La Gomera

La Gomera w Hiszpanii La Gomera to jedna z najmniejszych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Usytuowana między El Hierro i Teneryfą na Oceanie Atlantyckim. Najbliższe lotnisko to La Gomera Airport (GMZ/GCGM). Stolicą wyspy ( La Gomera), faktycznie jest port San Sebastian, którego chlubną atrakcją są przede wszystkim liczne zabytki związane z osobą wielkiego żeglarza – Krzysztofa Kolumba. Tutaj właśnie zwykł zatrzymywać się ów sławetny odkrywca Ameryki, celem – przede wszystkim uzupełnienia zapasów pitnej wody i jedzenia. Obecnie zaś,  La Gomera jest popularna przez wzgląd na swoją szczególną magiczność, zważywszy że nie tak trudno się tutaj wcale dostać. Najdogodniej dotrzeć do wyspy z Teneryfy, przepłynięcie statkiem zabiera zwykle niespełna pół godzinki. Co ważne, w zdecydowanej większości kurortów na Teneryfie organizuje się regularne rejsy na La Gomerę właśnie. Rejsy ów całkowicie zapewniają transport na wyspę, przewóz po wyspie i bezpieczny powrót do hotelu. Niemniej zawsze należy się na taką wyprawę ubrać nieco cieplej, bowiem na Gomerze zawsze jest o kilka stopni Celsjusza mniej aniżeli na Teneryfie. Tutejszy krajobraz wybrzeży rzeźbiło morze zaś wietrzna erozja ukształtowała góry i doliny, na wyspie jest niemało kraterów wulkanicznych, kotlin i ostrych zboczy, prawdziwą perłą jest Park Narodowy Garajonay – wpisany na światową listę UNESCO.

Pomimo upływu czasu i zmiany koniunktury, co roku wybierając się na wczasy, Wyspy Kanaryjskie są jednym najczęściej odwiedzanych miejsc przez naszych rodaków. Dlatego wybierając sobie konkretne już miejsce warto zastanowić się nad jedną z najmniejszym wysp tego archipelagu, czyli La Gomera. Wyspa ta zamieszkana jest przez blisko 20 tysięcy mieszkańców w XV wieku została zajęta przez Hiszpanów, a nowi mieszkańcy częściowo przejęli lokalne zwyczaje i język od tubylców. Obecnie cała gospodarka wyspy oparta jest na turystyce i jest to główne źródło utrzymania mieszkańców wyspy. Jako że La Gomera jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, turyści mogą podziwiać skaliste wąwozy oraz masywu górskie. Najwyższym szczytem jest Garajonay o wysokości 1487 m npm. Wspomniane wąwozy niezwykle utrudniały i nadal utrudniają przemieszczanie się na wyspie; jednym ze sposobów na pokonanie przeciwności jest język gwizdany (el silno), którym do dzisiaj posługują się mieszkańcy wyspy. Na terenie wyspy stworzono Park Narodowy Garajonay, który chroni dobra naturalne, by ekspansja człowieka nie wprowadziła nieodwracalnych zmian. Gleby pochodzenia wulkanicznego, występujące na wyspie La Gomera, sprzyjają uprawianiu roli, głównie jest to winorośl i bananowce. Wyspy Kanaryjskie bardzo często widnieją w przeróżnych i wszelakich folderach pokazowych w biurach podróży. Nic dziwnego w końcu spokojnie można stwierdzić, że tamtejszy klimat nie tylko pod względem czystko meteorologicznym czyli dosłownym, ale ogólny panujący na tych wyspach jest niezwykle przyjemny i korzystny. Warto zatem się zatrzymać na wyspie, która nosi bardzo prostą nazwę mianowicie Gomera. Jeżeli już ktoś tutaj się znajdzie na swoich wczasach, to bez  dwóch zdań musi udać się do Parku Narodowego Garajonay, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cały park zajmuje bardzo dużą powierzchnię sięgającą prawie czterdzieści tysięcy hektarów. Park zachwyca nie tylko oryginalnością swojej fauny, czyli występowaniem między innymi endemicznego gatunku sosny kanaryjskiej, ale także chociażby fakt samego malowniczego i zapierającego dech w piersiach krajobrazu. Ponadto przy odrobinie szczęścia a także ostrożności można spotkać tutaj interesujące i rzadkie gatunki ptaków oraz zwierząt. Chociażby można tutaj wspomnieć o gołębiu kanaryjskim albo jaszczurce gomerskiej, czy nawet rzekotce śródziemnomorskiej. Jednym słowem jest to idealne miejsce na spacer.

 

La Gomera to przede wszystkim ciekawy krajobraz jaki tworzą góry, kotliny i strome doliny. Szczególnie centralne masywy górskie, bogate w wilgoć i duże zachmurzenie tworzą tropikalny klimat, który charakteryzuje się wydłużonym procesem wegetacyjnym. Dodatkowo piękny krajobraz tworzą cudowne złote plaże wraz z błękitnymi wodami.
La Gomera przede wszystkim piękne plaże,maja one charakter powulkaniczny dlatego są ciemne i małe. Dodatkowo można tam spędzić czas w ciszy ponieważ plaże nie są zatłoczone. Najczęściej odwiedzane to: Playa de San Sebastian, La Calera,Playa de la Cueva oraz Santa Watalina.

Park Narodowy Garajonay,zajmuje centrum i północną część wyspy i znajduje się na terytorium wszystkich gmin na jakie podzielona jest La Gomera. Park słynie z największego na świecie lasu wawrzynowego. Las przetrwał dzięki wyjątkowym warunkom klimatycznym panującym na wyspach Kanaryjskich. Park jest również obszarem o bogatej faunie,żyje tu ponad 1000 gatunków bezkręgowców. Las przecinają liczne szlaki turystyczne. Na obszarze parku jest rejon wypoczynkowy zwany Laguna Grande, zaś na terenie gminy Agulo usytuowane centrum turystyczne.

Mnóstwo tradycji na wyspie zachowało się do dziś. Jedną z najbardziej popularnych jest Silbo,przez miejscowych znane jako język gwizdany. Ludzie porozumiewali się w ten sposób, ze względu na występujące na wyspie urwiste tereny. Język zyskał także popularność wśród hiszpańskich osadników, a po dziś dzień jest stosowany.