Madryt – stolica Hiszpanii

mapa-madrytuMadryt jest największym miastem i jednocześnie stolicą Hiszpanii. Ludność wynosi przeszło 3,4 milionów mieszkańców. Jest to trzecia pod tym względem metropolia Unii Europejskiej, bezpośrednio po Londynie i Berlinie, a jego obszar jest trzecim co do wielkości w Unii Europejskiej po Londynie i Paryżu. Miasto obejmuje łącznie obszar niespełna 605 km kwadratowych. Madryt będący aglomeracją miejską ma ogromne wpływy w polityce, edukacji, rozrywce, środowisku, mediach, modzie, nauce i sztuce. Madryt jest najważniejszym centrum finansowym Europy Południowej i Półwyspu Iberyjskiego, lokuje się tu szereg dużych firm hiszpańskich i europejskich. Madryt jest na co dzień najchętniej odwiedzanym przez turystów z całego świata miastem Hiszpanii. Dzieje się tak głównie dlatego, że stolica oferuje turystom wspaniałe zabytki oraz atrakcyjne wydarzenia kulturalno – sportowe. Najpopularniejszymi miejscami odwiedzanymi przez turystów są niewątpliwie są zabytkowe place Mayor i Puerta del Sol. Sporymi atrakcjami są również Brama Puerta de Alcala czy Park Retiro. W mieście nie brakuje również teatrów, muzeów jak słynne na całym świecie muzeum Prado. Ponadto w mieście Na stadionie piłkarskim Santiago Bernabeu odbywają się raz do roku El Clásico lub Grand Derbi – czyli pojedynek między lokalnym klubem Real Madryt a największym rywalem FC Barcelona. Stolica Hiszpanii jest również umieszczona na liście najbardziej zielonych miast europejskich w 2010 roku. Madryt ubiega się także o organizację Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku. Miasto położone jest na rzece Manzanares w samym centrum zarówno kraju jak i Wspólnoty Madrytu (która składa się z Madrytu i jego aglomeracji). W mieście znajduje się również siedziba rządu i jest on politycznym centrum Hiszpanii.

Madryt ciekawostki

Madryt jest stolicą Hiszpanii od 17 wieku.

Nazwa Madryt pochodzi od arabskiego „Magerit„, które oznacza „miejsce wielu strumieni.

Ludność w Madrycie wynosiła 950 000 w 1900 roku teraz jest to ponad 3 mln.

Madryt jest oddalony 300 km od morza

Madryt położony jest na płaskowyżu 650 metrów nad poziomem morza.

Jest to najwyższa stolica w Europie.

Madryt ma najbardziej bezchmurne niebo niż jakakolwiek inna stolica w Europie.

Madryt ma dwa główne dworce kolejowe: Chamartín (północ) i Atocha (południe).

Lotnisko w Madrycie jest nazywany Barajas i jest na obrzeżach miasta.

Według FIFA, Real Madryt FC jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim 20. wieku. Ich stadion nosi nazwę Bernabéu, i znajduje się w Chamartín w północnej części Madrytu. Pojemność 85.000 widzów.

 

Madryt dzielnice

Madryt jest administracyjnie podzielony na 21 dzielnic, które są z kolei podzielone na 128 obwodów

1. Centro : Palacio, Embajadores, Cortes, Justicia, Universidad , Sol.

2. Arganzuela : Imperial, Acacias , La Chopera, Legazpi, Delicias, Palos de Moguer, Atocha.

3. Retiro : Pacífico, Adelfas, Estrella, Ibiza, Hieronimitów, Jesús Niño.

4. Salamanca : Recoletos, Goya, Parque de las Avenidas, Fuente del Berro, Guindalera, Lista, Castellana.

5. Chamartín : El Viso, Prosperidad, Ciudad Jardín, Hispanoamérica, Nueva España, Castilla.

6. Tetuán : Bellas Vistas, Cuatro Caminos, Castillejos, Almenara, Valdeacederas, Berruguete.

7. Chamberí : Gaztambide, Arapiles, Trafalgar, Almagro, Vallehermoso, Ríos Rosas.

8. Fuencarral-El Pardo : El Pardo , Fuentelarreina, Peñagrande , Barrio del Pilar, La Paz, Valverde, Mirasierra, El Goloso.

9. Moncloa-Aravaca : Casa de Campo , Argüelles, Ciudad Universitaria, Valdezarza, Valdemarín, El Plantío, Aravaca .

10. Latina : Los Cármenes, Puerta del Ángel, Lucero, Aluche , Las Águilas, Campamento, Cuatro Vientos .

11. Carabanchel : Comillas, Opañel, San Isidro, Vista Alegre, Puerta Bonita, Buenavista, Abrantes.

12. Usera : Orcasitas, Orcasur, San Fermin, Almendrales, Moscardó, Zofío, Pradolongo.

dzielnice13. Puente de Vallecas : Entrevías , San Diego, Palomeras Bajas, Palomeras Sureste, Portazgo, Numancia.

