Dolna Galilea

Dolna Galilea w Izraelu

Dolna Galilea rozciąga się między Górą Karmel i Grzbietem Gilboa na południu, aż do Doliny Beit HaKarem na północy, a jej wschodnią granicą jest rzeka Jordan. Na południu tej pięknie położonej krainy znajduje się Dolina Jazreel. W zachodniej części tej doliny znajdują się wzgórza. Został tam utworzony Park Narodowy Beit She arim. Znajdują się tam katakumby, które są najważniejszym miejscem pochówków żydowskich z okresu talmudycznego i misznaickiego. Starożytne miasto, które miało tą samą nazwę rozwinęło się mniej więcej między I, a IV wieku naszej ery.

Mieszkańcy miasta wybudowali pod wzgórzem wielkie katakumby, w których są  dziedzińce, podziemne korytarze, schody, komory grobowe i kamienne sarkofagi. Te ostatnie  są udekorowane epitafiami i freskami, które w większości przedstawiają żydowską sztukę ludową okresu rzymskiego. Tutaj pochowany jest znany Rabbi Judah Hanasi (który zmarł w 220 roku naszej ery). Od tego czasu tutejszy cmentarz był uważany za święty. Przy okazji odwiedzin katakumb, warto wspiąć się na szczyt wzgórza, z którego jest ładny widok na całą leżącą u jego stóp dolinę, a także łańcuch górski Karmel. Na szczycie wzgórza zachowały się pozostałości bazyliki, które pochodzą z II wieku naszej ery. W ruinach miasta Beit She arim można obejrzeć pozostałości starej synagogi, wytwórni szkła, tłoczni wina i licznych domów mieszkalnych z przełomu II-IV wieku n.e. W najwyższym punkcie Beit She`Arim stoi pomnik Aleksandra Zaida, założyciela żydowskich oddziałów samoobrony Haszomeru (Strażnik). To właśnie on, podczas jednego z patrolów w 1936 roku, odkrył ruiny Beit She’Arim.

Na północ od tej doliny ciągną się długi płaskowyże zbudowane z kamiennych wzgórz, a pośród nich znajduje się jedno większe wzniesienie – góra Tabor. Ma ona wysokość 588 metrów nad poziomem morza. Zgodnie z Biblią góra Tabor była miejscem przemienienia Jezusa. Nieco na uboczu jej szczytu znajduje się Bazylika Przemienienia. Tu też znajduje się teren opactwa franciszkanów wchodzi się do niego bramą główną pochodzącą z XIII wieku, która jest pozostałością po muzułmańskiej fortecy. Zostały tu również w niemal nietkniętym stanie mury z dwunastoma wieżami, które otaczają szczyt góry Tabor. Bazylika, która tu stoi została wybudowana w 1924 roku. Jest ona z pewnością jedną z najpiękniejszych izraelskich świątyń.

Rzeka płynąca w pobliżu – Nahal Tabor i jej dopływy w okolicy wzniesienia głębokie i nieregularne doliny, które biegną z północnego zachodu na południowy zachód. W położonej blisko miejscowości Sachnin w kwietniu (podczas paschy) organizowane są różne koncerty, a w listopadzie Festiwal Oliwek – obie te imprezy są bardzo popularne wśród turystów.