Wyspa Teneryfa

Teneryfa w HiszpaniiPołożenie

Największa spośród Wysp Kanaryjskich. Należy do akwenu Oceanu Atlantyckiego.
28°19′ N 16°34′ W

Liczba mieszkańców

813000

Najbliższe lotniska

Tenerife Airport (TFS): Aeropuerto de Tenerife Sur, Granadilla de Abona 38610. Canary Islands. Tel.: 0034 922 759 000. Rocznie obsługuje ok. 8 mln. Pasażerów

Jak się dostać do miasta

Na wyspę można się dostać samolotem,takie usługi oferują nam: Tenerife North Airport (TFN) i Tenerife South Airport (TFS). Obsługują one regularne loty do Hiszpanii jak również pozostałych krajów europejskich (Wielka Brytania, Niemcy). Za bilet w jedną stronę wykupiony na tydzień przed wyjazdem zapłacimy ok. 2 500 PLN. Należy przygotować się na przesiadkę która najprawdopodobniej będzie w Barcelonie lub Madrycie.

Innym środkiem transportu jest podróż promem do portu Santa Cruz de Tenerife lub Los Cristiano.

Informacja turystyczna

Tourist Office: Plaza de España, 1 – 38002, Santa Cruz de Tenerife, Tel. +34 922239811 +34 922239592, Fax +34 922239812.

Historia

Pierwotni mieszkańcy pojawili się około II wieku p.n.e. Pierwszymi mieszkańcami byli Guanczowie, wyemigrowali z Afryki Północnej. Podzielili oni wyspę na 10 królestw, które były jednocześnie okręgami administracyjnymi. Guanczowie nie spotkali się z żadnym zewnętrznym zagrożeniem. Dopiero w XV wieku wyspę podbiły wojska hiszpańskie.

W szybkim tempie plemiona przyswoiły religię chrześcijańską i zasymilowały się z hiszpańskimi osadnikami. W owym czasie założono miasto la Laguna, które stało się pierwszą stolicą wyspy. W XVII wieku wyspa przeżywała swój złoty wiek. Wykształciły się porty tranzytowe do handlu z Ameryką, eksportowano bardzo duże ilości trzciny cukrowej i karminu. Jednak z biegiem czasu jej znaczenie zmalało. W 1821 roku wyspa stała się prowincją Hiszpanii, natomiast stolicą wyspy stało się Santa Cruz de Tenerife.

Na początku XX wieku wyspą zawładnęły wojska generała Franco. Jego rządy przyniosły Teneryfie niemal jej upadek. W latach 50 mnóstwo mieszkańców wyemigrowało do krajów Ameryki Południowej. Dopiero w latach 60 Teneryfa powróciła na postument Wysp Kanaryjskich. Aktualnie bardzo dynamicznie się rozwija.

Zabytki

La Laguna posiada piękną katedrę, która jest największym zabytkiem na Teneryfie. Ostoją dla tej świątyni była pustelnia. Zabytek był wiele razy przebudowywany. W 1618 roku z inicjatywy biskupa Antonia Carrionero powstała wieża kościelna. Po stu latach dobudowano kaplicę. Katedra aktualnie przypomina styl neogotycki. Składa się z trzech dużych naw zwieńczonych sklepieniem żebrowym. W środku katedry znajdują się pięknie zdobione rzeźby ołtarzowe, freski oraz obrazy.

Innym cudownym zabytkiem wytworzonym naturalnie jest smocze drzewo z okolic Icod. Liczy blisko 365 lat i jest największym okazem na całej Teneryfie. Prawdopodobnie ten rodzaj drzewa był święty dla kultury Guanczów. Rzekomo sok z tego drzewa ma właściwości lecznicze. Jest to gęsta ciesz, która pod wpływem powietrza przybiera kolor ciemnoczerwony. Wykorzystywano ją do mumifikowania zmarłych.