14. Moratalaz : Pavones, Horcajo, Marroquina, Media Legua, Fontarrón, Vinateros.

15. Ciudad Lineal : Ventas, Pueblo Nuevo, Quintana, La Concepción, San Pascual, San Juan Bautista, Colina, Atalaya, Costillares.

16. Hortaleza : Palomas, Valdefuentes, Canillas, Pinar del Rey, Apóstol Santiago, Piovera.

17. Villaverde : San Andrés, San Cristóbal , Butarque, Los Rosales, Los Angeles.

18. Villa de Vallecas : Casco Histórico de Vallecas, Santa Eugenia.

19. Vicálvaro : Casco Histórico de Vicálvaro, Ambroz.

20. San Blas : Simancas, Hellín, Amposta, Arcos, Rosas, Rejas, Canillejas , Salvador.

21. Barajas : Alameda de Osuna, Aeropuerto, Casco Histórico de Barajas, Timon, Corralejos.

 

Historia Madrytu

Katedra_AlmudenaPoczątki nowoczesnego miasta pochodzą z 9 wieku, kiedy Muhammad I nakazał budowę małego pałacu w tym samym miejscu, które jest zajmowane dziś przez Palacio Real. Współczesna historia miasta z 19 wieku obejmuje czasy jego okupacji przez wojska francuskie oraz późniejsze wojny o niepodległość. Madryt był jednym z najmocniej dotkniętych miast Hiszpanii w wojnie domowej (1936-1939). Miasto było ostoją Republikanów od lipca 1936 roku. Madryt stał się pierwszym europejskim miastem zbombardowanym przez samoloty w czasie jego oblężenia w czasach pierwszej wojny światowej. W okresie boomu gospodarczego w Hiszpanii 1959/73, miasto przeżywało bezprecedensowy, niezwykły rozwój pod względem ludności i bogactwa, stając się miastem o najwyższym wspołczynniku PKB w Hiszpanii, i trzecim miejscu w Europie Zachodniej. W czasach tych południe Madrytu stało się bardzo uprzemysłowione, a masowe były migracje z obszarów wiejskich Hiszpanii do miasta.

Madryt z północno-zachodnimi dzielnicami stał się domem klasy średniej, a południowo-wschodnie obrzeża zostały rozbudowane na potrzeby osiedla robotniczego, który był bazą dla aktywnych reform kulturalnych i politycznych. Po śmierci Franco, nowe partie demokratyczne (w tym ideologii lewicowej i republikańskiej) przyjął król Juan Carlos I następcą zarówno Franco, jak i jako spadkobiercy historycznych dynastii – w celu zapewnienia stabilności i demokracji. Doprowadziło to Hiszpanię do swojej obecnej pozycji w monarchii konstytucyjnej. Korzystając z rosnącego dobrobytu w latach 1980 i 1990, w stolicy Hiszpanii Madyt wzmocnił swoją pozycję jako ważnego ośrodka na kontynencie europejskim, na arenach gospodarczych, kulturalnych, przemysłowych, edukacyjnych i technologicznych.

Komunikacja w Madrycie

madryckie-metroMadryt posiada wysoko rozwiniętą infrastrukture komunikacyjną. Posiada sieć autostrad i stanowi podstawę dla sieci kolejowej w Hiszpanii, tym samym zapewniając skuteczne połączenia nie tylko z innych części regionu, ale także reszty Hiszpanii i całej Europy. Madryt może być plasowany obok Tokio i Paryżu jako jeden z trzech największych na świecie posiadających szybkiee węzły kolejowe.

Madryt jest obsługiwany przez lotnisko Barajas. Barajas jest głównym ośrodkiem Iberia Airlines. Służy ono jako główna brama na Półwysep Iberyjski z Europy, Ameryki i reszty świata. Aktualna liczba pasażerów jest szacowana na 49,8 milionów pasażerów rocznie. Biorąc pod uwagę roczny wzrost pasażerów o prawie 10%, zdecydowano o dobudowie czwartego terminalu. Fakt ten powolił znacznie zmniejszyć opóźnienia i powiększyć dwukrotnie przepustowość lotniska do ponad 70 mln pasażerów rocznie. Lotnisko to położone w granicach miasta Madrytu, zaledwie 9 km (5,6 mil) od dzielnicy finansowej i 13 km (8,1 mil) na północny wschód od Puerta del Sol. Nazwa lotniska pochodzi z sąsiedniej dzielnicy Barajas. Radny Manuel Lamela, ogłosił w 2007 r., że miasto będzie także obsługiwane przez dwa nowe porty lotnicze, które mają być w pełni uruchomione w 2016 r., z których pierwszy będzie zlokalizowany w Campo Real, a drugi, ma być budowany między dwoma miastami: El Alamo i Navalcarnero.

