Wyspa Kos

Kos w grecji

Położenie

Wyspa na Morzu Egejskim należąca do Archipelagu Sporadów Południowych. 5 km od wybrzeży Turcji.
36°51′ N 27°14′ E

Najbliższe lotniska

Kos International Airport (KGS) „HIPPOCRATES” oddalone jest o 37 km od centrum miasta Kos. Tel.: +30 22420 56000.

Informacja turystyczna

Tourism Office: +30 22420 29200, 29201

Zabytki

Chcąc głębiej poznać historię oraz zabytki należy udać się do centrum miasta. Pamiątką po sławnym hellenizmie (starożytna mozaika greckiej i rzymskich kultury) są romantyczne ruiny budowli rzymskich i bizantyjskich. Śladem obecności Joannitów na wyspie jest imponujący zamek stojący w porcie.

Warto zobaczyć zabytkowy szpital, który znajduje się w mieście Aslepiejon. Niegdyś znajdował się ośrodek kultu Asklepiosa,który właśnie znajdował się na Kos. Wyspa również słynie jako ojczyzna Hipokratesa, który był znany jako medyk i ojciec nauki. Dla upamiętnienia jego osoby,po jego śmierci uczniowie wybudowali szpital. Wielu naukowców stwierdziło, że był to pierwszy wybudowany szpital na świecie. W centrum Kos rośnie platan nazywany Drzewem Hipokratesa. Warto także udać się do Muzeum Hiopokratesa, które znajduje się niedaleko.

Niedaleko Platani znajduje się cmentarz żydowski stanowiący nieliczny dowód istnienia diaspory żydowskiej na Kos. W 1944 roku wszyscy Żydzi zostali deportowani do obozów zagłady. Inna pamiątka to synagoga w horze. W jej murach ma dziś siedzibę burmistrz Kos.

Do innych zabytków, często przypominających czasy mistyczne należą: Świątynia Afrodyty, Świątynia Dionizosa, Świątynia Herkulesa, Casa Romana czy Odeon.

Atrakcje turystyczne

Nisiros jest idealnym miejscem na jedno dniową wycieczkę. Jest to oddalona o 12 km od Kos kaldera wulkaniczna która zachwyca symbiozą pomiędzy człowiekiem a przyrodą. W sąsiedztwie tego wielkiego żywiołu możemy zwiedzić dwa miasteczka: Nikia i Emporeio oraz osadę rybacką. Ta mała wyspa zachwyca starymi, greckimi tawernami oraz spokojnym rytmem życia.

W wypożyczalniach do naszej dyspozycja są narty,skutery wodne czy też sprzęt do nurkowania. Największą atrakcją jest lot spadochronem, gdzie z wysokości ponad kilkudziesięciu metrów można podziwiać piękne widoki.

Wyspa to przede wszystkim idealne miejsce do pieszych wędrówek,szczególnie wokół Kefalos. Warto wybrać się na wycieczkę do klasztoru Aghios Johannis. Innym godnymi polecania wycieczkami są :z Pily do Old Pily, piękny zachód słońca na szczycie Dikeos oraz na plaży.

Kalymnos to wyspa poławiaczy gąbek. Do dziś rozpowszechniony jest w tym regionie handel gąbkami morskimi. Znajduje się tam przetwórnia gąbek, którą można zobaczyć.

Bazary, centra handlowe

Oprócz plażowania oraz sportów wodnych dobrym pomysłem jest zwiedzenie centrum miasta. Można tam znaleźć liczne sklepiki oraz bazarki. Mamy okazje zakupić wyroby tkackie, ceramiczne i złotnicze, nawiązujące wzornictwem do sztuki antycznej. Warto poświęcić na zakupy trochę czasu, bo wśród pozornie niepotrzebnych rzeczy można znaleźć coś na prawdę niepowtarzalnego.

Rekomendowane miejsca

Kos niewątpliwie przyciąga do siebie turystów cudownymi plażami,o złocistym kolorze. Do najchętniej odwiedzanych zakątków należą te na południu wyspy np. Kamari, Magic i Paradise. Najchętniej udają się tam miłośnicy opalania oraz pływania.

Dla miłośników sportów wodnych polecane jest są plaże północy. Tam oprócz pięknej linii brzegowej doświadczą całorocznej bryzy i imponujących fal. Dodatkowo w rejonie Marmari Beach, Caravia Beach oraz Grecotel Royal Park znajduje się centrum sportów wodnych. Poza windsurfingiem oferuje żeglarstwo oraz narty i rowery wodne.

Znajdzie się także coś dla osób lubiących wędrówki oraz długie spacery, okolice Kefalos nadają się do tego idealnie. Miejscowość jest świetną bazą wypadową pieszych wędrówek do klasztoru Joannitów, góry Dikeos oraz Starej Pily. Wyspa przystosowana jest także do rowerowych wycieczek,do naszej dyspozycji są wypożyczalnie.

Największe kurorty na wyspie to: stolica Kos, Marmari oraz Kardamena. Silną stroną wyspy jest możliwość zapewnienia turystom wszystkich możliwych form relaksu, aktywnych i biernych sposobów spędzania wolnego czasu. Do dyspozycji turystów oddane są liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, nart wodnych, skuterów, sprzętu do nurkowania i windsurfingu. Schować przed upalnym słońcem można się w jednej z wielu uroczych kawiarenek, bądź restauracji, w których można zapoznać się z regionalną grecką kuchnią. Oprócz wylegiwania się plackiem na plaży można odkryć wiele wspaniałych zabytków wyspy. Największą atrakcją jest prawdopodobnie starożytna świątynia Asklepion lub ruiny zamku joanitów z niezapomnianym widokiem na morze. Gdy już zwiedzimy całą wyspę, zawsze można popłynąć kursującym parę razy na dzień promem na sąsiednie greckie wysepki. W pobliżu znajduje się m.in. Nissyros, Kalimnos czy najbardziej znana Rodos. Najbardziej znane atrakcje turystyczne wyspy Kos to Psalidi, Marmari oraz Kardamena. Psalidi to małe miasteczko oddalone od Kos o niespełna 5 kilometrów. Ze żwirowych plaż Psalidi można cieszyć się pięknym widokiem na Turcję. Psalidi obfituje w liczne tawerny, kawiarenki i restauracje, a dla amatorów aktywnego wypoczynku czeka szeroka oferta sportów wodnych. Kolejny miasteczko to Marmari, Marmari posiada jedną z najdłuższych plaż wyspy Kos. Wody Marmari to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania surfingu w tym rejonie, a to dzięki stale wiejącemu tu ciepłemu wiatrowi. Marmari oferuje turystom wypożyczalnię rowerów by aktywnie odkrywać wyspę. Kardamena to stara wioska rybacka. Kardamena znajduje się na południu wyspy. Kardamena oferuje odwiedzającym szeroką gamę sportów wodnych oraz długą, ale niestety wąską plażę do opalania i relaksu.