Atrakcje turystyczne

Koniecznie trzeba zobaczyć Park Narodowy na Teneryfie,którego powierzchnia liczy 18990 hektarów. Jest to najstarszy park,jego krajobraz ukształtował się wokół największego wulkanu Hiszpanii- Teide. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1798 roku. Ze szczytu wulkany można zobaczyć piękny widok na Atlantyk i pozostałe Wyspy Kanaryjskie takie jak: Gran Canarię, Gomerę, El Hierro i La Palmę. Stożki wulkaniczne wraz z zastygłą lawą wyznacza zdumiewającą mieszaninę kolorów i kształtów,dodatkowo kwitnie fauna i flora o kluczowym znaczeniu biologicznym. Do parku można dostać się środkami komunikacji miejskiej. Kursują tu autobusy z Puerto de la Cruz (linia 348) i z Playa de las Américas (linia 342).

Na północnym wybrzeżu Teneryfy zobaczyć można piękny ogród biologiczny- Loro Parque. Znajdują się różnorodne gatunki zwierząt jak: papugi,goryle,jaguary,lwy morskie,szympansy oraz największe w całej Europie delfinarium i pingwinarium. Do parku można wybierać się w godzinach 8.30-18.45.

Inny równie piękny ogród botaniczny to Cactus Animal Park. Podziwiać tam można roślinność suchej strefy klimatycznej. Niezwykłą atrakcją jest podział parku na różne strefy krajobrazowe zamieszkiwane przez rozmaite gatunki fauny i flory. Niemniej atrakcji dostarczy nam Amazonia, gdzie znajduje się charakterystyczna strefa tropikalna. Żyją tam takie gatunki zwierząt jak: kolibry, papużki, motyle, bażanty, żółwie oraz legwany. Park otwarty jest codziennie od 10 do 18. Bilet dla dzieci poniżej 6 lat jest bezpłatny, dorośli – 10 €.

Do innych atrakcji Teneryfy należy także Aquapark, Jardines del Atlantic (wystawa ukazująca życie rolników na Teneryfie) i Muzeum Etnograficzne.

Restauracje

Najwięcej dyskotek i klubów nocnych znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy. Również wiele dyskotek znajduje się na Soul Train i Pleasure Island. Będąc w kurorcie Los Cristianos warto udać się do baru Casablanca oraz do pubu Cubanito który znajduje się w centrum handlowym San Telmo.

Można udać się do knajpki Taberna Vasca,która znajduje się przy promenadzie,będziemy mogli zakosztować specjałów kuchni balijskiej. Polecane restauracje to:Meson Castellano oraz El Dornajo,znajdują się w Playa de las Americas. Na pewno zachwycą nas serwowane dania hiszpańskie i międzynarodowe. Można udać się w nieco spokojniejsze miejsce i spędzić czas w kawiarni Epoca.

Bazary, centra handlowe

Teneryfa zarówno jak reszta Wysp Kanaryjskich, jest częściowo strefą wolnocłową. Świadczy to tym, że ceny papierosów, perfum oraz alkoholu są znacznie tańsze niż w większości krajów europejskich.

Najwięcej sklepów na Teneryfie znajduje się przy ulicach: doctor Allart, Bethencourt Alfonso, El Castillo, Villalba Hervás, San José, oraz przyległych placach: Plaza de la Candelaria i Plaza de Espańa. Zazwyczaj otwarte są zarówno przed jak i po sjeście. Kilka sklepów ‚wolnocłowych’ znajduje się na lotnisku Reina Sofia. Jednak ceny są znacznie wyższe od tych w Santa Cruz i Puerto do le Cruz. Kupując na lotnisku możemy zapłacić nawet dwa razy więcej.

Na Teneryfie znajduje się szeroki asortyment sprzętu elektronicznego. Warto zwrócić na niską cenę telefonów komórkowych. Każdy sprzęt koniecznie trzeba dokładnie obejrzeć zanim zechcemy go zakupić.

Jeśli chodzi o perfumy to warto je nabyć na lotnisku. Również na bazarach w Puerto znaleźć można znaleźć perfumy o niewygórowanych cenach.