Madryckie metro jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się sieci metra na świecie. Wraz z pętlą obsługujących przedmieścia Madrytu „Metrosur„, jest obecnie drugim co do wielkości system metra w zachodniej Europie, ustępując jedynie metru w Londynie. W 2007 roku sieć metra została rozszerzona i obecnie działa na ponad 283 km linii. W prowincji Madryt jest również przez rozległą sieć kolei podmiejskich z 370 km (230 km) Cercanías tzw. Jeśli chodzi o długość metra jest ono plasowane na świecie zaraz po Londynie, Nowym Jorku, Moskwie, Seulu i Szanghaju.

Madryt jest również najważniejszym węzłem sieci autostrad w całej Hiszpanii, otoczony przez cztery orbitalne autostrady: M30, M40, M45 i M50. M30. Znaczna część odcinka M30 biegnie pod ziemią i miejskimi tunelami autostrady mają sekcje ponad 6 km (3.73 km) długości i 3 do 6 pasów ruchu w każdym kierunku, między południowym wejściem do tunelu Avenida de Portugal i północnym wyjściem z M30 na południe jest blisko 10 km (6.21 mi) ciągłych tuneli. M40 jest obwodnicą o łącznej długości 63.3 km (39.33 km). M45 jest częściowy pierścień wokół miasta służbie obszaru metropolitalnego w Madrycie. M50 jest zewnętrzną autostradą orbitalną o łącznej długości 85 km (52.82 km). Obsługuje głównie obszar metropolitarny.

Kuchnia madrycka

Z historycznego punktu widzenia Madryt zawsze działał przyciągająco na ludność innych regionów Hiszpanii. Czy to przez zainteresowanie dworem, czy przez oferowane możliwości, stolica Hiszpanii przeżywała szturm ludzi, kultur i zwyczajów. Z tego powodu kuchnia Madrytu korzysta z rozwiązań kulinarnych z różnych regionów. Oczywiście ma też swoje własne dania, lecz nie pochodzą one z tego obszaru, a stały się „madryckie” wraz z upływem czasu. Aby poznać wszystkie smaki, warto zorganizować weekendowy wyjazd, tym bardziej, że co raz więcej promocji oferują linie lotnicze, a o nocleg w tym pięknym mieście także nie jest trudno.

Odwiedzając Madryt zauważą Państwo z pewnością, że typowe, lokalne śniadanie składa się z filiżanki białej kawy oraz tosta z masłem lub olejem. Mieszkańcy Madrytu uwielbiają także słodkie paluszki o przekroju gwiazdki, zwane „churros” lub „porras„. Typowym drugim śniadaniem jest hiszpański omlet popity małą szklanką piwa zwaną „caña„. Mówiąc o kuchni Madrytu nie można jednak pominąć „cocido„, dania z mięsa, ziemniaków oraz ciecierzycy, często uznawanego za esencję tutejszych zwyczajów kulinarnych. Skład lokalnych potraw zależy w dużej mierze od dostępności produktów i klimatu. W rezultacie tego podstawą tutejszych dań stała się ciecierzyca. Poza „cocido” jest używana także w wielu innych tradycyjnych daniach, często podaje się ją ze szpinakiem i dorszem. Wśród innych cenionych produktów można wymienić również soczewicę oraz fasolę. Biorąc udział w „tapeo” – lokalnym zwyczaju chodzenia od baru do baru i jedzenia przekąsek, np. oliwek, owoców morza czy kawałków kiełbasy – odkryją Państwo, że mieszkańcy tego regionu mają zamiłowanie do ryb i owoców morza. Są one obecne nie tylko w przekąskach, zwanych „tapas”, lecz także w daniach obiadowych, a nawet świątecznych. Przykładowo na Boże Narodzenie jada się tutaj czerwonego bogara, morszczuka lub okonia.

Nie oznacza to jednak, że w Madrycie nie jada się mięsa. Do ulubionych dań mięsnych należą steki wołowe oraz dania z prosiąt, a także dziczyzna. Najbardziej popularne są jednak dania z kurczaka, a także podroby oraz różnego rodzaju marynaty, m.in. korniszonów i oliwek. Perfekcyjnym zwieńczeniem każdego fragmentu kulinarnej podróży po Madrycie będą lokalne desery. Najważniejszymi ich składnikami są truskawki i melony. Poza tymi owocami Madryt kusi szeroką gamą słodkich deserów serwowanych podczas fiesty. Typowym przykładem może być „torrijas„, rodzaj puddingu, jedzony głównie w czasie Wielkanocy, „buñuelos„, czyli racuchy wypełnione sosem Custard, czekoladą i kremem, a także „huesos de santo„, czyli przekąski z marcepanu. Szeroki wybór lokalnych specjałów serwowanych w hiszpańskiej stolicy sprawi, że Państwa podróż z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem dla podniebienia.

