Beer Szewa

Beer Szewa w Izraelu

Beer Szewa jest położone w południowej części kraju, a w północnej pustyni Nagew. Jest stolicą Dystryktu Południowego w Izraelu. Odkrycia archeologiczne wskazują, że pierwsi mieszkańcy pojawili się tutaj już około 4000 roku przed naszą erą. Przez wszystkie wieki miasto to było wielokrotnie burzone i odbudowywane. O mieście tym wspomina Biblia, gdy opisane są czasy życia Abrahama. Kiedy Izraelici podbili Kanaan, to właśnie to miasto było najbardziej wysuniętą na południe miejscowością tego kraju.

Najdłużej zamieszkiwali to miasto Bizantyjczycy, którzy wyprowadzili się stąd w VII wieku. Od XIV wieku władzę nad miastem przejęli Turcy, którym nie zależało na jego rozwoju. Aż do XIX wieku mieszkali tu sami Beduini. Pielgrzymi wspominają to miejsce jako jałowe tereny zamieszkiwane jedynie przez garstkę przedstawicieli tego plemienia. Dopiero pod koniec XIX wieku Turcy wybudowali tu drogę, posterunek policji i zaledwie kilka niewielkich budynków. Gdy trwała I wojna światowa Turcy doprowadzili tam linię kolejową, a jej uroczyste otwarcie miało miejsce 30 października 1915 roku. 31 października australijska 4 Brygada Lekkiej Kawalerii zdobyła Beer Szewę. W następnych latach miasto było ważnym ośrodkiem brytyjskiej administracji w Mandacie Palestyny. W 1928 roku wielu Żydów, w obawie przed arabskimi pogromami, uciekło z Beer Szewy. W 1947 Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła, że Beer Szewa ma wejść w skład arabskiego państwa w Palestynie. W czasie trwania I wojny izraelsko – arabskiej miasto zostało zajęte przez wojska egipskie. Jednak niewiele później armia izraelska wyparła wojska egipskie, a Beer Szewa znalazła się w granicach Izraela. W latach pięćdziesiątych XX wieku miasto rozbudowało się w kierunku północnym i zaczęło się szybko rozwijać. W roku 1960 wybudowano nowoczesny szpital Soroka, a dziesięć lat później otwarto Uniwersytet. Obecnie w mieście żyje 185 tysięcy mieszkańców z czego bardzo duża większość (98,9%) to Żydzi.

W Beer Szewie działa uniwersytet (rozwija się najszybciej ze wszystkich uczelni wyższych w Izraelu), a przy nim znany na całym świecie ośrodek badań nad pustynią. Naukowcy w nim cały czas pracują nad jak najdoskonalszymi sposobami nawadniania pustyń, a także nad jak najlepszymi rodzajami upraw rolniczych. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego, elektronicznego, chemicznego i włókienniczego. Miasto jest bardzo dobrze połączone siecią dróg i torów z Tel – Awiwem i z Aszkelonem. Niedaleko w kierunku zachodnim od miasta znajduje się duża baza Izraelskich Sił Powietrznych „Hatserim”, a przy niej otwarte w 1977 roku muzeum lotnictwa.