Aszkelon

Aszkelon w Izraelu

Aszkelon leży w Dystrykcie Południowym Izraela. Położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego w odległości zaledwie 31 kilometrów od Tel Awiwu. Jest bardzo ważnym portem morskim i ośrodkiem przemysłowym w tym kraju. Miasto nie jest zbyt wielkie bo według najnowszych danych żuje tam 109 500 tysięcy mieszkańców.

Aszkelon jest bardzo ważnym punktem biznesu i przemysłu dla całego regionu. Działają tu trzy strefy przemysłowe, które skupiają około 40 różnej wielkości przedsiębiorstw. Bardzo duże znaczenie ma tu przemysł spożywczy, elektrotechniczny, a także zajmujący się produkcją materiałów do przemysłu budowlanego i chemicznego. Mające swoją siedzibę właśnie w tym mieście przedsiębiorstwo  Ashot Ashkelot Industries Ltd, jest największym izraelskim producentem elementów dla wojska i przemysłu kosmicznego. Firma ta tylko w tym mieście zatrudnia około 400 pracowników. W roku 1968 otwarto tu port morski, który został wybudowany prze elektrowni, mniej więcej około dwóch kilometrów na południowy – zachód od centrum miasta. Jego najbardziej znaną specjalizacją jest przeładunek ropy naftowej. W Aszkelonie w 2005 roku otwarto największy na całym świecie zakład odsalania wody morskiej. Miasto te jest uważane za najbardziej perspektywiczne ze wszystkich miast w tym kraju. Szybkiemu rozwojowi sprzyja dobre połączenie zarówno wodne jak i lądowe, ze wszystkimi miastami w kraju, a także dużo jeszcze niezagospodarowanego terenu wokół miejscowości, gdzie mogą powstawać kolejne strefy przemysłowe.
Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Starego Miasta, które jest bardzo gwarnym i tętniącym życiem miejscem. Mieszczą się przy nim liczne restauracje, sklepy, galerie i wystawy sztuki. W północnej części starówki mieści się muzeum archeologiczne tego miasta. Przy południowej granicy miejscowości znajduje się Park Narodowy Aszkelon, który obejmuje nadmorskie wydmy i ruiny dawnych zabudowań. W samym centrum tego parku wznosi się wzgórze, na którym wznoszą się ruiny starożytnego zamku z okresu Rzymian.

Mimo wszystko największym atutem Aszkelonu są bardzo malownicze plaże, które ciągną się przez 10 kilometrów. To dla nich głównie to miasto wybierają zarówno turyści krajowi jak i zagraniczni. Właśnie dla nich wybudowano tu pięć bardzo nowoczesnych hoteli, a także mniejszych ośrodków turystycznych. Wszystkie one oferują wiele rozrywek, jest tu także park wodny Ashkeluna. W mieście znajduje się jedna z największych marin dla jachtów w kraju. Jest ona w stanie pomieścić do 600 jachtów o zanurzeniu od 4 do 6 metrów.