 

Madryt – stolica europejskiego sportu

Madryt można z powodzeniem określic mianem stolicy europejskiego sportu. Ze stolicy Hiszpanii wywodzą się bowiem najbardziej utytułowane sportowe kluby.

atletico madrytNajbardziej znaną marką w europejskim sporcie jest Real Madryt. Zarówno w świecie piłki nożnej jak również koszykówki oba te kluby mają na swoim koncie niezliczone sukcesy. Są rozpoznawalne w Europie jak również na świecie. Jednak jak przystało na europejską metropolię, w Madrycie swoje miejsce znajdują również inne kluby sportowe. Należą do nich piłkarskie Atletico Madryt oraz Rayo Vallecano jak również znana koszykarska drużyna Estudiantes. Wraz z tak liczną grupą drużyn Madryt dysponuje światowej klasy stadionami piłkarskimi oraz pozostałymi arenami sprtowymi. Należą do nich znany na całym świecie stadion piłkarski Santiago Bernabeu, na którym swoje potyczki toczą piłkarze królewskich. Ponadto znanymi obiektami sa stadiony Vicente Calderon oraz Teresa Rivero. W mieście znajduje się ponadto wiele hal sportowych. Należą do nich obiekty lokalnych klubów koszykarkiej ligi ACB – Caja Magica oraz Madrid Arena. Na koniec warto wspomnieć o torze wyścigowym, na którym rozgrywane są zawody Grand Prix Formuły 1, a który swoje miejsce znajduje również w stolicy połwyspu Iberyjskiego. Pod względem liczby klubów oraz aren sportowych z Madrytem konkurować może jedynie inna europejska stolica, jaką jest Londyn.

 

Madryt zabytki

Puerta_de_AlcalaMadryt posiada nowoczesną infrastrukturę, zachował wygląd wielu zabytkowych dzielnic i ulic. Madryt posiada ogromną liczbe zabytów. Kiedy Filip II przeniósł dwór na stałe do Madryt, miasto zostało ozdobione różnymi pałacami, klasztorami, kościołami oraz innymi zabytkowymi budynkami, z których większość przetrwała do dziś. na szczególną uwagę zasługuje Pałac Królewski w Madrycie i budynki i zabytków Paseo del Prado (Salón del Prado i Alcalá Gate). Zostały one zbudowane w stonowanym barokowym stylu, często mylone z neoklasycznym, przez królów Bourbon. Na początku 20 wieku rozpoczęta zostałą budowa Gran Vía, który to uważa się zwykle za pierwszy drapacz chmur w Europie. Cuatro Torres Business Area jest to ogromny park biznesu , który został ukończony w 2008 roku. Blok ten zawiera kompleks najwyższych drapaczy chmur w Madrycie i Hiszpanii ( Torre Espacio , Torre de Cristal , Torre Sacyr Vallehermoso i Torre Caja Madrid ).

Muzeum_PradoCentrum Madrytu jest z kolei uznawane za finansowe centrum. Stworzeno tu ogromny blok nowoczesnych biurowców ze stacją metra i dworcem kolejowym. Naprzeciwko znajduje się stadion Realu Madryt (obecnie pod nazwą Stadion Santiago Bernabeu ). Tuż obok stadionu ma swoje miejsce siedziba rządu, ogród botaniczny , biblioteka oraz opera. Madryt jest uważany za jedno z najważniejszych centrów muzealnych Europy. Najbardziej znany jest Złoty Trójkąt Sztuki , położone wzdłuż Paseo del Prado i obejmujący trzy muzea. Najbardziej znanym z nich jest Muzeum Prado , znany z takich atrakcji jak Diego Velázquez ‚s Las Meninas i Francisco de Goya „s La Maja vestida i La Maja Desnuda. Pozostałe dwa muzea znajdują się w Muzeum Thyssen Bornemisza. Madryt ma również znaczną liczbę kościołów katolickich. Najstarszy kościół, który przetrwał do dziś to San Nicolás de los Servitas, którego najstarszym elementem jest dzwonnica z 12 wieku, w stylu mudejar. Madryt jest również domem dla wielu publicznych i prywatnych uczelni . Niektóre z nich należą do najstarszych na świecie.. Uniwersytet Complutense w Park_RetiroMadrycie, założony w 1293 jest największym uniwersytetem w Hiszpanii i jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie. Posiada on blisko 10.000 pracowników i studentów w liczbie 117.000. Prawie wszyscy nauczyciele akademiccy są z pochodzenia hiszpanami.