. Jest to cudowny punkt do zawarcia sakramentu małżeństwa, zrobiła tak już mnóstwo par.

Lokalne święta, festiwale

Co roku organizowany jest festiwal letni. Ten zwyczaj trwa już 13 lat. Założeniem festiwalu była dobrowolna decyzja zarówno organizatorów jak i artystów. Imprezy są bezpłatne, również artyści nie dopominają się o zadatek pieniężny. Podczas festiwalu odbywają się wydarzenia kulturalne takie jak: koncerty, konferencje, pokazy teatralne i kinowe, wieczorki literackie, imprezy taneczne oraz wystawy w muzeach. Wszystkie imprezy urządzane są w zabytkowych budynkach z okresu XVII, XVIII i XIX wieku.