Risco del Paso – raj na Ziemi

Risco del Paso w hiszpaniiFuerteventura położona jest we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, na Oceanie Atlantyckim, nieopodal północno – zachodnich wybrzeży Afryki. Razem z wyspami Lanzarote i Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas.
Powierzchnia wyspy wynosi 1659,74 km², zamieszkuje ją 86 642 osób (2005). Jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu, znajduje się niespełna 100 kilometrów od wybrzeża Afryki. Fuerteventura posiada najdłuższą linię brzegową i naturalne, szerokie głównie piaszczyste plaże( jest ich ponad 150). Wzdłuż jej wybrzeża ciągną się niekończące plaże ze złocistym piaskiem, obmywane ciepłymi wodami Atlantyku, które w zetknięciu z wyspą zmieniają barwę na turkusową i lśnią paletą barw, jedynych w swoim rodzaju na całym Archipelagu Kanaryjskim.

Wśród tych plaż znajduje się prawdziwa Perła Atlantyku – Playa de Sotavento, która przynależy do piaszczystego wybrzeża ciągnacego się na odcinku ponad 20 km od Costa Calma (na północy) do Moro Jable (na południu). Sprzyja to podczas odpływów wycieczkom pieszym pomiędzy tymi dwoma miejscowościami, urozmaiconymi licznymi przystankami w przybrzeżnych kanjpkach .
W tą właśnie plażę wtula się wzgórze Risco del Paso, na którego stoku, w dolnej jego części położone jest jedyne w swoim rodaju osiedle, w ktorego skład wchodzi czternaście posiadłosci.