Lokalne święta, festiwale

Będąc na Teneryfie warto zobaczyć karnawał w Santa Cruz który odbywa się końcem lutego. W tym czasie udaje się na Teneryfe mnóstwo turystów. Lecz nie jest to miejsce, które ożywa tylko podczas sezonu letniego. Można się wybrać o każdej porze roku.

W święto Bożego Ciała La Laguna i La Orotawa są wyłożone ‚dywanami’ kolorowych kwiatów i piasku wulkanicznego.

We wrześniu organizowany jest festiwal muzyki folklorystycznej w la Laguna. Zobaczyć wtedy można różne zespoły z wysp kanaryjskich a także gości z całego świata. Nieco później odbywa się Święto Wina,które odbywa się w Icod de los Vinos i La Orotawie. Dodatkowo w sezonie letnim organizuje się liczne imprezy i festyny.

Rekomendowane miejsca

Na wyspie można zaobserwować dwie strefy klimatyczne,na południu jest sucho i pustynnie natomiast na północy jest zielono i deszczowo. Na północy wyspy można zobaczyć prawdziwe piękno jakim jest tropikalna przyroda,również można podziwiać uprawy bananów i winorośli. Warto wybrać się na wycieczkę krajoznawczą po Teneryfie, która zaskakuje wieloma zakątkami.

Pływanie na Teneryfie

Pływanie jest bardzo popularnym zajęciem wśród wszystkich turystów przebywających na Teneryfie. Sprzyjają temu ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego oraz liczne, piaszczyste plaże. Warto wiedzieć trochę więcej o tej wspaniałej dyscyplinie sportowej.

Pierwsze towarzystwo pływackie powstało w Londynie w 1869 roku, wtedy też rozegrano pierwsze zawody. Pływanie jako dyscyplina jest także od początku obecne na olimpiadach. Już w starożytności ludzie uważali tą umiejętność za równie ważną jak czytanie lub pisanie.

Ale spędzając wakacje na słonecznej Teneryfie nie będziemy musieli stawać z nikim do zawodów w pływaniu. Możemy delektować się pływaniem i to na wiele sposobów, wyróżniamy przynajmniej kilka podstawowych stylów pływackich. O to one.

Najbardziej powszechny jest styl klasyczny, bardziej znany jako żabka. Nazwa wzięła się od tego, że pływanie żabką polega na naśladowaniu tego zwierzęcia. Aby płynąć żabką, należy wykonać oburęczny wymach rąk jednocześnie wykopując nogi. Pływanie tym stylem wzmacnia nam mięśnie klatki piersiowej. W przeszłości było to polecane przy leczeniu wad kręgosłupa, ale dziś wręcz odradza się częste używanie tego stylu, w przeciwieństwie do żabki na plecach, która rzeczywiście ma leczniczy wpływ na nasz kręgosłup.

Styl grzbietowy polega na silnych wymachach rękami za siebie i wybiciu nogami wody w górę. Głowa musi być ułożona w hydrodynamiczny sposób, czyli tak żeby nie dotykała do klatki piersiowej. Jest to jedyny styl, w którym twarz podczas płynięcia jest nad powierzchnią wody.

Bardzo popularny jest także styl motylkowy, polega na wyrzucaniu rąk na wodą i odbijaniu się nogami. Wszystkie ruchy muszą być odpowiednio zsynchronizowane ze sobą. Jest to bez wątpienia jeden z najtrudniejszych stylów pływackich.

Stylów pływackich, rzecz jasna, jest o wiele więcej. To są tylko podstawowe, najczęściej wykorzystywane. Będąc na Teneryfie będziemy mogli je wszystkie wypróbować. Woda oceanu jest bardzo ciepła i średnio wynosi 20 stopni, do tego jest bardzo czysta. Jeśli nie potrafimy pływać to warto przed wyjazdem nabyć tą bardzo przydatną umiejętność, możemy być pewni, że na pewno jej nie pożałujemy, szczególnie podczas pływania w ciepłym oceanie.