El Hierro

El Hierro w HiszpaniiEl Hierro to najdalej wysunięta na zachód część archipelagu Wysp Kanaryjskich. Należy do akwenu Oceanu Atlantyckiego. To jedna z wysp hiszpańskich na terenie Afryki. Jest to niewielka wyspa,mierząca jedynie 278 km. Znajduje się tam wiele pięknych zabytków, bogata kultura oraz tradycyjna kuchnia.

Będąc w El Hierro koniecznie trzeba zobaczyć odkrycia archeologiczne w Los Letreros. Najważniejszą jej częścią jest El Julan,gdzie znajduje się starożytne miejsce wieców- Tagoror. W jaskiniach odnaleziono wiele grobowców,naczyń, sprzętów codziennego użytku, prymitywnych narzędzi z drewna i gliny. Zachowało się mnóstwo rysunków na ścianach i petroglifów, które do dzisiaj są zagadką. Naukowcy kalkulują, że mogą pochodzić z każdego okresu historii wyspy. Odległość do tego miejsca to jedynie 16 km,gdzie znajduje się Targor. Warto mieć przy sobie dowód tożsamości, paszport lub prawo jazdy.

El Hierro Airport (VDE) znajduje się w mieście Valverde. Obsługuje loty krajowe, głównie na Teneryfę i La Palmę. W ciągu roku obsługuje prawie 5 000 połączeń.

Na wschodnim wybrzeżu wyspy,bezpośrednio nad morzem można znaleźć restauracje która serwuje wyśmienite dania,specjalizuje się w lokalnych potrawach takich jak:caldo de queso herreno czy alfonsinos con burgados. Również można tam zasmakować wina.

El Hierro jest miejscem niezwykle różnorodnym,mimo niezbyt dużej wielkości,ma do zaoferowania wiele, jak pola zastygłej lawy,doliny,plantacje oraz lasy deszczowe. Nie znajdziemy drugiego takiego miejsca gdzie na tak małej powierzchni zmieszanych jest tyle krajobrazów:śródziemnomorski, afrykański i wulkaniczny.

Linia brzegowa to przede wszystkim piękne,kamieniste plaże oraz cudowne klify sięgające nawet 1000 metrów. Na Półwyspie Nisdafe znajduje się piękny widok drzew migdałowych i figowych. Region bogaty jest w żyzne gleby, oferuje wulkaniczny krajobraz.