Akka

Akka w Izraelu

W zachodniej Galilei, na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Izraelu położone jest miasto Akka. Nie jest ono zbyt wielkie – liczy sobie około 46 tysięcy mieszkańców. Nie ma ono większego znaczenia, jeśli chodzi o przemysł (z obiektów tego typu jest tu jedynie stalownia). Za to jest bardzo ważne jako miejsce wybierane przez wielu turystów na spędzenie urlopu czy też wakacji.

Stare miasto Akko zostało uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo ludzkości i jako taki obiekt podlega ochronie. Od lat 90-tych XX wieku w Akko prowadzone są duże badania archeologiczne, połączone z konserwacją zabytków. Prace są realizowane przez Old Acre Development Company (OADC).Gdy się przyjeżdża do Akko, pierwszą rzeczą na jaką zwraca się uwagę są wielkie mury obronne z fosą. Otaczają one stare miasto Akko ze wszystkich stron. Zostały wybudowane w latach 1800-1814 przez Al-Jezzara Pashę i jego żydowskiego doradcę Haima Farkhi. Współcześnie zachowane fortyfikacje lądowe Akko składają się z grubego muru miejskiego, suchej fosy, bastionu obronnego oraz z trzech obronnych wież. Mury zaczynają się na północnym-zachodzie od Wieży Winnicy (Burj el-Kuraijim), zwanej również Fortecą Brytyjską. Następnie mury miejskie kierują się ku wschodowi, omijają cytadelę i docierają na północnym-wschodzie do Wieży Komendanta (Burj el-Commander’s). Jest to właściwie wielki bastion obronny, broniący całego wschodniego krańca miasta. Znajdują się tutaj między innymi stanowiska artylerii i wielka promenada. Na południowym-wschodzie znajduje się Wieża Bramy (Kapu Burj). Obok zachowała się XII-wieczna brama lądowa, będąca wjazdem do miasta. Kawałek dalej na zachód, przy nadbrzeży wznosi się Wieża Sułtana (Burj el-Sultan). Następnie wschodnią krawędź miasta wyznaczają wznoszące się tuż nad brzegiem morze mury, które kończą się portem i mariną. Na południowym krańcu murów znajduje się latarnia morska. Obok znajduje się stary port i brama morska. Zachodnią stronę ponownie zamykają mury miejskie.

Wewnątrz murów miejskich, w północne części starego miasta znajduje się cytadela. Obecny budynek cytadeli jest turecką fortyfikacją wybudowaną na fundamentach bastionu obronnego Krzyżowców. Cytadela była częścią fortyfikacji obronnych miasta, wzmacniając północną część murów miejskich. W XX wieku Brytyjczycy przebudowali cytadelę na więzienie. Obecnie jest to popularne miejsce wycieczek. W ramach zwiedzania cytadeli można obejrzeć: fotryfikacje otomańskie (mury, wieża i fosa), odtworzony ogród z czasów Krzyżowców, brytyjskie więzienie z szubienicą oraz muzeum więźniów żydowskiego ruchu oporu. Ze szczytu cytadeli rozciąga się wspaniały widok na całą zatokę, aż po Hajfę. Począwszy od sierpnia 2004 roku część cytadeli jest zamknięta dla turystów, z powodu prowadzonych prac konserwatorskich.